در دیدار رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) خراسان جنوبی با نماینده مجلس مطرح شد:

تاکید بر ارائه خدمات بیشتر برای مستضعفین/ هلدینگ معادن خراسان جنوبی ایجاد می‌شود

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه‌گذاری اصلی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، باید برای مستضعفین باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در خراسان جنوبی با تاکید بر هماهنگی و وحدت رویه در ارائه خدمات توسط نهادها و سازمان‌ها، اظهار کرد: موضوع مهم دیگر اطلاع رسانی خدمات برای آگاهی مردم از خدمات نظام و در نتیجه حمایت بیشتر آنها است.
وی تصریح کرد: از برنامه های فرهنگی و تاثیرگذاری آن نباید غفلت شود، چراکه در مقابل دشمن فضای مسمومی را ایجاد کرده است.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سرمایه گذاری اصلی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، باید برای مستضعفین باشد.
تاکید بر توجه به قشر مستضعف در ارائه خدمات
خسروی گفت: مردم شامل دو گروه عام و خاص هستند که گروه عام همیشه در همه امور پیشقدم هستند و نیاز به حمایت بیشتری دارند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه بار انقلاب روی دوش مستضعفین است که بیشتر شهدا هم از این طبقه جامعه هستند، باید خدمات ستادها و نهادها بیشتر شامل قشر مستضعف شود و طرح های انجام شده در محلات مستضعف‌نشین اجرا شود و خدمات جنبه عمومی داشته باشد.
واردکردن مدیر در صورت ادامه روند کاهش جمعیت
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در حد توان در استان کار شود، گفت: یکی از مشکلات استراتژیک دهه آینده که با آن مواجه خواهیم بود، کاهش جمعیت است که اگر این رویه اصلاح نشود، باید طی سال‌های آینده، مدیر هم وارد کنیم.
خسروی یادآور شد: متاسفانه هم‌اکنون علی‌رغم شرایط اقتصادی سخت، هیچ سیاست تشویقی برای ازدواج و افزایش جمعیت وجود ندارد که این موضوع یکی از نگرانی‌های ما است.
وی گفت: برخی اوقات نیز تلاش های زیادی انجام می شود اما چون کارها جزیره ای است یا سلیقه های سیاسی اعمال می شود، کارها کمتر به چشم می آید.
خسروی بیان کرد: در این خصوص اولویت بندی در امور آن هم بر اساس انجام مطالعات جامع ضروری است.
خدمات ارزنده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در کمک‌های مومنانه
موسوی رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در خراسان جنوبی نیز در این دیدار، اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نهادی است که فارغ از مسائل سیاسی، همیشه در کنار دولت ها بوده است.
وی افزود: این نهاد انقلابی در خراسان جنوبی نیز بیش از یک دهه است که کار خود را شروع کرده و در زمینه‌های حقوقی برای سرپرستی املاک و اموال بدون صاحب و … و همچنین خدمات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیربنایی فعالیت های خود را انجام می دهد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی با اشاره به خدمات و فعالیت های ستاد فرمان امام(ره) استان در خصوص حمایت از افراد آسیب دیده از کرونا، گفت: در این خصوص ستاد فرمان امام راحل(ره) در مرحله اول کمک های مومنانه، ۱۷ هزار بسته معیشتی به ارزش ۷ میلیارد تومان و در مرحله دوم ۴۲ هزار بسته پروتئینی در بین خانواده های جامعه هدف و نیازمند توزیع کرده است.
موسوی با اشاره به کمک های رایگان و مشارکتی گروه های جهادی و کانون های مساجد در تهیه و توزیع این خدمات، بیان کرد: اهدای ۲۲ هزار بسته لوازم التحریر در بین دانش آموزان، ۲۰۰ هزار پرس غذای گرم، ۶۰ هزار بسته ضدعفونی و سلامت در محرم و … از دیگر خدمات این ستاد بوده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز در حال توزیع ۱۸ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان هستیم، افزود: از دیگر برنامه های حمایتی ستاد تا پایان امسال برگزاری چند پویش دیگر خواهد بود که از جمله آن می توان به توزیع ۹ هزار بسته معیشتی شامل برنج و مواد پروتئینی و همچنین پویش تامین لباس عید برای کودکان و نوجوانان اشاره کرد.
وی یادآور شد: در بحث تولید و توزیع ماسک نیز ۱۱۰ میلیون تومان به گروه های جهادی کمک کردیم که از این طریق ۲۵۰ هزار ماسک به صورت رایگان توزیع شد.
افزایش بیش از سه برابری اعتبارات جذب شده ستاد فرمان امام طی سه سال اخیر
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی سایت اینترنتی “هست اینجا” توسط ستاد فرمان امام راحل(ره) در کشور و سپس در استان ها از جمله خراسان جنوبی و تمام شهرستان ها و بخش های آن، گفت: تمام نیازمندی ها و کمبودها در این سایت قابل ثبت است که پس از آن کالاهای مورد نیاز بدون حضور واسطه و دلال، به قیمت درِ کارخانه به افراد تحویل می شود.
موسوی افزود: از جمله کالاهایی که از طریق این سایت تامین و توزیع شد، ۴۵۰ هزار ماسک در ابتدای شیوع بیماری کرونا و کمبودهای ناشی از آن و همچنین تامین اقساطی هزار تبلت دانش آموزی بود که این برنامه هنوز ادامه دارد.
وی با بیان اینکه اعتبارات جذب شده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی تا سال ۱۳۹۶، ۲۵۰ میلیارد تومان بوده است گفت: اما از سال ۱۳۹۶ تاکنون که مدیریت این ستاد برعهده بنده بوده است، اعتبارات جذب شده ستاد به بیش از ۸۲۰ میلیارد تومان رسیده است.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی با اشاره به درآمد حدود ۶۰ هزار میلیارد تومانی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) استان در سال، بیان کرد: از سال ۱۳۹۶ تاکنون علاوه بر کارهای ملکی و حقوقی، خدمات اجتماعی ارائه شده توسط این ستاد بیشتر شده است و در این خصوص طرح های متعددی از جمله آسا، سحاب و … اجرایی شده است.
بهره برداری از ۱۶ طرح اشتغال و کارآفرینی برای ۱۲ هزار نفر/ ورود به طرح‌های اشتغال خرد
موسوی با اشاره به طرح سحاب به منظور توسعه طرح های اشتغال روستایی، اظهار کرد: با توجه به اینکه قبلا طرح های ستاد فرمان امام(ره) بنگاه محور بود و نیاز به آورده بالایی برای متقاضیان داشت، طرح سحاب برای ایجاد اشتغال خرد روستایی اجرایی شد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری و شراکت ستاد فرمان امام (ره) در طرح های اشتغال از ۳۴ تا ۴۹ درصد است، افزود: در این خصوص ستاد هم در فکر و هم در سرمایه گذاری شریک می شود و پس از مدت زمان ۳ تا ۵ سال که طرح به بهره برداری می رسد، ستاد از طرح خارج می شود.
رئیس ستاد فرمان امام خمینی (ره) خراسان جنوبی اظهار کرد: تاکنون ۱۶ طرح اشتغال به بهره برداری کامل رسیده و سبب اشتغال ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم یا غیرمستقیم شده است. مشارکت ستاد در این طرح ها نیز بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است.
موسوی ادامه داد: از سال ۱۳۹۶ که طرح های اشتغال خرد روستایی مطرح شده است، تاکنون به ۴۷۰ روستای بالای ۵۰ خانوار ورود کرده ایم.
وی با اشاره به ارائه تسهیلات قرض الحسنه ۱۶۰ میلیارد تومانی در قالب این طرح، گفت: این تسهیلات به افراد بیکار و کسانی که زیر ۷۵۰ هزار تومان درآمد دارند، داده می شود. در این خصوص قرار است تا میزان تسهیلات تا سال ۱۴۰۰ به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند.
غفلت از ظرفیت‌های غنی معادن خراسان جنوبی/ هلدینگ معادن استان ایجاد می‌شود
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی یادآور شد: در ابتدا توسط ۳۰ نفر تسهیل‌گر ستاد که در نقاط مختلف استان حضور دارند، اهلیت‌سنجی افراد انجام و پس از آن به ستاد و کمیته اشتغال معرفی می شوند. در طول دوره بازپرداخت تسهیلات هم بازیدها انجام می شود و در صورت تخطی، بانک شرایط تسهیلات را تغییر می دهد.
موسوی افزود: از جمله اقدامات موثر ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) استان، اجرای ۱۶ طرح توانمندی اقتصادی، بیش از ۸۵۰ طرح امور زیربنایی و فرهنگی، ۲۰ طرح در حوزه سلامت و … بوده است.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه علی رغم ظرفیت ها، اما بهره برداری از معادن غنی استان از جمله معادن نهبندان و دستگردان طبس، مغفول مانده است، گفت: یکی از طرح های ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در این خصوص، ایجاد هلدینگ معادن استان و تخصیص اعتبارات ۲۵۰ میلیارد تومانی در این خصوص است.
ساخت ۸۶ مدرسه و ۲۵ مسجد
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خراسان جنوبی اظهار کرد: هم‌اکنون ساخت ۸۶ مدرسه، ۲۵ مسجد، اورژانس و بیمارستان آتشدست نهبندان، ،خانه عالم، ایجاد ۳۳ مجتمع آبرسانی، نصب ۳۰ دستگاه دیجیتالی، مشارکت در ساخت مسکن محرومان و … در دست اقدام است.
موسوی ادامه داد: با توجه به اهمیت امنیت مرز در استان، تاکنون ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) خدماتی در زمینه های تامین شبکه دیجیتال، اشتغال، سلامت، لوازم التحریر و حمایت های معیشتی برای ساکنان مرزی داشته است.
وی با اشاره به فراخوان انجام شده برای حمایت از زوج‌های نابارور، بیان کرد: بر اساس این فراخوان سه هزار و ۳۰۰ زوج به ستاد مراجعه کردند که ۲۰۰ زوج تحت پوشش ما قرار گرفتند و از حمایت‌های پنج تا ۴۰ میلیون تومانی برای درمان بهره مند شدند که نتیجه آن تولد ۵۰ نوزاد در استان بوده است.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) خراسان جنوبی افزود: هم اکنون یک هزار و ۵۰ فرزند یتیم نیز تحت پوشش این ستاد قرار دارند.
موفقیت طرح هاب شتر
موسوی با اشاره اجرای طرح هاب شتر در استان گفت: هم اکنون جمعیت شتر استان ۳۰ هزار نفر است که ۱۴ هزار نفر آن مربوط به شهرستان نهبندان است. در حالی که برخی افراد مدعی بودند استان ظرفیت تولید ۱۰۰ لیتر شیر در روز را هم ندارد، اما اکنون با اجرای این طرح روزانه ۸۰۰ لیتر شیر شتر در استان تولید می شود که خرید آن به صورت تضمینی انجام می شود و محصولات شیر، دوغ و همچنین شیرخشک شتر تولید می شود که این شیرخشک می تواند ارزآوری بسیار بالایی داشته باشد.
انتهای پیام/۷/ ۱۱/ ۴