کاهش 13500 میلیاردی حق بیمه کارگران در بودجه 1400؛

بیم حذف بیمه کارگران

جمعی از کارگران استان، سال 1400 را با اضطراب و نگرانی آغاز می‌کنند، چرا که نمی‌دانند چتر بیمه تامین اجتماعی بر سرشان خواهد ماند یا نه؟

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان‌جنوبی، جمعی از کارگران استان، سال ۱۴۰۰ را با اضطراب و نگرانی آغاز می‌کنند، چرا که نمی‌دانند چتر بیمه تامین اجتماعی بر سرشان خواهد ماند یا نه؟ آن طور که فعالان حوزه کارگری استان می گویند با لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه ۱۴۰۰، چتر حمایت دولت برای رانندگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری، قالی‌بافان، بافندگان، باربران و… بسته خواهد شد اما تامین اجتماعی این مصوبه را فقط مربوط به افرادی می داند که به تازگی درخواست بیمه داشته باشند.
ماجرا چیست؟
برای اطلاع از جزئیات ماجرا، باید به سال‌های ۷۹ و ۸۷ بازگردیم.
در آن دو سال، دو طرح بیمه اجتماعی پایه رانندگان و بیمه اجتماعی قالی‌بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی مصوب شد و با فاصله زمانی دوسال، به اجرا درآمد. هدف این طرح‌ها، حمایت از فعالان این مشاغل بود و مقرر شد دولت بخش قابل‌توجهی از حق بیمه آن‌ها را پرداخت کند (۱۳٫۵ درصد حق بیمه رانندگان و ۲۰ درصد حق بیمه قالی‌بافان و…) تا هم باری از روی دوش کارفرمایان برداشته شود و هم کارگران و هنرمندان فعال در این مشاغل در زمینه بازنشستگی و خدمات تامین اجتماعی، دغدغه کمتری داشته باشند. این حمایت قانونی، شامل کارگاه‌های زیر پنج نفر هم بود و با معافیت بیمه‌ای کارفرما، هم رونق اشتغال و هم تامین آینده کارگران را به همراه داشت.
حالا اما چندسالی است که دولت سهم خود را از این حق بیمه کمتر و در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز رویکردی را دنبال کرده است که حکایت از کم شدن حمایت ها دارد؛ تصمیمی که فعالان کارگری معتقدند به قطع‌شدن بیمه این کارگران هم منجر خواهد شد.
اعتبار نباشد، خدمات کم می شود
دبیراجرایی خانه کارگر استان به خبرنگار ما گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰دولت باید بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان برای بیمه قالی بافان، رانندگان و … در نظر می گرفت تا بتواند افراد تحت پوشش را حفظ کند اما در عمل این بودجه را به هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش داده است که این موضوع سبب خواهد شد بیمه حدود ۶۰۰ هزار نفر از کارگران حذف شود یعنی کمکی که قرار بود دولت در بخش بیمه این مشاغل پرداخت کند تا بیمه حفظ شود در عمل کم شده است و به بیکاری تعدادی از افراد منجر خواهد شد.
«قادری» ادامه داد: در بودجه سال های قبل سقفی برای سهم دولت در این بیمه ها وجود نداشت و اعتبار آن از محل بدهی های دولت به تامین اجتماعی در نظر گرفته می شد اما در لایحه ۱۴۰۰ سقف هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی پیش بینی شده، نگران کننده است و زمانی که ورودی و تزریق بودجه نباشد در نتیجه خدمات کاهش خواهد یافت.
چالش های قابل پیش بینی
در عین حال معاون اداره کل تامین اجتماعی استان بر این عقیده است که دولت در سال های گذشته کمک هایی برای پرداخت حق بیمه برخی از کارگران مثل رانندگان، قالی بافان ، کارگران ساختمانی و … انجام می داد که این کمک ها برای بیمه شدگان قبلی تدوام خواهد داشت مگر این که بیمه به دلیل پرداخت نکردن به موقع قطع شود که در آن موقع برای برقراری بیمه، کمک دولت وجود نخواهد داشت و در کنار آن ها برای افراد جدید هم این شرایط نخواهد بود و آن ها نمی توانند از امتیاز کمک دولت استفاده کنند.
«اکبری» با اشاره به این که حدود ۱۱۹ هزار بیمه شده تامین اجتماعی در استان داریم، گفت: از این تعداد ۹ هزار و ۳۸۱ نفر راننده، سه هزار و ۳۸۱ نفر بافنده، ۲۲۰ نفر باربر، هزار و ۵۳ خادم مسجد و ۹ هزار و ۴۴۷کارگر ساختمانی هستند که در مجموع بیش از ۲۳ هزار نفر را شامل می شود.
او با تاکید بر این که در بودجه نمی توان اظهار نظری کرد، افزود: تصمیم گیری های بودجه مربوط به دولت و مجلس است و استان ها در آن دخالتی ندارند و باید منتظر تصمیم آن ها باشیم.
انتهای پیام/۴