مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند مطرح کرد؛

تبیین و روشنگری؛ کار تشکل‌های دانشجویی/ تحول‌گرایی در جریان اقتصادی بر عهده مسئولان است

هنری با بیان این‌که درصد زیادی از تحول‌گرایی در جریان اقتصادی بر عهده مسئولان است؛ مسئولانی که باید به فکر معیشت مردم باشند گفت: کار تشکل‌های دانشجویی تبیین و روشنگری برای مردم است که چطور می‌توان یک انتخاب درست و اصلح داشت.

فاطمه هنری مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه ویدئو کنفرانس با تشکل‌های دانشجویی، اظهار کرد: ابتدا باید نگاه کرد معنی تحول‌خواهی چیست؟
وی افزود: شاید یک نفر که واژه تحول‌خواهی را بشنود فکر کند منظور ما از تحول، تحول نظام جمهوری اسلامی است. اما منظور از تحول، تغییر شیوه‌ها و روش‌هایی که بکار برده می‌شود، است.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند بیان کرد: زمان روز به روز جلو می‌رود و شیوه و روش‌های قدیمی دیگر به کار نمی‌آید. بنابراین لازم است تغییراتی در شیوه و روش‌هایی که داریم ایجاد شود.
هنری عنوان کرد: دانشجویان در جامعه باید فکر نو، ابتکار، جرأت و شجاعت برای اقدام داشته باشند و وظیفه ایجاد تحول را در خود احساس کنند.
وی اظهار کرد: تشکل‌های دانشجویی از دانشجوهایی تشکیل شده که به این عقیده رسیده‌اند فقط برای درس خواندن به دانشگاه نیامدند و خودشان را موظف به برخی برنامه‌های دیگر نیز می‌دانند. درست است که وظیفه هر دانشجویی در دانشگاه درس خواندن است اما این به‌تنهایی وظیفه دانشجو نیست.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند گفت: یک دانشجو وقتی وارد دانشگاه می‌شود علاوه بر این‌که باید درس بخواند لازم است به سمت تشکل‌های دانشجویی برود و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و جهادی را آغاز کند.
تشکل‌های دانشجویی برای جامعه مفید است
هنری بیان کرد: افرادی که وارد تشکل‌های دانشجویی می‌شوند، فکر، ایده و ذهن خلاقی دارند و خیلی برای جامعه مفید هستند. دانشجویان اگر بتوانند با هم هسته‌های علمی، جهادی و مطالبه‌گری تشکیل دهند می‌توانند خیلی کمک کنند.
وی ادامه داد: اعضای تشکل‌های دانشجویی افرادی هستند که در کارهای جهادی جزو اولین نفراتی‌اند که برای حضور در مناطق مرزی حاضر می‌شوند یا در شرایط کنونی برای حضور در بیمارستان‌ها فعالیت دارند. اعضای تشکل‌های دانشجویی، دانشجویانی مطالبه‌گر بوده و نسبت به برخی از شرایط معترض هستند، این نوع نگاه و رفتار برگرفته از هسته‌های دانشجویی است.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند “بنیه علمی و انقلابی تشکل‌های دانشجویی باید تقویت شود” و همچنین فرمودند “تشکل‌های دانشجویی باید تهذیب نفس داشته باشند و از هیچ چیز و دشمنی در دنیا نترسند”. این‌که آمریکا می‌خواهد چکار کند و چه تصمیماتی دارد یا در رسانه‌ها مردم را از آمریکا می‌ترسانند، ما چرا باید ترس از آمریکا به دل خود راه دهیم؟ اصلا نباید از آمریکا و تبلیغات رسانه‌ای آن ترسید.
هنری تصریح کرد: اگر تشکل‌های دانشجویی به تهذیب نفس برسند از تهدیدهای توخالی آمریکا و اسرائل هیچ ترسی ندارند.
وی اظهار کرد: همبستگی بین اعضای تشکل‌های دانشجویی همیشه باید وجود داشته باشد. رفاقتی که بین اعضای تشکل‌های دانشجویی است باعث می‌شود به یکدیگر کمک کنند. اعضای تشکل‌های دانشجویی نباید یکدیگر را رها کنند و از همدیگر غافل باشند بلکه باید همیشه پشتیبان یکدیگر باشند و از مراسمات معنوی که باعث عهد و تجدید پیمان با شهدا و آرمان‌های امام راحل(ره) است غافل نباشند. اعضای تشکل اگر کنار یکدیگر نباشند، تشکل نیستند. تشکل واقعی در کنار هم بودن و کمک به یکدیگر است.
کار تشکل‌های دانشجویی تبیین و روشنگری برای مردم است
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند در مورد حضور حداکثری در انتخابات، گفت: هرکسی خود را موظف می‌داند که برای حضور مردم پای صندوق‌های رأی مشوق مردم باشد تا انتخاب خوب و درست داشته باشند.
وی عنوان کرد: تشکل‌های دانشجویی نیز هنگام انتخابات باید مردم را برای حضور پای صندوق‌های رأی تشویق و شرایط موجود را برای مردم تببین کنند و به مردم بگویند که چه باید کرد تا انتخاب اشتباهی انجام نشود.
هنری بیان کرد: کار تشکل‌های دانشجویی تبیین و روشنگری برای مردم است که چطور می‌توان یک انتخاب درست و اصلح داشت.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: انتخاب درست و اصلح وقتی انجام می‌شود که فردی را انتخاب کنیم که دارای ویژگی‌های اصلح باشد. تشکل‌های دانشجویی نیز این وظیفه را دارند که ویژگی‌های فرد اصلح را به مردم معرفی کنند.
تشکل‌های دانشجویی و مطالبه‌گری
وی تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی باید مطالبه‌گری از نامزدهای ریاست جهوری داشته باشند تا بدانند نامزدها قرار است چکار انجام دهند و برای چه پا به میدان گذاشتند.
هنری در مورد حرکت “فوق‌العاده” برای رفع مشکلات، گفت: اول از همه برای حرکت فوق‌العاده جوانان ایرانی باید بدانند که تحول امکان‌پذیر است. باید بدانند که اگر بخواهند و دست به دست هم بدهند این تحول و حرکتی که در جامعه قرار است ایجاد شود، می‌شود.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: باید توان علمی و اعتقادات جوانان ایرانی بیشتر شود تا آن حرکت فوق‌العاده‌ای که باید، رقم بخورد. نباید بدون هیچ علم و دانشی جلو رفت چون اگر یک نقشه راه و هدفی مشخص نباشد هیچ تحولی امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: اول باید علم لازم را داشته و هدف ما برای حرکت فوق‌العاده مشخص باشد و هیچ وقت نباید برای رسیدن به هدف ناامید شد چراکه ناامیدی سم است.
کم‌توجهی به مسائل جامعه؛ عامل باقی‌ماندن مشکلات
هنری در مورد علت عقب‌افتادگی‌ها، بیان کرد: علت عقب‌افتادگی‌ها، کم‌توجهی به مسائل موجود در جامعه از طرف مسئولان و برخی از مردم است؛ این کم‌توجهی‌ها باعث می‌شود کاری انجام نشود و مشکلات باقی بماند.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند تصریح کرد: برای رفع عقب‌ماندگی باید به آن‌ها رسیدگی و برای آن‌ها تلاش شود. یک پروژه بزرگی باید درست شود و همه برای جبران کمبود تلاش کنند.
وی در مورد اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و تبدیل‌شدن صداوسیما به یک دانشگاه عمومی، عنوان کرد: این مسئله خواسته بسیاری از افراد است و رقم‌خوردن آن به خود افراد بستگی دارد. اگر ما نیاز داریم که دانشگاه‌ها اسلامی شود باید اول روی دانشجوها کار شود چون دانشگاه از دانشجو تشکیل شده و تا زمانی که دانشجو به آن اعتقاد نرسد که دانشگاه در شرایط اسلامی نیست و شاید در خطر است نمی‌تواند کاری برای دانشگاه انجام دهد.
هنری خاطرنشان کرد: در بحث صدا و سیما نیز باید برنامه‌هایی که ساخته می‌شود و کارگردان، بازیگر و سایر عوامل به این عقیده برسند که باید تأثیری روی مردم داشته باشند و کاری که ارائه می‌شود تأثیرگذار باشد.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند تأکید کرد: علاوه بر این، مسئولانی که نقش نظارتی دارند باید بیشتر نظارت کنند تا به آن چیزی که مورد نظر است دست پیدا کنند.
تحول‌گرایی در جریان اقتصادی بر عهده مسئولان است
هنری در مورد تحول‌گرایی در جریان اقتصادی و حرکت علمی، گفت: درصد زیادی از تحول‌گرایی در جریان اقتصادی بر عهده مسئولان است؛ مسئولانی که باید به فکر معیشت مردم باشند. اما متأسفانه شاهد هستیم برخی از مسئولان به فکر خود و فرزندان خودشان هستند و به فکر مردم به ویژه اقشار ضعیف نیستند.
وی تأکید کرد: برای جریان اقتصادی باید تحول در مسئولان اقتصادی کشور و مسئولانی که بر چرخه اقتصاد نظارت دارند به‌وجود بیاید و بعد از این مردم نیز باید به فکر همدیگر باشند و دلشان برای هم بتپد.
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند با بیان این‌که گاهی اوقات مردم در حق یکدیگر ظلم می‌کنند، گفت: ما باید از تولید خودمان حمایت کنیم. چرا وقتی تولید داخل باکیفیت داریم، از کالاهای خارجی خریداری می‌کنیم؟
هنری در مورد ایجاد تحول در حرکت‌های علمی، افزود: باید هسته‌های علمی موضوع‌محور برای کارکردن روی موضوع‌های مختلف تشکیل شود و با اصرار فراوان سعی در رفع برخی از مسائل علمی داشته باشند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴