بی‌تدبیری مشترک دولت و برخی شهروندان در اوج کرونا/ قرنطینه‌ای که فرصت شمال رفتن را نگرفت

در حالی که در مناسبت‌های مختلف تلاش شد از تجمعات مردم برای کنترل ابتلا به کرونا جلوگیری به عمل آید، اما در تعطیلات پیش رو با بد اجرا کردن دولت در اعمال محدودیت تردد بار دیگر چوب این بی تدبیری از سوی دولت و برخی شهروندان را همزمان با هم می‌خوریم.

به گزارش خاورستان به نقل از دانا، درحالی که به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان موج سوم کرونا با سرعتی عجیب در کشور در حال اوج گیری است، تعطیلات پیش رو اما به شکل ناباورانه ای مورد غفلت دولت قرار گفت تا باز هم تجربه سفرهای نابه هنگام شهروندان به شهرهای شمالی؛ کشور را یک دست در آستانه همه گیری کرونا قرار دهد.
درحالی که این هشدار به دولت داده شده بود که تعطیلات پیش رو می تواند زمینه اوج گیری کرونا را فراهم کند، اما دولت به اعمال محدودیت تردد در جاده ها به ویژه جاده های منتهی به شهرهای شمالی کشور ورود به موقع نداشت.
از عصر روز چهارشنبه برخی شهروندان همسو با بی تدبیری دولت راه جاده های شمالی کشور را در پیش گرفتند و این اقدام احتمالا آمار کشته شدگان در هفته آینده را افزایش خواهد داد.
بعد از درخواست های همه جانبه از سوی کارشناسان بهداشت و درمان، نمایندگان مجلس و حتی کارشناسان وزارت بهداشت مبنی بر اعمال محدودیت های تردد و اقدام دولت برای قرنطینه کردن برخی شهرها، دولت موافقت خود را به بدترین شکل ممکن برای اعمال این محدودیت ها اعلام کرد.
صبح روز چهارشنبه دولت اعلام کرد که از ساعت ۲۴ محدودیت تردد در جاده ها اعمال خواهد شد با این اقدام عملا فرصت کافی را در اختیار شهروندانی که شاید بتوان آنها را بی مسئولیت نسبت به سلامت خود و سایرین دانست داد تا بی وقفه و به سرعت به سمت جاده های شمالی کشور هجوم برند.
تصمیم بی تدبیرانه دولت برای تعطیلات پیش رو، باعث شد مردم جاده های شمالی کشور را رها نکنند تا احتمالا با آمار فزاینده کشنده شدگان براثر کرونا رو به رو باشیم این در حالی است که طی روزهای اخیر براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، تعداد ابتلاهای جدید و کشته شدگان در کشور رکورد زد به طوری که چهارشنبه ۲۳ مهر ۲۷۹ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.
اما فرصت چند ساعته از زمان اعلام خبر محدودیت تردد جاده ای تا زمان اجرای آن کافی بود تا ترافیک در آزاد راه تهران – کرج سنگین شود. این اتفاق در حالی رخ داد که ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت اعلام کرده بود که کسانی که سفر کردند هم استان های مقصد و هم استان های مبداء را بعد از بازگشت تحت تأثیر قرار می دهند، تجربه تلخ ما و همچنین تجربه تلخ دنیا نشان داد که در مورد سفر اگر فقط به خواهش از مردم اکتفا کنیم موفق نخواهیم شد و لازم است تا مقرراتی در این زمینه وضع شود.
هشدارها البته تنها به این ختم نشده بود و کارشناسان و متخصصان بیمارهای عفونی نسبت به اعمال محدودیت های جدی برای تعطیلات پیش رو هشدار داده و بدون سانسور سوغات این سفرها را مرگبار دانستند.
کادر درمان بیمارستان های مختلف نیز به شکل های مختلف در فضای مجازی و گفتگو های رسمی اعلام کرده بودند که دیگر تخت خالی در بیمارستان ها نداریم و حتی بخش عادی بیمارستان ها هم به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.
اما تصمیم غیرمدبرانه دولت در اجرای نامناسب این اقدام موجب شد تا کشور در انتظار اوج گیری ابتلا و افزایش تلفات کرونا باشد.
در حالی که در مناسبت های مختلف تلاش شد که از تجمعات مردم برای کنترل ابتلا به کرونا جلوگیری به عمل آید، در پیک اصلی کرونا در کشور با بد اجرا کردن تصمیم از سوی دولت، بار دیگر چوب این بی تدبیری از سوی دولت و برخی شهروندان را همزمان با هم می خوریم.
باید دولت پاسخ دهند این چه محدوددیتی است که جاده های شمال تا چند ساعت قبل از ممنوعیت تردد با ترافیک سنگین رو به رو بوده است.
انتهای پیام/۴