مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی:

بیمه شدگان رایگان برای تعویض دفترچه در آزمون وسع شرکت کنند/ ثبت ۱۵ هزار درخواست تاکنون

اربابی گفت: بیمه شدگان رایگان بدانند برای تعویض و اعتبار زدن دفترچه بیمه، آزمون وسعی در نظر گرفته شده که باید در این آزمون شرکت کنند در غیر این صورت باید حق سرانه بیمه را به طور کامل پرداخت و دفترچه دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یک نفر از شهروندان شهرستان نهبندان طی تماس با پایگاه خبری تحلیلی خاورستان از مراجعه به دفتر پیشخوان جهت تعویض دفترچه درمان روستایی به دلیل اتمام مدت زمان اعتبار و دریافت هزینه توسط دفتر پیشخوان برای این امر خبر داد.
وی افزود: تاکنون تعویض و اعتبار زدن دفترچه بیمه درمان روستایی و عشایر رایگان بوده اما اخیرا دفاتر پیشخوان برای اعتبار زدن هر دفترچه به ازای هر ماه ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان هزینه دریافت می‌کنند.
این فرد خواستار پیگیری این موضوع از مسئولان شد.
علی اربابی مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: طبق بخش‌نامه باید هر فردی که دفترچه رایگان دارد و به دلیل اتمام مدت زمان اعتبار قصد تعویض دفترچه درمان خود را دارد در آزمون وسع شرکت کند.
وی با بیان این‌که دفترچه درمان روستائیان و بیمه سلامت همگانی همیشه رایگان بوده، افزود: در حال حاضر این افراد که اعتبار دفترچه آنها به اتمام رسیده و برای تعویض مراجعه می‌کنند باید در آزمون وسع شرکت کنند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی بیان کرد: اگر فرد متقاضی خواستار شرکت در آزمون وسع نباشد باید مبلغ سرانه حق بیمه را پرداخت و دفترچه برای وی صادر می‌شود.
اربابی عنوان کرد: در این صورت فرد باید به ازای یکسال ۶۶۸ هزار و ۴۰۰ تومان هزینه بیمه را پرداخت کند.
وی اظهار کرد: اگر فرد متقاضی تعویض دفترچه، قصد پرداخت هزینه را نداشته باشد در آزمون وسع شرکت می‌کند و با توجه به این‌که یک ماه بعد ازشرکت در آزمون وسع، جواب آزمون توسط سامانه وزارت رفاه مشخص می‌شود سامانه به استان اعلام می‌کند که فرد در چه دهک درآمدی قرار دارد و بر این اساس برای وی دفترچه صادر می‌شود.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: بر اساس دهک تعریف شده برای متقاضی احتمال دارد صدور دفترچه جدید رایگان باشد یا مشارکت ۵۰ درصدی باشد یعنی فرد ۵۰ درصد هزینه را پرداخت کند یا۱۰۰ درصدی باشد که فرد باید تمام هزینه را خودش پرداخت کند.
اربابی افزود: تعیین دهک برای متقاضی بر اساس سامانه تعریف شده در وزارت رفاه انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر فرد متقاضی تعویض دفترچه بیمار کرونایی باشد شرایطش خاص است و به محض این‌که ارزیابی وسع انجام شود ما به وزارت اعلام می‌کنیم که فرد بیمار خاص است و طی ۲۴ ساعت پاسخ آزمون وسع برای استان ارسال می‌شود.
شرکت ۱۵ هزار بیمه شده خراسان جنوبی در آزمون وسع/ بیمه ۳۷۰۰ نفر رایگان شد
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی حدود ۴۸۰ هزار نفر بیمه شده داریم که ۶۲ درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده است.
اربابی در مورد آزمون وسع اظهار کرد: تاکنون در خراسان‌جنوبی ۱۵ هزار نفر درخواست آزمون وسع دادند که پاسخ ۹ هزار و ۵۰۰ درخواست آماده شده و از این تعداد ۳۷۰۰ نفر جزو دهک‌های یک، دو و سه بودند یعنی دفترچه رایگان دریافت کردند.
وی عنوان کرد: مابقی افرادی که جواب آزمون وسع آنها آماده شده جزو دهک‌ها بالا بودند که ۵۰ یا ۱۰۰ درصد هزینه را باید خودشان پرداخت کنند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی تاکید کرد: بیمه شدگان رایگان بدانند برای تعویض و اعتبار زدن دفترچه بیمه آزمون وسعی در نظر گرفته شده که باید در این آزمون شرکت کنند در غیر این صورت باید حق سرانه بیمه را به طور کامل پرداخت و دفترچه دریافت کنند.
انتهای پیام/۱۲۷