آخرین وضعیت روستای شیرگ آقا بعد از سیل؛

بی‌خانمانی مردم شیرگ‌آقا بعد از گذشت ۴ ماه از سیل ادامه دارد/ مسئولان فقط بازدید کردند!

شرایط زندگی مردم روستای شیرگ آقا بعد از گذشت 4 ماه از سیل بسیار اسفناک است و تا کنون اقدام عملی برای ساخت خانه‌های تخریب شده در این روستا انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که بر اثر بارندگی و جاری شدن سیل در روستای شیرگ‌آقا از توابع شهرستان سربیشه درصد بسیار زیادی از خانه‌های مردم روستا و قنات آن به طور کامل تخریب شد و زندگی مردم در این روستا را با مشکلات فراوانی روبه‌رو کرد.
در روزهای اول دستگاه‌های خدمات‌رسان برای کمک به مردم این روستا عازم شده و در حد توان هر دستگاهی به مردم خدمات ارائه داد. بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی با اعزام ۵۰ جهادگر به این روستا برای خارج گردن گل و لای از منازل به مردم کمک کرد و آمادگی لازم برای اعزام تعداد بیشتر جهادگر به این روستا را داشت.
جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی نیز با امداد رسانی به گرفتار شدگان درسیل و توزیع بسته‌های غذایی، چادر، پتو، موکت و سایر موارد مورد نیاز به مردم این روستا خدمات‌رسانی کرد.
کمیته امداد، فرمانداری سربیشه، استاندار، نیروی های دامپزشکی، آب و فاضلاب روستایی و سایر مسئولان نیز در اولین ساعات برای کمک به مردم سیل زده و تسکین درد آنها در روستا حضور یافته و بازوی کمکی مردم روستا برای رهایی از گل و لای و آبی که درون خانه‌ها افتاده و تمام زندگی آنها را نابود کرده بود، شدند.
شدت خسارت سیل در روستای شیرگ بسیار زیاد بوده به گونه‌ای‌که اغلب خانه‌ها به طول کامل تخریب شده و نیاز به ساخت خانه جدید در این روستا است. در حال حاضر که بیش از ۴ ماه از وقوع سیل در روستای شیرگ آقا می‌گذرد اقدام عملی برای ساخت خانه در این روستا انجام نشده و شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده است.
برای مشاهده وضعیت روستای سیل‌زده شیرگ‌آقا بعد از گذشت چهار ماه از وقوع سیل عازم این روستا شده و از نزدیک شاهد مشکلات مردم در این روستا بودیم. شرایط زندگی در روستای شیرگ آقا مناسب نبود و مردم خانه‌ای برای زندگی نداشته و از مسئولان درخواست داشتند هر چه سریعتر نسبت به قطعه‌بندی برای ساخت خانه در این روستا اقدام شود.
یکی از اهالی روستای شیرگ آقا در گفت‌وگو با خاورستان،اظهار کرد: ساعاتی بعد از جاری شدن سیل در روستا مسئولان از استاندار گرفته تا اعضای شورای روستا در محل روستا حاضر شدند و آن لحظه فقط بازدید از روستا صورت گرفت و تاکنون که چهارماه از سیل می‌گذرد اقدام اساسی برای رفع مشکل مردم بی خانمان شیرگ‌آقا صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه سیل قنات روستا را به طور کامل تخریب کرد، افزود: برای مرمت قنات یک پیمانکار با سه نیرو برای کار آمده‌اند اما تاکنون کار بازسازی قنات پشرفت زیادی نداشته است.
وی ادامه داد: مرمت قنات روستا که تامین کننده آب مورد نیاز مردم است نیاز به اقدام جهادی و نیروی کار بیشتری دارد با سه نفر نیروی کار مرمت قنات به سرعت پیش نخواهد رفت و لازم است در این خصوص نهایت همکاری با اهالی روستا صورت گیرد.
این فرد عنوان کرد: طی بازدیدی که از طرف مسئولان از روستا انجام شده گفته‌اند باید برای ساخت خانه جدید مردم در روستا جابجا شوند یعنی در محل دیگری خانه ساخته شود و برای خانه‌هایی که امکان دارد می‌توان درجاسازی کرد اما برای جابجایی مردم و ساخت خانه جدید تا‌کنون کار قطعه بندی صورت نگرفته و مشخص نشده که هر خانواده‌ای کجا خانه بسازد.
وی با بیان اینکه با جابجایی مشکلی نداریم، اظهار کرد: مردم سرخود که نمی‌توانند زمینی را برای ساخت خانه انتخاب کنند باید مسئولان برای قطعه بندی زمین اقدام کننند که بعد دچار مشکل نشویم یا نه؟
این فرد اظهار کرد: در حال حاضر چند واحدی در حال ساخت است اما این تعداد در مسیر رودخانه است.
وی با اشاره به اینکه مسئولان گفته‌اند برای ساخت خانه جدید به پایین روستا بروید، اظهار کرد:از مسئولان درخواست داریم اجازه دهند در پایین روستا چاه عمیق حفر کرده و کشاورزی کنیم.
وی افزود: جابجا شویم و خانه درست کنیم مگر نیاز به درآمد و تامین مخارج زندگی نداریم؟ ما باید برای امرار معاش در روستا کار کرده و کشاورزی داشته باشیم.
وی گفت: جابجا شدن ما دروستا به شرط کار کشاورزی و امرار معاش است در غیر این صورت جابجایی فقط برای ساخت خانه جدید هیچ فایده‌ای ندارد.
این فرد به ساخت مسکن محرومان در استان نیز اشاره کرد و افزود: به نظر من در حال حاضر از مردم روستای شیرگ‌آقا محروم‌تر در استان نیستند و درخواست دارم برای ما نیز از این طریق برای نسبت به ارائه تسهیلات جهت ساخت خانه اقدام شود.
محمد محمدی فرماندار شهرستان سربیشه نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: از همان روزهای اول سیل، جهاد کشاورزی برای بازسازی قنات روستا کار را آغاز کرده و در اسرع وقت به دستور استاندار برای بازگشایی قنات اقدام شده است.
فرماندار شهرستان سربیشه با بیان اینکه هیچ منعی برای جابجایی مردم در روستا وجود ندارد، اظهار کرد: هر طور که خود مردم صلاح بدانند برای جابجایی ودرجاسازی در روستای شیرگ آقا اقدام می‌شود و مشکلی نداریم.
محمدی بیان کرد: ذهنیتی برای مردم ایجاد شده و تصور می‌کنند خانه‌هایی که می‌خواهد جابجا شود را قرار است دولت انجام داده و برای آنها خانه بسازد و تحویل مردم دهد که در آن ساکن شود اما اینطور نیست.
وی گفت: ما شرایط و زیرساخت‌های لازم را برای ساخت خانه فراهم می‌کنیم اما کار عملیاتی ساخت و ساز بر عهده مردم است و قرار نیست دولت خانه را بسازد و تحویل دهد.
فرماندار شهرستان سربیشه اظهار کرد: امکان جابجایی برای ۱۰ خانه‌ای که به طور کامل تخریب شده و ۳۸ خانه‌ای که آسیب دیده با اولویت اول و با دادن تسهیلات ویژه فراهم شده است.
محمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در روستا تعدادی ساخت وساز انجام می‌شود که اهالی خودشان مقدمات اولیه آن را فراهم کرده‌اند.
باتوجه به اینکه به فصل زمستان نزدیک می‌شویم و روستاهای شهرستان سربیشه یکی از سردترین نقاط استان است می‌طلبد مسئولان قبل از آغاز فصل زمستان برای ساخت خانه در این روستا اقدام عملی که همان درخواست مردم مبنی بر قطعه‌بندی زمین است را انجام داده که حداقل مردم خودشان نسبت به ساخت و ساز اقدام کنند.
با شرایط به وجود آمده امکان زندگی مردم در روستا در فصل سرد سال بسایر سخت است و لازم است مسئولان با اقدام جهادی و کار شبانه روزی برای رفع مشکلات مردم در این روستا اقدام شایسته ای انجام دهند.
فیلم مرتبط با این گزارش را از اینجا مشاهده کنید.
انتهای پیام/۱۲۷