گزارشی از اقدامات دانشجویان جهادگر خراسان جنوبی در مقابله با کرونا؛

تجربه اردوی جهادی متفاوت توسط دانشجویان جهادگر/ از امدادرسانی به بیمارانی کرونایی گیلان تا تولید موادضدعفونی و کمک به نیازمندان

دانشجویان جهادگر خراسان جنوبی با کمک به بیماران مبتلا به کرونا و تولید شیلد محافظ صورت و موادضدعفونی و تهیه و توزیع بسته معیشتی برای نیازمندان، اردوی جهادی متفاوتی را تجربه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ملت ایران مردمی هستند که در هر شرایط سختی در کنار هم وطنان بوده و برای کمک به هم نوع در سراسر کشور و حتی در صورت نیاز در کشورهای دیگر پیش قدم هستند.
حدود دو ماه می شود که ویروس کرونا مهمان ناخوانده کشور ایران شده و اغلب استان ها را درگیر کرده است. البته این ویروس تنها مهمان ناخوانده ایران نشده بلکه در حال حاضر بیش از ۱۸۸ کشور را درگیر کرده است.
اما در این شرایط مردم ایران نه تنها میدان را خالی نکردند بلکه برای مقابله با این ویروس منحوس، هر فردی با هر تخصصی که دارد وارد میدان شده و علیه بیماری کرونا و برای کمک به افرادی که به این ویروس مبتلا شدند تلاش می کنند. از کارگاه تولید ماسک گرفته تا تغییر خط تولید برخی از کارخانه ها و توزیع بسته های معیشتی بین خانواده‌های نیازمند.
در کشور ایران هر ساله در نوروز و تابستان جهادگرانی از بسیجیان دانشگاه ها یا محلات برای انجام فعالیت های پزشکی، عمرانی، فرهنگی، علمی، آموزشی و ورزشی در استان های محروم حاضر شده و به محرومان کمک می کنند.
امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی فعالیت‌ها تحت تاثیر قرار گرفت و تعطیل شد، اردوهای جهادی نوروز به گونه ای دیگر برگزار شد. جهادگران و دانشجویان بسیجی مانند همیشه برای کمک به هم نوعان پیش قدم شده و فعالیت های بسیار خوبی انجام دادند.
دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز امسال با کمک های مختلف به جامعه پزشکی استان‌های خراسان جنوبی و گیلان اردوی جهادی متفاوتی را تجربه کردند.
حضور جهادگران دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گیلان
مهدی صدقی مسئول گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا در کشور گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند فعالیتش را در زمینه‌های مختلف از جمله رسانه‌ای، تولید محتوا، کارگاه‌های تولیدی و فعالیت‌های اجرایی پیرامون پیشگیری و آموزش آغاز کرد.
وی افزود: ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور با توجه به این که تعداد محدودی استان درگیر بودند و روزهای ابتدایی با توجه به بررسی هایی که در خراسان جنوبی صورت گرفت و مطمئن شدیم نیازی به نیرو نیست، آماده خدمت رسانی به هم وطنان در استان هایی که شیوع بیماری در آن بالا بود شدیم؛ تا زمانی که اوضاع مناطق شمالی کشور مقداری بحرانی شد و درخواست نیروی درمانی به دست ما رسید و برای کمک به استان گیلان برنامه‌ریزی انجام شد.
مسئول گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بعد از درخواست کمک از سوی استان گیلان، دو گروه هفت نفره از داوطلبان بر اساس تخصص مورد نیاز منطقه شناسایی و اعزام شدند.
صدقی عنوان کرد: اعضای تیم اول حدود دوهفته در منطقه حضور داشت و برگشت اما اعضای گروه دوم مدت زمان بیشتری برای کمک به بیماران مبتلا به کرونا در استان گیلان حضور داشتند.
وی با بیان این‌که گروه‌های جهادی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از قبل نوروز وارد گیلان شدند، اظهار کرد: کادر درمان گیلان زمانی که متوجه می‌شدند ما از خراسان جنوبی برای کمک به گیلان رفتیم، انرژی می‌گرفتند.
مسئول گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد انگیزه حضور گروه‌های جهادی دانشگاه علوم پشکی بیرجند در گیلان، گفت: به صورت کلی هر شغلی و هر مسئولیتی که داشته باشیم، یک روزی مورد امتحان قرار می گیرد و این انتخاب افراد است که از امتحان پیروز بیرون بیایند یا نه. در حقیقت امروز زمان امتحان کادر درمان است و تاکنون به لطف خدا اعضای کادر درمان در کشور بسیار خوب عمل کردند.
صدقی بیان کرد: انگیزه تمام دوستان خدمت به خلق الله و اهداف الهیه است چراکه وقتی بحث مرگ و زندگی مطرح می‌شود هیچ چیزی غیر از انگیزه خدایی نمی‌تواند این انگیزه کمک رسانی را ایجاد کند.
وی افزود: دانشجویان علوم پزشکی و پرسنل و کادر درمان امروز در خط مقدم این جبهه قرار دارند و هر کسی به اندازه خودش باید در این موضوع کمک کند؛ از آگاه سازی، آموزش و پیشگیری خانواده گرفته تا کار در سطح شهر، تولید ماسک و سایر مواردی که خوشبختانه در کشور ما به خوبی صورت گرفته است.
مسئول گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تأکید کرد: راه حل گذر از کرونا فقط و فقط همکاری و رعایت نکات بهداشتی توسط مردم است یعنی تک تک افراد جامعه باید این نیاز را احساس کنند و نسبت به این موضوع مسئولیت پذیر باشند.
صدقی اظهار کرد: مردم این بحران را جدی بگیرند و توصیه ها را رعایت کنند که ان‌شاءالله این بیماری نیز ریشه کن شود.
وی خاطرنشان کرد: با رعایت کردن نکات بهداشتی مردم نیز در کنار کادر درمان حضور خواهند داشت.
تولید ۲۵۰۰ شیلد محافظ صورت برای استفاده کادر درمانی بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی توسط دانشجویان جهادگر علوم پزشکی بیرجند
امیرحسین مقدم دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و سرپرست تیم دانشجویی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: جمعی از دانشجویان گروه جهادی حضرت فاطمه الزهرا(س) بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، در کارگاهی به منظور استفاده کادر درمانی استان خراسان‌جنوبی تاکنون ۲۵۰۰ شیلد محافظ صورت تولید کردند.
وی با بیان این‌که بنابر احساس وظیفه‌ای که اعضای تیم داشتند تصمیم گرفتیم بر اساس نیاز خدمت‌رسانی داشته باشیم، افزود: بعد از نیازسنجی در بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) بیرجند، کار تولید شیلد را آغاز کردیم.
سرپرست تیم دانشجویی کارگاه تولید شیلد دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: با توجه به استقبال بسیار خوب دانشجویان از این کار، مواد اولیه مورد نیاز تهیه و شیوه تولید شیلد به دانشجویان آموزش داده شد و کار ادامه پیدا کرد.
مقدم عنوان کرد: یکی از موارد حائز اهمیت برای چنین کارگاه‌هایی ضد عفونی بودن محل تولید است که این کار به صورت روزانه در کارگاه انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: در روز ابتدایی کار روزانه ۵۰۰ شیلد تولید شد و به تدریج با افزایش درخواست‌ها آمادگی تولید چند هزار شیلد را داریم.
این دانشجوی جهادگر گفت: از روز اول که کشور با این بحران مواجه شد، گروه جهادی در قالب کمپین دانشجویی مقابله با کرونا به شناسایی مسائل و حل آن‌ها و کمک به مبارزه با کرونا پرداخت.
مقدم بیان کرد: اولویت اول تامین شیلد مور نیاز کادر درمانی بود که در خط مقدم مبارزه با کرونا مشغول به خدمت بودند سپس سایر همکارانی که در کادر درمان مشغول فعالیت هستند.
وی با بیان این‌که محل تولید این شیلدها ناحیه بسیج دانشجویی بود، عنوان کرد: روزانه تعداد ۵ تا ۱۰ نفر از خواهران و برادران در دو شیفت به مدت ۱۰ روز به تولید شیلد محافظ صورت پرداختند.
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در فاز اول این کار تعداد ۲۵۰۰ شیلد تولید شد و از این تعداد ۱۵۰۰ شیلد تحویل بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) بیرجند و مابقی برای بیمارستان شهرستان طبس ارسال شد.
مقدم تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده نیاز بیمارستان‌های سایر شهرستان‌های استان در زمینه کمبود شیلد را مرتفع کنیم و تا جایی که می‌توانیم از پرسنلی که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند پشتیبانی داشته باشیم.
نگاهی به فعالیت‌های قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی
مهدی صدقی مسئول قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، به فعالیت های این قرارگاه اشاره کرد و گفت: قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی برای تولید مواد ضدعفونی کننده با معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همکاری داشته و حدود ۷ هزار لیتر مواد ضدعفونی برای مصرف در بیمارستان‌هایی که بیماران مبتلا به کرونا در آن بستری هستند تولید شده است.
وی افزود: بازدید و سرکشی از نانوایی‌های سطح شهر بیرجند با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای بررسی اقدامات صورت گرفته و آموزش نکات بهداشتی متناسب با وضعیت پیش آمده و ارائه گزارش به سازمان مربوطه، اعزام گروهی از داوطلبین حدود ۲۰ نفر جهت خدمت‌رسانی تخصصی در بیمارستان‌های قم و گیلان و همکاری با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و تهیه و ساخت محتوای رسانه‌ای، پوستر، کلیپ، پادکست و … با مشارکت و همکاری کمیته تحقیقات دانشجویی از جمله فعالیت های قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی بوده است.
مسئول قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی بیان کرد: راه‌اندازی خط تولید شیلد محافظ و تهیه ۱۸۰۰ عدد شیلد محافظ جهت تامین نیاز بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) و توانایی تولید هر تعداد شیلد درخواستی از طرف سایر بیمارستان‌ها نیز از دیگر فعالیت‌های قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی است.
راه‌اندازی پویش رسم احسان ۱ برای کمک به نیازمندان شهرستان درمیان
صدقی از راه‌اندازی پویش رسم احسان یک، با هدف جمع آوری بسته‌های معیشتی به نیت ظهور امام زمان (عج) و رفع بلا، جهت هدیه به خانواده‌های آسیب دیده و نیازمند شهرستان درمیان خبر داد و گفت: پیش‌بینی شده هر بسته شامل برنج، ماکارونی، مرغ، روغن سرخ کردنی، سویا، رب، چای، قند، مایع دستشویی، ماسک، نمک متبرک و دعای فرج و دعای هفتم صحیفه سجادیه باشد.
وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود هزینه هر بسته به ۱۵۰ هزار تومان برسد که خیران و مردم فهیم استان می‌توانند یک بسته یا بخشی از یک بسته را به نیت ظهور امام زمان (عج) هدیه کنند.
مسئول قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان خراسان‌جنوبی گفت: این پویش برای تامین مایحتاج نیازمندان شهرستان مرزی درمیان در ماه مبارک رمضان است و هدف گذاری شده بتوانیم با کمک خیران به ۱۰۰ خانواده نیازمند در این شهرستان کمک کنیم.
صدقی خاطرنشان کرد: هم استانی ها و خیران بزرگوار می توانند مبالغ نقدی رابه شماره کارت ۶۲۷۳-۸۱۱۱-۲۵۷۳-۷۵۰۶ به نام مهدی صدقی واریز کنند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۱۴