امروز انجام شد؛

تحصن کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند/ وزارت علوم قولش را زیرپا گذاشت + تصاویر

کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند نسبت به اقدام وزارت علوم مبنی بر ادغام این دانشگاه در دانشگاه بیرجند و حذف کدرشته‌های دانشگاه صنعتی از دفترچه انتخاب رشته اعتراض داشته و در محوطه دانشگاه صنعتی تحصن کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اوایل اسفندماه سال گذشته بحث ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند با دانشگاه بیرجند مطرح شد و اعتراض بسیار زیادی را به دنبال داشت.
با توجه به اعتراضاتی که در این خصوص انجام شد و دیداری که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مسئولان وزارت علوم برگزار شد مقرر شد بحث ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند با دانشگاه بیرجند به تعویق بیفتد.
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز گفته بود: با ادغام دانشگاه‌های استان در شرایط فعلی مخالفیم و دانشگاه بیرجند و معاونت سیاسی استانداری مکلف به پیگیری موضوع شده‌اند.
اما شنیده شده وزارت علوم اواخر اسفند سال گذشته طی ارسال نامه‌ای به سازمان سنجش خواستار حذف کد رشته‌های دانشگاه صنعتی بیرجند از دفترچه‌های انتخاب رشته شده است.
از این رو امروز کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند در رابطه با عدم تحقق وعده‌های مسئولان استان در خصوص حفظ استقلال تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور تحصن کرده و اعتراض دارند.
یکی از کارمندان دانشگاه صنعتی بیرجند در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته نمایندگان مردم خراسان‌جنوبی در مجلس شورای اسلامی دیداری با معاون پژوهشی وزارت علوم مبنی بر ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند با دانشگاه بیرجند داشتند.
وی افزود: به توجه به این‌که ادغام این دو دانشگاه بدون انجام کار کارشناسی و شتاب‌زده انجام شده بود قرار شد به حالت تعویق و تعلیق در بیاید.
این کارمند دانشگاه صنعتی بیرجند بیان کرد: وزارت علوم به این مسئله متعهد شده و مقرر شد بحث ادغام دو دانشگاه تا حصول کار به صورت کارشناسی از کارگروه آمایش آموزش عالی استان و مقامات استانی به دست وزارت علوم برسد، متوقف شود.
وی اظهار کرد: اما در تاریخ ۲۷ اسفند دقیقا فردای این دیدار، نامه‌ای مبنی بر حذف کد رشته‌های دانشگاه صنعتی بیرجند به سازمان سنجش از طریق وزارت علوم ابلاغ و ارسال شده است.
این کارمند دانشگاه صنعتی بیرجند گفت: این اقدام، بی‌اعتنایی و بی‌توجهی به درخواست مجموعه نخبگان استان خراسان‌جنوبی بوده که با اعتراض دانشگاهیان مواجه شده است.
وی بیان کرد: مسئولان دانشگاه صنعتی و جمع عظیمی از نخبگان استان به این تصمیمات شتاب‌زده‌ای که بدون هیچ کارشناسی و خردورزی در حال انجام است اعتراض دارند.
این کارمند دانشگاه صنعتی بیرجند افزود: پشت پرده این اقدامات لابی‌گری سیاسی وجود دارد.
وی تاکید کرد: استان خراسان‌جنوبی از حق مسلم خودش نخواهد گذشت و همکاران ما تا لغو این تصمیم شتاب‌زده وزارت علوم، تحصن خودشان را ادامه خواهند داد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴
اخبار مرتبط:
تجمع اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به ادغام این دانشگاه/ فیلم
توجیحات رئیس دانشگاه بیرجند در خصوص الحاق دانشگاه صنعتی
ادغام دانشگاه صنعتی در دانشگاه بیرجند؛ اقدامی عجولانه و غیرکارشناسی
اعتراض نماینده مردم بیرجند به الحاق دانشگاه صنعتی و دانشگاه بیرجند
طرح ادغام دانشگاه صنعتی با دانشگاه بیرجند اشتباه است
نامه آیت‌الله عبادی به وزیر علوم