معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی مطرح کرد

تخصیص بیش از یک میلیارد تومان اعتبار برای تهیه اقلام بهداشتی در مدارس خراسان‌جنوبی

گلدانی مقدم گفت: در سال تحصیلی 98-99 یک میلیارد و 16 میلیون تومان اعتبار برای تهیه اقلام بهداشتی به مدارس خراسان جنوبی تخصیص داده شده است.

مهدی گلدانی‌مقدم معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ یک میلیارد و ۱۶ میلیون تومان اعتبار برای تهیه اقلام بهداشتی به مدارس استان داده شده است.
وی با بیان این‌که درصدی از اعتبارات اردیبهشت ماه سال جاری به مدارس داده شده و مدارس قبل از آغازسال ۹۹ نیز اعتبار داشتند، افزود: از مجموع مبلغ اعتبار اختصاص داده شده ۹۰۰ میلیون تومان به حساب مدارس کم برخوردار، مناطق روستایی و عشایری استان واریز شده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال جاری ۲۲ هزار لیتر صابون مایع در مدارس کم برخوردار استان توزیع شده است.
گلدانی مقدم عنوان کرد: مدارس استان با توجه به سرانه اعتباری که از گذشته داشته‌اند موظف به تهیه وایتکس و محلول‌های ضدعفونی کننده دست بودند.
وی از واریز ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار طی دو روز گذشته به حساب مدارس کم برخوردار استان خبر داد و گفت: ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت سرویس‌های بهداشتی که از سال گذشته نمیه تمام مانده بود هزینه می‌شود.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تهیه مواد ضدعفونی کننده سطوح و کف و مواد الکلی برای ضدعفونی دست در نظر گرفته شده که تا اواسط مهرماه به حساب مدارس کم برخوردار واریز خواهد شد.
گلدانی‌مقدم بیان کرد: استانداری خراسان‌جنوبی نیز قول خرید ۲۰۰ هزار عدد ماسک برای توزیع در مدارس کم برخوردار استان را به آموزش و پرورش داده است.
وی به ضدعفونی مرتب مدارس استان به ویژه مدارس دو نوبته اشاره کرد و افزود: نظارت بر ضدعفونی مدارس توسط مراکز بهداشت و درمان شهرستان‌ها و آموزش و پرورش انجام می‌شود.
اجرای طرح کوچ در مدارس خراسان‌جنوبی
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی از اجرای طرح کوچ در مدارس استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان دختر و پسر دوره‌های مختلف تحصیلی در مدارس استان اجرا می‌شود.
گلدانی اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا و خانه نشینی دانش آموزان و تحرک کم برخی از کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه دچار اضافه وزن و چاقی شدند از این رو پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان در تمامی مدارس استان اجرا می‌شود.
وی با بیان این‌که دبیران درس تربیت بدنی و مراقبین سلامت مدارس به عنوان مشاورین تخصصصی این طرح فعالیت خواهند داشت، افزود: آموزگاران در مدارس ابتدایی و دبیران در مدارس متوسطه مسئول سنجش توده بدنی شده‌اند.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به شرایط خاص سال جاری اجرای این پروژه به ویژه در شرایط شیوع کرونا، مستلزم مشارکت و همکاری والدین و خانواده‌ها با اولیای مدرسه است.
گلدانی مقدم خاطرنشان کرد: اندازه گیری قد، وزن و محاسبه شاخص توده بدنیBMi، ارائه مشاوره و توصیه‌های تغذیه‌ای و فعالیت بدنی توسط معلمان تربیت بدنی و مراقبین سلامت از مهم‌ترین اقدامات اجرایی طرح کوچ است.
وی با بیان این‌که طرح کوچ مهمترین برنامه تحولی حوزه معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی در سال تحصیلی جاری است، بیان کرد: دستورالعمل اجرای برنامه‌های پروژه به شهرستان‌ها و مناطق استان ارسال شده است.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی اجرای طرح کوچ را مبتنی بر اساس و آموزه‌های سند تحول بنیادین دانست و افزود: با توجه به آثار منفی اضافه وزن و چاقی بر سلامت دانش‌آموزان، معاونت تربیت بدنی و سلامت به عنوان متولی سلامت دانش آموزان با تعریف پروژه کنترل وزن و چاقی تلاش می‌کند ضمن کنترل اضافه وزن دانش آموزان با ارائه مشاوره‌های علمی و کاربردی گام موثری در سلامت دانش‌آموزان بردارد.
انتهای پیام/۱۲۷