عضو شورای اسلامی شهر بیرجند مطرح کرد

تاسیس سازمان پسماند، گامی برای حفظ برند پاکیزه‌ترین شهر کشور

عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: شورای شهر برای حفظ برند بیرجند پاکیزه‌ترین شهر کشور برنامه‌های مختلفی انجام داده که از آن جمله تصویب تاسیس سازمان پسماند است.

به گزارش خاورستان، جلسه تعیین تکلیف مراکز جمع آوری، خرید و فروش ضایعات و پسماندهای سطح شهر بیرجند روز گذشته با حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌جنوبی، یزدان شناس عضو شورای اسلامی شهر بیرجند، معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند و مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند در محل دفتر شهردار بیرجند برگزار شد.
محمد رضا اعراب شیبانی معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌جنوبی در این جلسه، اظهار کرد: در بازدید میدانی انجام شده از صنف ضایعات با سه گروه مواجه شدیم که یک گروه بدون مجوز فعالیت می‌کردند و گروهی نیز مجوز خارج از پروانه با رعایت موارد بهداشتی داشتند.
وی با بیان این‌که گروهی از این افراد در حیطه پروانه بدون رعایت بهداشت و موارد اجتماعی فعالیت می‌کنند، یادآور شد: همه اعضای این جلسه حامی اشتغالزایی بوده و از واحدهای تولیدی حمایت می‌کنند بنابراین درخواست داریم با همکاری و همدلی بستر لازم برای فعالیت این صنف با رعایت موارد بهداشتی و رعایت حقوق سایر شهروندان فراهم شود.
یزدان شناس عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه، گفت: ۱۴ هزار واحد صنفی در بیرجند فعالیت می‌کند که این میزان، یک سوم جمعیت شهر را تشکیل داده بنابراین اجرای دستورات قانونی نیاز به همدلی و همراهی دارد.
وی تصریح کرد: شورای شهر برای حفظ برند بیرجند پاکیزه ترین شهر کشور برنامه‌های مختلفی انجام داده که از آن جمله تصویب تاسیس سازمان پسماند به دلیل ضرورت آن است.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند از برنامه ریزی برای اسکان موقت این افراد در مرحله اول خبر داد و عنوان کرد: پس از پلمپ مکان های بدون مجوز، آن دسته از اصنافی که مجاز به فعالیت هستند، ساماندهی شوند.
همایون شاکری معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند در این جلسه، اظهار کرد: با عنایت به اجرای طرح برخورد با مراکز خرید و فروش ضایعات از ابتدای شهریور ماه جاری این جلسه با حضور دستگاههای اجرایی ذیربط برگزار گردید.
وی عنوان کرد: تهدید علیه بهداشت عمومی و تخریب محیط زیست از جمله دلایل اجرای این طرح است که توافق همگانی برای اجرای آن از سوی ادارات مختلف وجود دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با اشاره به تعیین مکانی برای فعالیت این افراد تحت مجوزهای قانونی، گفت: فعالیت این افراد داخل شهر مجاز نبوده و می‌بایست ابتدا مکان‌های غیر مجاز فعالیت این گروه ها تخلیه شود.
معاون خدمات شهری با اشاره به برنامه ریزی جهت جمع آوری زباله گردها پس از تخلیه مکان های دپوی ضایعات و پسماندها اظهار داشت: این مساله دغدغه همه ادارات استانی و شهرستانی می باشد که لازم است در ساماندهی این حرکت همگانی تلاش کنیم.
احمد لطایفی مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند نیز در این جلسه، خاطرنشان کرد: زباله گردها، خودروها و مکان‌های جمع آوری پسماندها به دلیل این‌که تهدیدی علیه بهداشت عمومی جامعه هستند می‌بایست تخلیه و جمع آوری شوند.
وی افزود: در بسیاری از موارد مشاهده شده، مجوز صنفی این افراد مغایر با فعالیتی است که انجام می‌دهند و مقرر شده از ارائه پروانه برای ضایعات توسط اصناف خودداری شود.
لطایفی ادامه داد: ابتدا اخطار ده روزه برای جمع آوری این محل ها صادر شد و پس از اتمام مهلت، این مکانها پلمپ شدند.
مدیر امور پسماند شهرداری اضافه کرد: مقرر شده مراکزی که دارای مجوزی غیر مرتبط با خرید و فروش ضایعات هستند از طریق شورای صنفی در صنف خودشان فعالیت کنند.
انتهای پیام/ ۱۳۲