استاندار خراسان‌جنوبی:

تا پایان سال آینده تمام روستاهای خراسان‌جنوبی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد/ برگزاری همایش ملی روستا و عشایر ۱۵ مهرماه در بیرجند

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه 67 درصد از روستاهای خراسان‌جنوبی از نعمت گاز برخوردار هستند، گفت: تا پایان سال 99 همه روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی امروز در مراسم افتتاح سراسری ۶۲۵۰ پروژه زودبازده عام‌المنفعه از طرح بزرگ خدمت‌رسانی همزمان ۴۰ هزار پروژه در محل مجتمع غدیر بیرجند، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که مورد توجه همه ارکان نظام و دولت قرار گرفته حضور دستگاه‌های خدمت‌رسان در مناطق محروم در سال های اخیر جهت کمک به معیشت مردم و تکمیل زیر ساخت ها بوده است.
وی افزود: سپاه پاسداران خراسان جنوبی، قرارگاه‌های بسیج سازندگی، پیشرفت و آبادانی، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) و قرارگاه محرومیت زدایی ثامن (عج) در بخش‌های مختلف به توسعه و پیشرفت استان کمک کرده‌اند.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: همچنین در بحث زیر ساختی و عمرانی، مباحث اجتماعی، کمک به معیشت مردم و فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر در قالب گروه‌های جهادی به محرومان شده، بسیار چشمگیر بوده است.
معتمدیان تصریح کرد: بیش از ۳۰۰ گروه جهادی در نقاط مختلف استان حضور پیدا کردند و خدمات دلسوزانه ای را به استان ارائه کردند.
وی عنوان کرد: با تشکیل ستاد محرومیت زدایی یک هم افزایی و تقسیم کاری انجام شد تا بتوانیم خدمات بیشتری را به مناطق محروم استان ارائه دهیم.
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: با استفاده از مدل‌های توسعه‌ای که در بخش‌های مختلف و سازمان‌های خدمت رسان وجود داشت یک مدل بومی توسعه‌ای طراحی کردیم که علاوه بر تکمیل زیر ساخت‌های موردنیاز و فعالیت‌های عمرانی در روستاها بتوانیم در بحث اشتغال که مهمترین مسأله در این مناطق است قدم‌های بلندی را برداریم.
معتمدیان با بیان اینکه همدلی بسیار خوبی که بین دستگاه‌ها وجود دارد در خدمت‌رسانی بسیار مؤثر است، متذکر شد: یکی از ویژگی‌های بسیار خوبی که در استان خراسان‌جنوبی شاهد هستیم شوق خدمت رسانی به مردم و کمک گروه‌های خیریه در شهر‌های مختلف استان جهت توسعه مناطق محروم است.
وی با بیان اینکه در چهل سال گذشته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دولت‌های مختلف خدمات بسیار ارزشمندی را به مناطق محروم و کم برخوردار این استان ارائه کرده است، گفت بیش از ۶ هزار کیلومتر احداث جاده روستایی داشتیم که در قبل از انقلاب این عدد صفر بوده است.
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: اقداماتی که در طول چهل ساله انقلاب از جمله احداث خانه‌های بهداشت، مراکز درمانی مراکز آموزشی، پوشش‌های تلفن همراه، ثابت و اینترنت پر سرعت انجام گرفته نشان از توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است و الحمدلله در برخی از شاخص‌ها از محرومیت خارج شدیم.
معتمدیان افزود: امید است که با هم‌افزایی و استفاده از بسیج همه ظرفیت‌های استان و کشور شاهد خروج منطقه از محرومیت باشیم.
وی مطرح کرد: در ۱۵ مهرماه جاری شاهد برگزاری همایش ملی روستا و عشایر در استان خواهیم بود که استان خراسان‌جنوبی برای اولین بار میزبان این همایش خواهد بود.
استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: توافقات خوبی انجام شده تا علاوه بر اینکه ما میزبانی این همایش را برعهده داشته باشیم توافق نامه‌هایی را با وزرا و رؤسای سازمان‌ها و نهادها جهت پیشرفت و توسعه مناطق محروم استان خواهیم داشت.
معتمدیان با بیان اینکه یکی از مهترین چالش‌هایی که در استان وجود دارد بحث آبرسانی به مناطق روستایی است، عنوان کرد: حدود ۵۰۰ روستا از طریق آبرسانی سیار آبرسانی می‌شوند؛ تکمیل پروژه‌های آبرسانی که حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند اعتبارات قابل توجهی نیاز دارند که بیش از ده سال زمان می‌طلبند تا بتوانیم مشکل آبرسانی به روستاها را رفع کنیم.
وی ادامه داد: همچنین طی تفاهم نامه‌ای تا پایان این دولت تکمیل همه مجتمع‌های آبرسانی که اعتبار بیش از ۴هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است انجام خواهد شد که تحول بزرگی در جهت محرومیت‌زدایی مناطق روستایی در استان خواهد بود.
استاندار خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: همچنین پوشش‌هایی در بحث مخابرات از طریق وزارت اطلاعات با یک برنامه دو ساله دنبال خواهد شد.
معتمدیان تصریح کرد: یکی از برنامه‌های بسیار خوبی که برای اولین بار در ۱۵ مهرماه جاری در خراسان جنوبی انجام خواهد شد تحت پوشش قرار گرفتن سرپرست خانوار روستایی است.
وی افزود: سرپرستان خانوار جمعیت ۳۱۵ هزار نفری روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه روستایی قرار خواهند گرفت و از مزایای بیمه بازنشستگی برخوردار خواهند شد طی این تفاهم نامه دو سوم هزینه‌های بیمه‌ای توسط دولت و یک سوم آن را خود مردم پرداخت خواهد شد.
استاندار خراسان‌جنوبی متذکر شد: ده‌ها پروژه دیگر نیز در بخش‌های مختلف در ۱۵ مهرماه جاری شاهد تفاهم نامه و اجرایی کردن آن در سطح استان خواهیم بود.
معتمدیان بیان کرد: یکی از نگرانی‌هایی ما خلاهایی است که در مناطق مرزی ما اتفاق افتاده است و لزوم نگهداشت جمعیت از اولویت‌هایی بوده که ما در سطح استان دنبال کرده‌ایم.
وی ادامه داد: از ابتدای سال طرحی را در قالب احداث ده هزار واحد مسکونی در استان خراسان جنوبی آغاز کردیم که ۵ هزار توسط کمیته امداد و ۵ هزار توسط بنیاد مسکن برای مناطق محروم در دست اقدام است.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: تلاش می‌کنیم با پیگیری‌هایی که انجام خواهد شد تا پایان سال جاری شاهد افتتاح این ۱۰ هزار واحد مسکونی باشیم.
معتمدیان تصریح کرد: با یارانه بسیار خوبی که توسط دولت برای هر واحد مسکونی تخصیص داده شد حدود ۲۵ میلیون تومان یارانه و تا سقف ۴۰ میلیون تومان قرض الحسنه به متقاضیان داده خواهد شد.
وی عنوان کرد: امید است با اتمام این پروژه بزرگ در سطح استان عملا مهندسی مهاجرت معکوس در روستاها را به دنبال داشته باشد و در سال‌های بعد نیز این طرح استمرار داشته باشد.
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۹ همه روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار خواهند شد، گفت: تا امروز حدود ۶۷ درصد از روستاهای خراسان‌جنوبی از نعمت گاز برخوردار هستند امیدواریم تا پایان سال جاری این مقدار به ۸۳ درصد برسد که واقعا نهضت بزرگی در بحث خدمت‌رسانی انجام شده است.
معتمدیان بیان کرد: در ۱۵ مهر ماه جاری در بحث اشتغال تفاهم نامه‌ای را امضا خواهیم کرد که طی برنامه دو ساله هزار هکتار گلخانه در سطح استان ایجاد خواهد شد.
وی متذکر شد: ما برای اولین بار سند جامع سازگاری با شرایط کم آبی را تصویب کردیم و استان اولی هستیم که این طرح را اجرا خواهیم کرد.
استاندار خراسان‌جنوبی یادآور شد: در تدوین سند بومی توسعه روستایی ۳۵ فرصت شغلی را تدوین کردیم تا بتوانیم در بحث اشتغال در روستاها ورود پیدا کرده و دغدغه‌های اشتغال مردم مرتفع شود.
انتهای پیام/ ۱۳۵