در جلسه بررسی چالش ها و مشکلات پروژه ایجاد صنوف آلاینده مطرح شد؛

تامین زیرساخت برق، هزینه‌های پروانه‌های شهرداری و راه دسترسی مهمترین مشکلات/ مشوق‌های لازم برای انتقال صنوف آلاینده اعمال شود

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت انتقال صنوف آلاینده بیرجند به خارج از شهر مشوق‌های لازم و حمایت همه جانبه از این صنوف توسط دستگاه‌های اجرایی اعمال شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدحسین دلیر مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده در بیرجند امروز در جلسه بررسی چالش ها و مشکلات پروژه ایجاد صنوف آلاینده مرکز خراسان جنوبی، اظهار کرد: پروژه ساماندهی صنوف آلاینده پروژه سنگینی است؛ ۳۶ کیلومتر معبر دارد، ۸۰ هکتار بوده و دارای ۲۰۸۰ قطعه است.

وی افزود: از ابتدای این پروژه تاکنون ۲۳ میلیارد تومان هزینه دریافت شده که ۱۰ میلیارد تومان مربوط به دی ماه سال گذشته تا به امروز است و ۷ میلیارد تومان قیر موجود است.

مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده در بیرجند بیان کرد: در سال ۹۷ سه هکتار زمین آزاد و در اختیار صاحبان صنوف قرار گرفته است.

دلیر عنوان کرد: اگر قرار است این پروژه سروسامان بگیرد همه باید هماهنگ باشند اما متاسفانه برخی از اتحادیه ها به ابلاغ ها توجه ندارند.

وی اظهار کرد: تامین زیرساخت، تسهیلات و تهیه زمین بر عهده دستگاه های دولتی است.

مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده در بیرجند بیان کرد: پیشنهاد میشود برای رفع مشکلات کمیته پایش تشکیل و مسائل بررسی و افرادی که میخواهند کار کنند مشخص شود.

دلیر افزود: آنچه وظیفه شرکت تعاونی صنوف آلاینده بوده انجام شده و راه و شهرسازی و شهرداری نیز باید وظیفه خود را انجام دهند و در بحث تحویل زمین همکاری کنند.

وی اظهار کرد: اینکه در تحویل زمین تاخیر شده اصلا حق صاحبان صنوف نیست.

مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده در بیرجند گفت: از نمایندگانی که در جلسات حاضر میشوند و قرار است پاسخگو باشند درخواست میشود جواب قانع کننده ای به صاحبان صنوف بدهند اینکه در جلسات مطرح میشود در صورت تامین اعتبار اقدام خواهد شد مشخص نیست و صاحبان صنوف نمیدانند برای نمونه تامین اعتبار حداقل دو سال طول خواهد کشید.

تامین زیرساخت‌ها از جمله برق مورد نیاز صنوف آلاینده از مهمترین درخواست‌هایی بود که نماینده‌های اصناف در این جلسه داشتند.

تامین برق سایت صنوف آلاینده نیازمند ۳۵ میلیارد تومان اعتبار

سعید دادگر مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: در بحث تامین زیر ساخت برق از سنوات گذشته اعتباراتی در کمیته برنامه ریزی بیرجند برنامه ریزی شد که تاکنون ۶ میلیارد تومان در اختیار توزیع نیروی برق قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر اعتبار مورد نیاز تامین شود اجرای برق سایت در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود، افزود: این مهم نیازمند ۳۵ میلیارد تومان اعتبار است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه به تناسب حضور در سایت ساخت و سازها صورت نگرفت و کاری که با یک سوم هزینه می‌توانستیم انجام دهیم الان باید با مبلغ بسیار بالاتری اجرا شود.

دادگر عنوان کرد: شبکه ‌۳۰ کیلومتر معبر دارد که در همه معابر باید کار انجام شود، ۵۷ دستگاه پست نیاز دارد که هزینه بسیار سنگینی را برای ادوات هموار می‌کند.

وی با بیان اینکه تاکنون هفت کیلومتر شبکه برق در سایت به همراه ۱۶ دستگاه پست اجرا شده و ۲۲۰ متر شبکه در دست اجرا داریم، اظهار کرد: با تکمیل آن ۴۰ درصد نیاز اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: به طور جدی پیگیر اعتبارات هستیم و درخواست‌ها را در اولویت پیگیری خواهیم کرد تا قدمی مثبت در ایجاد مشوق‌ها برای انتقال صنوف باشد.

درخواست دیگر در مورد هزینه‌های مربوط به پروانه‌های شهرداری و راه دسترسی بود

علیرضا توانا معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند در این خصوص، اظهار کرد: با توجه به اهمیت انتقال صنوف آلاینده به سایت مورد نظر، شهرداری نسبت به تخفیفات ۵۰ درصدی در صدور پروانه‌های مورد نظر اقدام کرده و از اصناف در اخذ پروانه استقبال می‌کند.

وی افزود: در مورد راه دسترسی اراضی خارج از محدوده خدمات شهر است که شهرداری نمی‌تواند ورود پیدا کند اما راهداری طرح را مورد بررسی قرار داده و شهرداری نیز پیشنهادات لازم را داده که در خصوص آماده‌سازی کمک لازم را خواهیم کرد.

علی دادگر معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: گاهی اوقات در فضای مجازی شاهد محتواهای کذب در مورد اصناف و سایت صنوف آلاینده هستیم که موضوعات مطرح شده باید روشنگری شود.

وی افزود: دستگاه‌های خدمات رسان که وظایفی در این خصوص دارند باید با توجه به اینکه اصناف قشر ضعیف جامعه هستند تا جایی که امکان دارد در تخفیفات کمک کنند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی بیان کرد: دادستانی تمام تلاش را برای حل مشکلات پیش رو در نظر خواهد داشت اما دستگاه‌ها طبق قانون باید به این موضوع کمک کنند و اتحادیه‌ها مکلف هستند انگیزه لازم را برای اعضا ایجاد کنند.

مشوق‌های لازم برای انتقال صنوف آلاینده بیرجند اعمال شود

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به اهمیت انتقال صنوف آلاینده بیرجند به خارج از شهر مشوق‌های لازم و حمایت همه جانبه از این صنوف توسط دستگاه‌های اجرایی اعمال شود.

وی با بیان این‌که قصه پر غصه صنوف آلاینده بیرجند نیازمند نگاه ویژه از سوی تمامی متولیان است، افزود: در این مدت جلسات زیادی برگزار شده اما دریغ از تحرک و حرکتی که سبب انتقال صنف به خارج از شهر شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی با توجه به تکالیف قانونی که دارند و با توجه تاکید مقام معظم رهبری بر اقدامات فوق العاده این موضوع را در دولتی که مزین به نام مردمی است با جدیت و به صورت جهادی پیگیری کنند.

حجت الاسلام وحدانی نیا عنوان کرد: اخیرا فضای مجازی در حوزه صنوف آلاینده تبدیل به بستر برخی بد اخلاقی‌ها شده که بیانگر این موضوع است که اهتمامی برای انتقال صنوف از سوی برخی‌ها وجود ندارد.

وی با بیان این‌که بی میلی و ‌بی رقبتی به وجود آمده برای انتقال به دلیل عدم وجود برخی مشوق‌ها یا زیرساخت‌های لازم در سایت است، گفت: برخی مشکلات سایت صنوف آلاینده مربوط به زیرساخت‌ها است که نیازمند اعتبارات خاص است و این مهم نگاه و پیگیری ویژه متولیان امر را می‌طلبد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: شخص استاندار خراسان جنوبی پیگیری‌های خاصی را به صورت ملی در این زمینه داشته است.

حجت الاسلام وحدانی نیا بیان کرد: حل مشکلات سایت صنوف آلاینده نیازمند کارگروه ویژه‌ای در استان است که با انگیزه بخشی به متولیان و اصناف زمینه انتقال را به سایت فراهم کند.

وی افزود: اعضای شرکت تعاونی صنوف آلاینده یک حلقه ارتباطی برای برخی پیگیری‌ها تبیین کنند تا جلوی سم پاشی‌ها در فضای مجازی گرفته شود و از طرف دیگر مسئولان امر نیز باید توجه کافی به این موضوع داشته باشند زیرا تبعات برخی محتواها در بستر فضای مجازی مشکل ساز خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: عدم‌وجود مجری ذیصلاح یکی از موضوعات مغفول مانده است که باید مجری در محورهای مختلف معین شود.

حجت الاسلام وحدانی نیا با بیان این‌که برق به عنوان یکی از موضوعات زیرساختی نیازمند اعتبارات خاص است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، گفت: برخی مشکلات مربوط به راه دسترسی است که شهرداری باید توجه  ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد و دستگاه‌های اجرایی می‌بایست خدمات لازم را برای انتقال اصناف فراهم کنند.

وی با بیان اینکه نقش دستگاه‌های نظارتی در این خصوص پررنگ است، افزود: دستگاه‌های نظارتی باید با قوت به این موضوع ورود کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.

انتهای پیام/۱۲۷