در پی بی توجهی مسئولان؛

تجمع دامداران معترض در مقابل استانداری خراسان جنوبی/ دامداران پاسخی از استانداری دریافت نکردند/ دام هایی که خودشان؛ خودشان را می خورند

دامداران خراسان جنوبی در اعتراض به عدم هم‌خوانی قیمت تمام شده شیر و گوشت با قیمت فروش آن، دیروز در مقابل استانداری تجمع کردند و با شعارها و ریختن شیر بر کف خیابان، به این وضع اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، متاسفانه مشکلات دامداران ادامه دار است و هنوز هم پاسخ مناسبی به آن داده نشده است. خشکسالی بی‌سابقه و کاهش چشمگیر علوفه مراتع، قیمت بالای علوفه و نهاده‌های دامی و از طرفی قیمت پایین دام زنده و عدم هم‌خوانی قیمت تولیدات دامی با نهاده‌های دامی دیگر دامداران را به ستوه آورده و امانشان را بریده است.
اکنون جمعیت دام سبک خراسان جنوبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار رأس، جمعیت دام سنگین حدود ۶۰ هزار رأس و جمعیت شتر استان حدود ۳۰ هزار نفر است که به دلیل فقر مراتع، همه دام ها از جمله شتر هم، از جیره دستی استفاده می کنند. اما قیمت بالای علوفه و نهاده سبب شده تا تعداد زیادی از دامداران، دامداری خود را بطور کامل تعطیل کنند. اما برخی دامداران دیگر که هنوز پا در رکاب دامداری دارند، ضرر و زیان های هنگفتی کرده اند.
متاسفانه با توجه به اینکه کسی داد دامداران را نمی شنود و هیچ توجهی به مشکلات آنها نمی شود، این بار این دامداران خراسان جنوبی بودند که شرایط آنها را مجبور به اعتراض کرد.
دامداران در اعتراض به عدم هم‌خوانی قیمت تمام شده شیر و گوشت با قیمت فروش آن، دیروز در مقابل استانداری تجمع کردند و با شعارها و ریختن شیر بر کف خیابان، به این وضع اعتراض کردند.
اما متاسفانه گویا مسئولان، گوش کرِ خود را به اعتراض دامداران کردند و پاسخ درخوری ندادند.
۸ نامه نوشتم اما استاندار پاسخ نداد!
سید محمود موسوی رستگار رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: ۸ ماه است که دامداران از بنده تقاضای تجمع در مقابل استانداری دارند، اما بنده اجازه نداده ام. از ابتدای امسال هم بنده ۸ بار با آقای استاندار در خصوص درخواست دامداران برای دیدار با او، مکاتبه کرده ام اما او به هیچ کدام از این نامه ها جواب نداده است.
وی افزود: دیروز به بنده خبر دادند که تعداد زیادی از دامداران برای اعتراض در مقابل استانداری تجمع کرده اند و چون کسی به حضور آنها اعتنایی نکرده است، عصبانی هستند و قصد دارند درب استانداری را شکسته و وارد شوند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی با بیان اینکه دامداران بیشتر از دست من ناراحت بودند که طی ماه های اخیر دائما آنها را به مدارا کردن دعوت می کردم، گفت: بنده با حضور در جمع دامداران و آرام کردن معترضان، به نمایندگی از آنها به داخل استانداری و همچنین حوزه و دفتر استاندار رفتم. اما متاسفانه در حالی که استاندار داخل اتاقش بود، خودش را مخفی کرده، جواب ما را نداد و آقای عابدی معاون اقتصادی اش را در جمع مردم فرستاد.
موسوی رستگار بیان کرد: اما با حضور آقای عابدی و صحبت هایش، نه تنها دامداران قانع نشدند بلکه خشم شان بیشتر شد. دامداران از حیث عصبانیت تانکرهای شیر را به زمین می ریختند؛ که بنده جلوی آن را گرفتم. همچنین قصد داشتند یک رأس گاو را در مقابل استانداری قربانی کنند که باز هم بنده چاقوها و کاردها را از دستشان گرفتم.
وی با بیان اینکه در واقع این تجمع کنندگان انتظار داشتند که استاندار در جمع آنها حضور پیدا می کرد و حرف هایشان را می شنید، گفت: اما با عدم حضور استاندار در جمع دامداران، معترضان دوباره در مقابل فرمانداری تجمع کردند که خوشبختانه آقای فرماندار در بین آنها حضور پیدا کرد و با صحبت هایش دامداران را آرام کرد.
دامداران برای درد دل با استاندار آمده بودند
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی اظهارکرد: تاکنون رسانه ها از جمله پایگاه خبری خاورستان، درخصوص پیگیری و بیان مشکلات دامداران زحمت زیادی کشیده اند، ولی وقتی گوش شنوایی نیست و مسئولان گوش نمی دهند، باید چکار کرد؟ البته مسئولان استان هم کاره ای نیستند، ولی نماینده دولت در استان هستند و می توانند حرف مردم را به گوش دولت برسانند. دامدارها هم فقط می خواستند با استاندار درد دل کنند که او حاضر به آمدن در جمع آنها نشد.
با استعفای مدیرعامل اتحادیه دامداران موافقت نکردم
وی تصریح کرد: شرایط سخت دامداران و اوضاع نامناسب دامداری، باعث شده که مدیرعامل اتحادیه دامداران، دیروز برای بار دوم با نوشتن استعفانامه اش، از من تقاضای استعفا کند، که بنده باز هم با این درخواست او موافقت نکرده ام.
افزایش چشمگیر قیمت نهاده های دامی و علوفه
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی در خصوص مشکلات دامداران، گفت: اکنون کاه از کیلویی ۸۰۰ تومان به ۵ هزار و ۸۰۰ تومان، یونجه از ۲ هزار تومان به ۷ هزار تومان و هزینه های خدمات آب، برق، گاز و کارگری نیز همه با افزایش نرخ همراه بوده است.
موسوی رستگار بیان کرد: بر اساس کارشناسی کارشناسان، اکنون قیمت تمام شده شیر برای دامدار حدود ۹ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما کارگروه تنظیم بازار قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ تومانی برای آن پیشنهاد و صادرات دام را هم آزاد کرده است. ولی مجلس نظرش این بوده که این قیمت پیشنهادی شیر گران است و کارشناسی های انجام شده را باطل اعلام کرده است و نرخ ها مجدد به حالت قبل برگشته که این موضوع سبب خشم دامداران شده است.
دام ها خودشان؛ خودشان را می خورند
وی تصریح کرد: دامداران الان فقط ضرر می دهند، بنده خودم امسال ۳۰۰ رأس از دام بزرگ و کوچک را فروخته ام و بقیه دام ها خورده اند. اما اگر همین روند تا یکسال دیگر ادامه پیدا کند، این دام ها خود به خود تمام خواهند شد و در واقع خودشان دارند خودشان را می خورند!
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی اظهارکرد: خواسته ما دامداران این است که اگر نمی خواهید مشکلات ما را حل کنید، به ما اجازه دهید در کشور دیگری غیر از ایران دامداری کنیم. در اروپای سبز که دامدار فقط در گاورداری را باز می کند و گاو می چرد و برمی گردد، برای هر گاو در هر سال، ۴۰۰ یورو یارانه داده می شود که مردم این کشورها در تنگنا نباشند و سفره شان کوچک نشود. ولی در اینجا ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط یک اسم است و همه چیز در بازار آزاد است.
موسوی رستگار افزود: به ما گفته اند از سامانه بازارگاه خرید کنید، گفته ایم چشم، در سال گذشته اتحادیه دامداران خراسان جنوبی برای تامین نهاده دامی پول واریز کرد، ولی بعد از ۶-۷ ماه به ما نهاده ندادند که مجبور شدیم برای اینکه پول خودمان به دستمان برگردد، یک سری دارو و … خرید کنیم و همان نهاده هم داده نشد.
دپوی نهاده ها در گمرک برای فروش قاچاق در بازار آزاد
موسوی رستگار تاکید کرد: الان نهاده هایی در گمرک دپو شده که احتمالا کپک زده است، در حالی که اگر این نهاده ها وارد بازار شود، دست واسطه ها قطع می شود. اما در واقع این نهادها دپو شده تا واسطه ها بتوانند در بازار آزاد اجناس خود را به فروش برسانند. جنس آزاد از کجاست، چه کسی می فروشد؟ خود همین ها قاچاق می آورند و می فروشند، این کار را کرده اند تا بر دوش دامدار سوار شوند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی ادامه داد: اما نهاده های دپو شده بعضا اصلا قابل مصرف نیست. همانطور که سال گذشته برای کارخانه ما فرستاند که کپک زده بود و گاوهای مردم را مریض کرد و مجبور شدیم آن را برگردانیم.
انحصار صادرات و واردات توسط آقایان دولت
موسوی رستگار اظهارکرد: آقای دولت اگر شما می گویید قانون تعاون که مربوط به سال ۱۳۵۱ هست، باید اجرا شود، اجازه دهید اصل ۴۴ آن مبنی بر اینکه هر گونه صادرات و واردات نهاده های دامی به دستور و تشخیص تشکل ها و اتحادیه ها باشد و هیچ دولتی حق مداخله ندارد، هم اجرا شود! اما متاسفانه آقایان دولت همه چیز را؛ هم صادرات و هم واردات را در انحصار خودشان دارند.
وی گفت: متاسفانه ما یک نفر مسئول که نداریم، وزیر صمت، وزیر جهاد کشاورزی، مجلس، دفتر ریاست جمهوری، سازمان تعاون روستایی و … هر کدام یک قیمتی ارائه می دهند و در این بین دامداران مانده اند که باید چکار کنند!
رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران خراسان جنوبی افزود: عصبانیت دامداران زمانی کم خواهد شد که قیمت شیر لااقل همین قیمت ۶هزار و ۴۰۰ تومانی که توسط کارگروه تنظیم بازار پیشنهاد شده و در واقع باز هم قیمت آن از قیمت واقعی ۳ هزار تومان کمتر است، تصویب شود.
موسوی رستگار اظهارکرد: سود گوشت را واسطه ها و دلالان می برند، قیمت گوشت دام زنده ای که باید از دامدار خریداری شود اکنون کیلویی ۷۵ هزار تومان است. اگر دولت گوشت را به قیمت کارشناسی خودش و همان ۷۵ هزار تومان و شیر را ۷ هزار و ۵۰۰ تومان بخرد و به دامدار اجازه صادرات دام مازاد بدهد، کل مشکلات دامداران حل می شود.
وی تصریح کرد: در سالی که مقام معظم رهبری آن را مانع زدایی از تولید نا مگذاری کرده اند، گویا همه برای نابودی تولید دست به دست هم داده اند تا ثابت کنند که عملا با حرف ایشان مخالف هستند.
استاندار حاضر نشد درد دل مردم را بشنود
غریبی مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی هم در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: دیروز حدود ۱۵۰ نفر از دامداران به دلیل مشکلات تامین نهاده های دامی و قیمت ارزان تولیدات دامی، در مقابل استانداری تجمع کردند.
وی افزود: متاسفانه قیمت علوفه و نهاده های دامی به نسبت سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، بطوری که قیمت کاه ۵ برابر، قیمت یونجه سه برابر،قیمت جو داخلی سه برابر، نهاده های دولتی ۴۰ درصد و سایر هزینه ها از جمله نرخ هزینه های دستمزد، مجوزه ها، تعرفه های تمدید و …افزایش داشته است ولی در مقابل قیمت شیر ثابت مانده و قیمت گوشت هم اکنون با قیمت آن در شهریورماه سال ۱۳۹۸ برابری می کند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی بیان کرد: این شرایط باعث زیادن دهی شدید دامداران شده است و در حالی که دامداران استان تاکنون چندین بار قصد تجمع داشته اند، اما رئیس هیئت مدیره اتحادیه با وساطت خود اجازه نداده است. اما چون قرار بود قیمت شیر ابلاغ شود، ولی نشد، کار به تجمع و اعتراض کشید.
غریبی گفت: انتظار می رفت که استاندار هم در جمع مردم حضور پیدا می کرد اما او حتی حاضر نشد درد دل مردم را بشنود. عدم حضور استاندار در بین معترضان، نوعی توهین به دامداران بود که اگر او حضور پیدا می کرد، نه تنشی ایجاد می شد و نه شیری بر زمین ریخته می شد.
انتقاد به استاندار از حضور نمایشی در پارک تا بی توجهی به اعتراض دامداران
احسان مداح دامدار و مطالبه گر هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
همچنین دامداران معترض مشکلات خود را در قالب یک طومار نوشته و آن را در چند برگ امضا کردند که یک نسخه از این طومار به فرماندار بیرجند داده شد.
انتهای پیام/۷