مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خبر داد؛

تامین ۲۵۰۰ تن کالای اساسی تنظیم بازار در خراسان‌جنوبی + قیمت‌ها

جرجانی گفت: حدود 2500 تن اقلام اساسی که شامل برنج، شکر، روغن و گوشت قرمز منجمد می‌شود برای ماه مبارک رمضان تامین شده است.

عباس جرجانی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: حدود ۲۵۰۰ تن اقلام اساسی برای ماه مبارک رمضان در خراسان‌جنوبی تامین شده است.
وی افزود: ۱۵۰۰ تن از این اقلام مربوط به انواع روغن است که ۱۲۰۰ تن روغن خوراکی و ۳۰۰ تن روغن برای مصارف صنفی و صنعتی در نظر گرفته شده است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که قیمت روغن همان قیمت روی جلد است، بیان کرد: یک محموله بار روغن امروز وارد استان شده است.
جرجانی عنوان کرد: ۵۰۰ تن برنج برای استان تامین شده که عمده آن از نوع هندی و هر کیلو ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان است.
وی اظهار کرد: در مورد شکر نیز ۳۵۰ تن شکر هر کیلو ۸ هزار و ۷۰۰ تومان برای مصرف خانگی تامین شده و برای صنف نیز محدودیتی در مورد تامین شکر نداشته و کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: در مورد گوشت قرمز منجمد نیز ۲۶ تن گوشت گوساله کیلویی ۸۸ هزار تومان تامین شده است.
جرجانی در مورد گوشت مرغ، اظهار کرد: تامین کننده گوشت مرغ سازمان جهاد کشاورزی است و توزیع برعهده سازمان صمت است.
مشکلی در بحث گوشت مرغ نداریم
وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلی در بحث کمبود گوشت مرغ در بازار به ما گزارش نشده و خوشبختانه گوشت مرغ مورد نیاز مردم درمغازه‌های سطح شهر بیرجند و سایر نقاط استان موجود است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: سهمیه هر شهرستان براساس نرخ جمعیتی مشخص و در حال حاضر برای هر شهرستان مباشری تعیین شده که پیگیر دریافت و تحویل سهمیه اقلام اساسی شهرستان‌ها هستند.
فروش انواع روغن در فروشگاه های زنجیره‌ای و بزرگ
جرجانی در مورد وضعیت روغن در بازار، افزود: انواع روغن خوراکی و سرخ کردنی در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای استان توزیع شده و تنها موردی که در بحث کمبود روغن وجود دارد برای خرده فروشی‌ها است.
وی با بیان این‌که فروش روغن در برخی از خرده فروشی ها درست نیست، گفت: همین مسئله باعث شده که روغن در خرده فروشی‌ها کمتر باشد.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در مورد روغن جامد، اظهار کرد: روغن جامد به دلیل هزینه‌هایی که دارد از جمله قیمت حلب و سایر موارد در حال از رده خارج شدن است و مردم باید روغن جامد را به فراموشی بسپارند.
جرجانی تصریح کرد: قبل از عید نوروز ۳۰۰ تن روغن جامد در استان توزیع کردیم اما همچنان شاهد کمبود در نقاط مختلف استان بودیم. این مسئله نشان می‌دهد روغن جامد به جای عرضه در بازار، توسط فروشنده‌ها به جاهای دیگری می‌رود.
وی به کشف روغن جامد طی روزهای اخیر در برخی از شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی کشف‌های انجام شده مشاهده کردیم میزان روغن جامد کشف شده از میزان روغنی که ما در بازار توزیع کرده بودیم بیشتر است؛ فروشنده ها به حساب فروش روغن جامد با قیمت عادلانه از نظر خودشان روغنی‌هایی که باید در بازار به فروش برسد را پنهان کرده تا با قیمتی که مورد نظر آنها است به فروش برسانند.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در مورد نظارت بر بازار، افزود: برای نمونه نظارت بر فروش روغن جامد را وقتی از یک خانواده چند نفر یا حتی اعضای فامیل برای خرید طی چند روز و به مراکز توزیع مختلف مراجعه می‌کنند چطور باید انجام داد؟ مردم خودشان باید به میزان نیاز خرید کنند.
جرجانی بیان کرد: متاسفانه تفاوت قیمت در کالاها از شکر گرفته تا روغن باعث می‌شود عده‌ای بیش از حد نیاز خرید کرده و در مقابل به عده‌ای چیزی نرسد و شاهد کمبود باشیم.
انتهای پیام/۱۲۷