خاورستان پیگیری می‌کند؛

بی‌تدبیری و پاس‌کاری مسئولان بلای جان مردم در صف‌های طولانی توزیع گازمایع/ بالاترین مقام اجرایی استان ورود می‌کند؟

مشکل تأمین و توزیع گاز مایع در استان همچنان ادامه دارد و مسئولان به جای حل مشکل، آن را بین ادارات پاس‌کاری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بعد از درج چند گزارش در پایگاه خبری تحلیلی خاورستان و سایر رسانه‌ها، هنوز مشکل تأمین و توزیع گاز مایع در خراسان جنوبی حل نشده است.
صف‌های و طولانی و نرسیدن کپسول گازمایع به تمام افراد، همچنان ادامه دارد. یکی از اهالی روستاهای شهرستان سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: چندین روز است نمی‌توانیم حتی یک کپسول گازمایع پیدا و خریداری کنیم. به شهرهای نهبندان و سربیشه رفتیم و دیروز و امروز نیز در بیرجند حاضر هستیم اما نتوانستیم یک کپسول گازمایع حتی به قیمت آزاد خریداری کنیم. وی افزود: تا پیش از اقدام اخیر دولت، مشکلی در تهیه کپسول گاز مایع وجود نداشت و ما خواهان بازگشت به آرامش گذشته هستیم.
یکی از کاسبان که نیاز به کپسول گاز دارد نیز به خبرنگار ما گفت: من هر سه روز یک کپسول گاز نیاز دارم اما گفتند باید در سایت ثبت‌نام کنید. در سایت ثبت‌نام کردم اما بازهم به من کپسول نمی‌دهند. وی افزود: قیمت کپسول گازمایع در گذشته، ۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود اما امروز حتی در بازار آزاد با قیمت ۳۰ هزار تومان هم پیدا نمی‌شود.
وی به موضوع نظارت بر توزیع کپسول گاز مایع اشاره و تصریح کرد: هیچ‌گونه نظارت بر تأمین و توزیع کپسول گاز مایع انجام نمی‌شود و در روزهای شیوع بیماری کرونا، جان مردم برای مسئولان ارزشی ندارد.
یکی از عشایر شهرستان زیرکوه نیز به خبرنگار خاورستان، گفت: سه روز برای تهیه کپسول گاز مایع به حاجی‌آباد و قاین مراجعه کردم اما نتوانستم حتی یک کپسول گاز مایع برای خانواده‌ام تهیه کنم.
وی با بیان این‌که نظارت، صفر است افزود: در گذشته برای روستای ما کپسول گاز مایع می‌آوردند اما بیش از دو ماه است حتی یک خودروی کپسول گاز مایع به روستا نیاوردند.
وی تأکید کرد: خواستار این هستیم هرچه سریع‌تر مسئولان ارشد استان به خصوص استاندار به این موضوع ورود و آن را حل کنند.
قربانعلی مردانی مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی در این خصوص با بیان این‌که در تأمین گازمایع، کمبودی وجود ندارد گفته بود: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فقط وظیفه تأمین گاز مایع را برعهده دارد و نظارت بر نحوه توزیع، قیمت عرضه، مدیریت مصرف و سایر موارد بر عهده سازمان صمت است.
در این خصوص علی تهوری معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سامانه ۱۲۴ و بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت در مرکز استان و شهرستان‌ها آماده دریافت گزارشات و برخورد با تخلفات حوزه توزیع گاز مایع در استان هستند.
وی افزود: در راستای اجرای طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، از تاریخ یکم مردادماه ۹۹ کلیه متقاضیان دریافت کپسول گاز مایع می‌بایست جهت ثبت‌نام و تخصیص سهمیه با قیمت مصوب و همچنین احراز هویت از طریق سامانه درخواست فرآورده های نفتی (سدف) اقدام کنند.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: سازمان صمت استان نیز در راستای وظایف نظارتی خود همکاری و همراهی کامل را با شرکت پخش فراورده‌های نفتی استان جهت اجرای موفق این طرح تاکنون داشته است.
تهوری تصریح کرد: با تشدید نظارت‌ها بر شبکه توزیع گاز مایع، با همکاری نمایندگان شرکت نفت و آتش نشانی استان شرکت‌های موزع، عوامل توزیع و حتی واحدهای صنفی در حوزه گاز مایع مورد بازرسی و نظارت تیم‌های بازرسی در قالب گشت‌های مشترک قرار گرفتند و این موضوع به اتاق‌های اصناف و ادارات شهرستانی نیز به منظور نظارت و برگزاری گشت مشترک ابلاغ شده است.
وی با اشاره به گلایه و نارضایتی در خصوص ایجاد صف در دریافت کپسول گاز مایع گفت: ایجاد صف با توجه به پراکندگی جمعیتی در حوزه شهری، روستایی و عشایری ارتباط مستقیم با نحوه اجرای طرح و همچنین چگونگی توزیع از سوی متولیان این امر دارد که عدم ثبت‌نام برخی از متقاضیان در سامانه و همچنین اعلام همراه داشتن کارت ملی سرپرست خانوار برای دریافت کپسول از سوی این افراد از جمله عوامل ایجاد صف و نارضایتی مردمی است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به بازدیدهای صورت گرفته توسط کارشناسان معاونت بازرسی این سازمان، پیشنهادات اجرایی و نظرات کارشناسی این سازمان به صورت مکتوب به مسئولان ذیربط و متولیان این طرح داده شده است تا ضمن اجرای طرح نارضایتی مردمی به حداقل برسد.
تهوری افزود: اطلاع‌رسانی برای ثبت‌نام در سامانه تجارت آسان و سامانه سدف به آدرس https://newtejaratasan.niopdc.ir نیز از طرق مختلف به واحدهای صنعتی، معدنی و صنفی از سوی سازمان صورت گرفته است.
وی در پایان با اعلام آمادگی جهت همکاری و حضور در گشت‌های مشترک و ادامه داشتن نظارت‌ها در این خصوص تأکید کرد: مردم عزیز استان در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی در حوزه گاز مایع اعم از گران‌فروشی، کم‌فروشی، احتکار و … مراتب را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.‌
در ادامه، جهت پیگیری این موضوع با مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی چندین بار تماس گرفتیم اما موفق به برقراری ارتباط نشدیم.
لزوم ثبت‌نام در سامانه جهت دریافت گازمایع در صورتی است که برخی از مردم اعلام کردند در سامانه ثبت‌نام کردند اما فقط شماره رهگیری به آن‌ها داده شده و خبری از تعداد، زمان و مکان تحویل کپسول گاز مایع نیست و این یعنی سامانه مذکور، اقدامی که برای آن تعریف شده را انجام نمی‌دهد.
بنابراین گزارش؛ به نظر می‌رسد مسئولان اقدام مؤثری در حل مشکل مردم انجام نمی‌دهند و به پاس‌کاری بین ادارات بسنده می‌کنند. اکنون باید منتظر ماند تا شاید استاندار خراسان جنوبی به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی در استان، قدمی برای حل مشکلات مردم بردارد.
انتهای پیام/۴