روایت نماینده مجلس شورای اسلامی از بازی جدید آمریکا در مذاکرات وین؛

تجربه تلخ گذشته و دبه‌کردن آمریکا تکرار نشود/ مانع اصلی رفع تحریم در آینده مشخص می‌شود

خسروی با بیان این‌که در آینده مشخص خواهد شد که چه کسانی در داخل مانع رفع تحریم هستند گفت: اگر کسی دنبال منافع ملی است باید سیاست کلی نظام را به طور کامل و جامع اجرا کند و از عبارات و مصاحبه‌های متشابه که مورد سوءاستفاده دشمن قرار بگیرد، خودداری کند.

حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: اصل مذاکرات بنا به شرایط زمان و درخواست مسئولان وقت به عنوان یک نرمش قهرمانانه توسط مقام معظم رهبری اجازه داده شد و اکنون که تحلیل و بررسی می‌شود این اجازه کاملا درست، منطقی و به‌جا بوده است چراکه برخی مسئولان می‌خواستند کم‌کاری‌های خود را با بهانه این‌که اجازه داده نشد مشکلات را از طریق مذاکره حل و فصل کنیم، جبران کنند.
اتمام‌حجت با مذاکره‌طلبان
وی با بیان این‌که عده‌ای دنبال بهانه‌جویی برای کم‌کاری خود هستند، افزود: نزدیک انتخابات است و عده‌ای می‌گویند رئیس جمهور اختیار ندارد اما اجازه رهبر معظم انقلاب در زمان خودش، اتمام حجتی بود برای کسانی که بعدا مدعی نشوند می‌توانستیم با مذاکره مشکلات را حل کنیم اما اجازه ندادند.
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: اجازه مقام معظم رهبری مانند اتمام حجت سیدالشهدا(ع) بود که در سال ۶۱ هجری قمری به کوفه دعوت شدند و ایشان با علم این‌که می‌دانستند مردم کوفه پای کار نیستند اما امام حسین(ع) به نامه آن‌ها جواب دادند تا عده‌ای روز قیامت نگویند ما از فرزند پیغمبر(ص) دعوت کردم اما قبول نکرد.
خسروی تأکید کرد: برای مقام معظم رهبری، چهره آمریکا مشخص بود و می‌دانستند به آمریکایی‌ها اعتمادی نیست و به تعهدات خود پایبند نیستند اما اجازه دادند که اتمام حجت شود.
وی اظهار کرد: امروز باید حواس مسئولان مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی باشد که آمریکایی که سابقه آن روشن است و تاکنون به هیچ تعهد خود عمل نکرده، در دو ماه آینده چگونه می‌خواهد به تعهدات خود عمل کند؟
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون باید تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران با بد بینی کامل با اروپا وارد مذاکره شود چون دیگر به اروپا و آمریکا اعتمادی نیست.
خسروی با بیان این‌که مذاکرات باید با سیاست کلی نظام پیش برود، افزود: مذاکرات باید براساس قانون انجام شود و خطوط قرمز فرمایشات مقام معظم رهبری و قانون مصوب رعایت شود چراکه هیچ‌کس حق ندارد از قانون و سیاست‌های کلان نظام تخطی کند.
وی با اشاره به این‌که قانون مذاکرات را مجلس شورای اسلامی در ۱۲ آذرماه ۱۳۹۹ مشخص کرده عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را مصوب کرده و طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید همه تحریم‌ها لغو و راستی‌آزمایی صورت گیرد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: در مذاکرات منافع ملی اصل قرار گیرد و مذاکرات باید در چهارچوب مصوبه مجلس شورای اسلامی دنبال شود.
بازی جدید آمریکا
خسروی افزود: گویا آمریکایی‌ها تحریم‌ها را چهار بخش کرده‌اند و قصد ندارند همه تحریم‌ها را یکباره بردارند و این یک بازی جدیدی است که به راه انداخته‌اند.
وی با بیان این‌که نباید مذاکرات طولانی و فرسایشی شود گفت: ربط‌دادن مذاکرات به موضوعات انتخاباتی و حزبی بسیار اشتباه است و این اقدام، ضربه‌زدن به مردم و کشور است.
نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: فرسایشی‌شدن مذاکرات باعث خواهد شد که منافع ملی کشورمان دچار آسیب شود لذا به هیچ عنوان به نفع جمهوری اسلامی نخواهد بود و طرف مقابل برای خود امتیاز بیشتری را کسب می‌کند.
تجربه تلخ گذشته و دبه‌کردن آمریکا تکرار نشود
خسروی عنوان کرد: آمریکا تاکنون به تعهد خود پایبند نبوده و قطعا دنبال دبه‌کردن است و می‌خواهد تا حد امکان از ایران امتیاز بگیرد بنابراین تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی باید کاملا مسلط باشد تا تجربه تلخ گذشته تکرار نشود.
مذاکرات بی‌معنی
وی با بیان این‌که در مذاکرات، اصل، لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی است و جمهوری اسلامی باید مطمئن شود که آمریکا به تعهدات خود عمل کرده است، افزود: برخی خبرها حکایت دارد آمریکا می‌خواهد مانند گذشته از سیاست نقد و نسیه استفاده کند؛ به عبارتی تعهدات ایران را نقد کند و تعهدات خودش را نسیه در نظر بگیرد و این خلاف مذاکرات و سیاست‌های نظام است که با در این صورت، مذاکره بی‌معنی است.
وی با بیان این‌که اگر شرایط مذاکره بین دو طرف نباشد، مذاکره معنی ندارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران باید تکیه بر توان داخل داشته باشد و هر چه قدرتمندتر باشیم، تحریم‌ها کمتر اثرگذار خواهد بود.
آینده؛ افرادی که مانع رفع تحریم شدند را مشخص می‌کند
نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص سخنان آقای روحانی و اصرار دولت برای رسیدن به توافق تا قبل از انتخابات خرداد ۱۴۰۰ که نه‌تنها کمکی به رفع تحریم‌ها نمی‌کند بلکه مانند مانع بزرگ موجب تداوم تحریم‌ها است گفت: در آینده مشخص خواهد شد که چه کسانی در داخل مانع رفع تحریم هستند.
خسروی افزود: اگر کسی دنبال منافع ملی است باید سیاست کلی نظام را به طور کامل و جامع اجرا کند و از عبارات و مصاحبه‌های متشابه که مورد سوءاستفاده دشمن قرار بگیرد، خودداری کند.
انتهای پیام/۳/ ۱۴/ ۴