گزارشی از اعتکاف در بیرجند

تجربه حس با خدا بودن در اعتکاف/ لزوم حفظ یاد خدا و ادامه خودسازی در تمام طول زندگی

اگر افرادی که در اعتکاف شرکت کردند حالت توجه به خدا را در زندگی حفظ کنند، همه جا برای انسان اعتکاف است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با شروع ماه رجب، عطر دل‌انگیز معنویت بیشتر در جامعه پخش می‌شود و دل‌ها بیشتر متوجه خدا می‌شود. با رسیدن به روز میلاد امیرالمؤمنان علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام، اعتکاف و ایام‌البیض نیز آغاز می‌شود و روح مشتاقانی که روزها در لابه‌لای زندگی ماشینی بوده است، آماده خوسازی و پرکشیدن به سوی خداوند متعال می‌شود.
اعتکاف، دفتر دل را گشودن و از اسرار غیبی آن آگاه شدن است، اعتکاف، فصلی برای گریستن و موسمی برای بارش رحمت و زدودن آلودگی‌های گناه است.
هرساله، جمعیت مشتاقان برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف بیشتر می‌شود که در این بین جمعیت جوانان در حال افزایش است.
حجت‌الاسلام و المسلمین امیر شرفی کارشناس مسائل مذهبی درگفتگو با خبرنگار خاورستان، بابیان‌اینکه قرار گفتن در زندگی اجتماعی و وجودِ زرق و برق‌ها، مادیات و وسایل ظاهری زندگی، انسان را از یاد خدا غافل می‌کند گفت: برای اینکه انسان به هدف اصلی زندگی‌اش برگردد و به آن توجه پیدا کند، باید از این مادیات جدا شود و خلوتی اختیار کند.
وی افزود: افرادی که در مقام عالی و از اولیای خدا هستند، در اجتماع و زندگی بین مردم که هستند، خلوت برایشان و توجهشان به ذات احدیّت حاصل می‌شود اما بیشتر مردم که حد متوسطی از ایمان را دارند، برای توجه به معبود نیاز به خلوت دارند که اعتکاف زمینه آن خلوت را فراهم می‌کند.
دوری از دل‌مشغولی‌های دنیا باعث توجه به فطرت و پرستش معبود است
شرفی اظهار کرد: زمانی که افراد از مادیات جدا می‌شوند و در فضایی که لذت بردن از امور زندگی به هر طریقی ازجمله خوردن و آشامیدن، دوری از بوی خوش، رابطه نداشتن با همسر و معامله برای آن‌ها ممنوع می‌شود حضور می‌یابند، دیگر چیزی برای شخص نمی‌ماند که باعث دل مشغولی او شود و ناچاراً متوجه فطرت خودش که پرستش معبود بی‌همتاست می‌شود.
انقلاب اسلامی توجه به معنویات را بیشتر کرد
وی خاطرنشان کرد: حکومت‌های فاسد، دست‌نشانده و افراد لااُبالی، سالیان سال در این مملکت سرکار بودند و مانع از ظهور فطرت پاک افراد خصوصا جوانان می‌شدند که با این وجود، جوانی که به حسب سن و سالش باید به مسائل معنوی مشتاق می‌بود، عملا فطرت پاک او در زیر خروارها تبلیغات و فساد پنهان می‌بود و خودش را هویدا نمی‌کرد.
کارشناس مسائل مذهبی اضافه کرد: کار بزرگی که امام خمینی رحمه‌الله‌علیه انجام دادند و انقلابی را اولاً در دل‌ها و ثانیاً در سرزمین ایجاد کردند، باعث شد چشم‌ها باز و توجه به معنویات بیشتر شود و مسلماً زمان برد تا این پاکی که در وجود پدر و مادر بوجود آمده بود، به نسل بعد منتقل شود.
جوانان دل‌های پاکی دارند و جای تعجب نیست برای شرکت در اعتکاف در رقابت باشند
شرفی تصریح کرد: فرزندانی که امروز متولد می‌شوند و فرزندانی که امروز به سن جوانی می‌رسند، بسیاری از آن‌ها افرادی هستند که بعد از انقلاب پا به عرصه وجود گذاشتند، لذا دل‌های پاکی دارند و در این فضای پاک تنفس کردند و هیچ جای تعجب نیست که امروز برای شرکت در مراسم اعتکاف در رقابت باشند و باهم مسابقه دهند.
حفظ حالت توجه به خدا در اعتکاف در تمام زندگی باشد
وی تأکید کرد: اگر افرادی که در اعتکاف شرکت کردند توجه به خدا برایشان حاصل شد و پس از خروج از اعتکاف، این حالت را در زندگی حفظ کنند و در همه حال به خدا توجه داشته باشند، همه جا برای انسان مانند اعتکاف می‌شود اما اگر در اعتکاف بودیم و تمام هم‌وغم فرد، سه روز عبادت باشد و برود، هیج معلوم نیست که از این اعتکاف بهره واقعی را برده باشد.
اگر آنچه در اعتکاف به دست می‌آوریم سرلوحه زندگی قرار دهیم از فیوضات آن بهره می‌بریم
محمد پورموحدی جوانی که پنجمین دفعه حضورش در اعتکاف را می‌گذراند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: برای خلوت بیشتر با خدا در اعتکاف شرکت کردم چراکه در طول سال درگیر زندگی شخصی هستیم و شاید رنگ و بوی خدایی کمتر داشته باشیم.
وی افزود: می‌طلبد چند صباحی در مسجد خلوت و خودمان را آماده کنیم تا ان‌شاءالله با آمادگی وارد ماه رمضان شویم و این حالت را در طول زندگی داشته باشیم.
این جوان معتکف بابیان‌اینکه در مسجد احساس نزدیکی بیشتری با خدا داریم اظهار کرد: سه روز در خانه خدا مهمان هستیم و ان‌شاءالله حاجت‌روا برگردیم.
پورموحدی خاطرنشان کرد: اینجا حلقه های زیادی برگزار و راه‌کارهای زیادی ارائه می‌شود که اگر پس از پایان سه روز، آن را سرلوحه کارمان قرار دهیم، تا سال بعد که دوباره شرایط برای اعتکاف فراهم آید، در زندگی از فیوضات آن بهره خواهیم برد.
اگر انسان اراده داشته و همراه خدا باشد، می‌تواند خودسازی خود را ادامه دهد
مصطفی ابراهیمی، نوجوان ۱۸ ساله‌ای که برای اول دفعه حضور در اعتکاف را تجربه می‌کند به خبرنگار خاورستان، گفت: تعریف اعتکاف را از دوستانم شنیده بودم که می‌گفتند فضای معنوی جالبی دارد و به همین دلیل آمدم تا این فضا را تجربه کنم که خداراشکر فضای عالی دارد و به انسان انرژی مضاعفی می‌دهد.
وی بابیان‌اینکه امسال می‌خواهم در کنکور سراسری شرکت کنم افزود: آمدم از این فضای معنوی استفاده و از لحاظ روحی و معنوی خودم را تثبیت کنم.
این نوجوان معتکف اظهار کرد: بیرون از مسجد و زمان اعتکاف نیز اگر انسان اراده داشته و همراه خدا باشد، می‌تواند خودسازی خود را ادامه دهد که این نیازمند عزم جدی برای باخدا بودن است.
اگر حضور خدا را در زندگی ببینیم همه چی حل است
قربانی، جوان ۲۳ ساله‌ای که برای دومین دفعه در اعتکاف حضور پیدا می‌کند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، بابیان‌اینکه اولین دفعه‌ای که در اعتکاف شرکت کردم با دل آمدم و به دلم نشست است گفت: نذری کردم که اگر برآورده شود بارهم در اعتکاف شرکت کنم که در همان سال برآورده شد.
وی افزود: حضور در اعتکاف، زمینه‌سازی برای قوی‌تر شدن ایمان و پاک‌شدن دل انسان است و به زندگی انسان آرامش و برکت می‌دهد.
این جوان معتکف تصریح کرد: خودسازی فقط در اعتکاف نیست بلکه باید در همه جای زندگی یاد خدا باشیم.
وی بابیان‌اینکه حضور خدا باعث می‌شود گناه نکنیم اظهار کرد: اگر حضور خدا را در زندگی ببینیم همه چی حل است چراکه افرادی که گناه می‌کنند، حضور خدا، چهارده معصوم علیه‌السلام و امام زمان (عج)را در زندگی نمی‌بینند.
باید با علم و آگاهی زندگی کرد و خودسازی داشت
مالکی، مردی ۶۳ ساله که ششمین حضور خود را در اعتکاف دارد، به خبرنگار خاورستان، گفت: دوست دارم در جمع صالحین قرار گیرم تا شاید خداوند لطفی کند و به لطف وجود افراد صالح ما را نیز هدایت کند.
وی افزود: در اعتکاف، پیر و جوان حضور دارند و جمعیت مردم به خصوص جوانان، هرساله درحال افزایش است.
این معتکف بابیان‌اینکه در جامعه امروز، مشکلاتی وجود دارد که باعث سرخوردگی جوانان از اوضاع جامعه می‌شود اظهار کرد: نیاز است تا جوانان با حضور در مراسماتی مانند اعتکاف؛ خودسازی انجام دهند و خودسازی را علاوه در اعتکاف می‌شود در هرجایی انجام داد.
مالکی تصریح کرد: همنشین در نوع رفتار افراد تأثیر دارد به طوریکه گاهی همنشین خوب، جوان را به خدا می‌رساند و همنشین بد و فاسد، جوان را منحرف می‌کند.
وی تأکید کرد: باید با علم و آگاهی زندگی کرد چراکه همانطور که خداوند می‌فرماید خودشناسی لازمه خداشناسی است، معرفت در زندگی باعث خودسازی و خداشناسی می‌شود.
این معتکف گفت: خداوند به جوانان و همه مردم کمک کند تا بتوانند خودشان را حفظ کنند و در راه دین و خودسازی پیشرفت داشته باشند.
حس باخدا بودن با همه چیز فرق دارد
رضایی نوجوان ۱۶ ساله‌ای که برای دفعه اول در مراسم اعتکاف شرکت می‌کند به خبرنگار خاورستان، بابیان‌اینکه آمدم با خودِ خدا خلوت کنم و خود را برای آخرت آماده کنم گفت: حضور در اعتکاف در امور زندگی فایده‌های زیادی دارد و اگر انسان به خدا و آخرتش فکر کند و گناه نکند، می‌تواند همیشه و در همه جا خودسازی داشته باشد.
وی افزود: اگر قسمت شود بازهم در اعتکاف شرکت می‌کنم چراکه اینجا حس و حال خاصی دارد؛ حس با خدا بودن که باهمه چیز فرق دارد و نمی‌توان در جای دیگری از زندگی آن را فهمید.
این نوجوان معتکف اظهار کرد: افرادی که امسال در اعتکاف شرکت نکردند، سال دیگر حتما حضور پیدا کنند چراکه روحیه انسان عوض می‌شود و اعتکاف حال و هوای دیگری دارد.
انتهای پیام/۴