فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی خبر داد

تبعه اروپایی با کلاهبرداری ۱۲ میلیارد تومانی در بیرجند دستگیر شد

فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی از دستگیری تبعه کشور اروپایی به اتهام کلاهبرداری 12 میلیارد تومانی از شهروندان در خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش خاورستان، سردار مجید شجاع فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با رصد اخبار و اطلاعات روزانه توسط اداره اطلاعات جنايي پلیس آگاهی خراسان جنوبی، اخباری به دست آمد که ۲ تبعه کشور اروپایی به قصد سرمايه گذاری وارد خراسان جنوبی شده و در این استان ساکن شده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به بيانات و فرامين مقام معظم رهبري(مدظله العالی) در ترسيم گام دوم انقلاب علي الخصوص بحث نفوذ، مراتب شناسایی و احراز هویت اتباع خارجی به صورت ويژه در دستور کار مأموران پلیس آگاهی قرار گرفت و تیمی از کارآگاهان اينترپل و عملیات ویژه موضوع را مورد رسیدگی و بررسی قرار دادند.
شجاع ادامه داد: با استعلام از پلیس اینترپل مشخص شد يکي از افراد مرتبط با تبعه اروپایی که نام وي به عنوان سرمایه گذار مطرح است و مبالغي به حساب هاي وی در کشورهاي بورکينافاسو ،جيبوتي ،مالزي ،اسپانيا و سنگاپور واريز شده است تحت تعقيب پليس اينترپل بوده و بيش از چندین فقره کلاهبرداري در سطح دنيا به ويژه کشورهاي اروپايي، آفريقايي و حاشيه خليج فارس انجام داده است.
وی افزود: کارآگاهان عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان جنوبی با اقدامات فنی و پلیسی به مدارکی که از سوي تبعه اروپایی ارائه شده بود دسترسی پیدا کردند و در بررسی کارشناسان تشخيص هويت مشخص شد که این مدارک جعلی و فاقد اصالت است.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ادامه تحقیقات مأموران پلیس، افزود:در پیگیری ها مشخص شد، پس از تصويب برجام، ۲ نفر تبعه کشور اروپایی با مراجعه به سفارت ايران در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خود را به عنوان سرمايه گذار معرفي و مدعي شده بودند قصد سرمايه گذاري به مبلغ ۷۰ ميليون يورو جهت کشاورزي و پرورش شتر در کشور دارند که توسط سازمان های اداری به استان خراسان جنوبی معرفی شده اند و يکي از سرمايه گذاران داخلي را ترغيب به شراکت و سرمايه گذاري کرده اند.
شجاع خاطر نشان کرد: در ادامه روند پرونده و تحقیقات پلیس مشخص شد متأسفانه در بدو ورود این افراد به استان خراسان جنوبی استعلام های لازم از سوی نهادهای مسئول صورت نگرفته است و شريک ايراني طی مدت حضور این افراد هزينه هاي بسيار زيادي متحمل شده و علاوه بر هزينه اسکان، درمان ،بليت پرواز بزينس کلاس به کشورهاي سنگاپور ،ترکيه ،مالزي ،اسپانيا ،جيبوتي ،آلمان ،امارات و تهيه دفتر کار با بروز ترين امکانات و … حدود ۱۲ میلیارد تومان نيز به حساب اين ۲ تبعه اروپایی واریز کرده است.
به گفته وی با شکایت شریک ایرانی و دستور مقام قضائی یکی از این ۲ تبعه اروپایی که در ایران حضور داشت و تصور نمی کرد توسط پلیس رصد و کنترل شود؛ دستگیر و پس از تحقیقات تخصصی با قرار ۲۰ میلیارد تومانی بازداشت شد.
شجاع یادآور شد: پلیس با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم های ظالمانه آمریکا با اشراف کامل بر روی نشانگاه های اقتصادی تمرکز دارد و هر گونه فعالیت مجرمانه را در حوزه اقتصادی رصد می کند و با قاطعیت با مخلان اقتصادی برخورد خواهد کرد.
انتهای پیام/ ۱۳۲