بعد از 25 استان نوبت به خراسان جنوبی می‌رسد؟

تخصیص تنها سه درصد اعتبار مورد نیاز پس از ۱۳ سال به باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی/ مسئولان وعده کلنگ‌زنی در هفته دفاع مقدس دادند

باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی یکی از مهمترین پروژه‌های فرهنگی که پس از 13 سال همچنان به صورت قطره چکانی اعتبار می‌گیرد، طبق وعده مسئولان، در هفته دفاع مقدس کلنگ‌زنی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بیش از ده سال است که بحث اجرای پروژه مهم باغ موزه دفاع مقدس استان خراسان جنوبی در حاشیه بلوار شهید صیاد شیرازی بیرجند می گذرد، پروژه‌ای که یکی از اولویت‌های ارزشمند و تأثیرگذار در حوزه ایثار و شهادت در استان است اما گویا به نظر برخی مسئولان چندان اهمیت و ارزشی ندارد.
در سال ۸۶ با حضور استاندار مرحله اجرایی این پروژه شروع و بیان شد اعتبار لازم برای این پروژه ۵ میلیارد تومان است و بعد از ۵ سال به بهره‌برداری خواهد رسید اما اکنون پس از گذشت بیش از ۱۳ سال پیشرفت آن صفر بوده است.
چند روز پیش استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان جنوبی، از شروع به کار پروژه باغ موزه دفاع مقدس استان خبر داد و گفت: باید با ورود جدی همه دستگاه‌های اجرایی این پروژه عملیاتی شود.
معتمدیان با بیان اینکه مانع اصلی در عدم ورود دستگاه‌ها و عملیاتی نشدن این پروژه، نبود طرح جامع است افزود: باغ موزه دفاع مقدس، پروژه ملی است و این پروژه بزرگ براساس طرحی که ارائه می‌شود باید فازبندی و برای اجرای هر فاز، برنامه زمان‌بندی معین شود.
وی تأکید کرد: پروژه باغ موزه دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی احداث آن شروع می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی که تیرماه امسال نیز از اراضی باغ موزه دفاع مقدس بازدید داشت، بر اجرایی شدن هرچه سریعتر این پروژه تأکید کرده بود.
تأکید نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف بر اجرایی‌شدن باغ موزه دفاع مقدس استان
حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در سفر نوبخت به استان در شهرستان طبس از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار تأمین اعتبار برای باغ موزه دفاع مقدس استان شد.
وی با تأکید بر اهمیت و جایگاه موزه دفاع مقدس در استان افزود: با اختصاص بودجه مناسب به حوزه دفاع مقدس می‌توانیم این موضوع را همواره زنده نگه داریم.
خسروی تأکید کرد: بودجه ویژه برای تکمیل موزه دفاع مقدس استان اختصاص دهد تا برای شما ماندگار بماند.
نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف همچنین در دیدار با مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقد استان نیز قول مساعد برای پیگیری و حل مشکلات و جذب اعتبار برای باغ موزه دفاع مقدس استان داد.
کلنگ‌زنی ابنیه و سازه باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی در هفته دفاع مقدس
غلامرضا فلاحی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، با اشاره به این‌که ۱۳سال از مدت زمان آغاز پروژه باغ موزه دفاع مقدس استان در بیرجند می‌گذرد، گفت: در هفته دفاع مقدس شاهد کلنگ‌زنی این پروژه خواهیم بود.
وی با اشاره به اقدامات اولیه برای شروع به ساخت این پروژه افزود: در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مقرر شده تمامی زیرساخت‌ها و خدمات مورد نیاز هرچه سریع‌تر در محل اجرای پروژه انجام شود.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی اظهار کرد: احداث مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس استان در سال ۸۵ مصوب و کلنگ اجرایی آن در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار در تقاطع بلوار شهید صیاد شیرازی و خیابان شهید قرنی بیرجند بر زمین خورد.
فلاحی با اشاره به مدت زمان طولانی اجرای این پروژه و کش و قوس‌های متعدد، مطرح کرد: ۱۰ سال از مدت زمان آغاز این پروژه می‌گذرد اما تاکنون هیچ پیشرفت اجرایی نداشته و به‌صورت جدی و عمیق و به‌عنوان یک اولویت ارزشمند و تأثیرگذار به این موضوع توجه نشده است.
وی با بیان این‌که مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان با ۳۲ هکتار در صورت بهره‌برداری جزو پنج باغ موزه بزرگ دفاع مقدس کشور خواهد بود، عنوان کرد: برای انجام ۱۳ هکتار ابنیه و فضای فرهنگی و ۱۸ هکتار فضای سبز و پارک دنبال جذب منابع هستیم.
۳۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای احداث باغ موزه دفاع مقدس استان
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی، میزان برآورد اعتبار آن را در حال حاضر ۳۵ میلیارد تومان دانست و افزود: امسال یک میلیارد تومان اعتبار ملی برای این پروژه اختصاص یافته است.
فلاحی با تأکید بر اینکه آغاز عملیات اجرایی این پروژه نیازمند یک دستور جهادی است، تصریح کرد: تاکنون از ۳۱ استان کشور، ۲۵ استان مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس خود را به بهره‌برداری رسانده‌اند.
بنابراین گزارش؛ اکنون با اعتبار مورد نیاز پروژه و اختصاص اعتبارات قطره چکانی دولت، مشخص نیست چه زمانی شاهد راه‌اندازی و استفاده مردم از باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی باشیم. مردم از مسئولان دولتی انتظار اقدام جهادی در راه‌اندازی این باغ موزه را دارند.
انتهای پیام/۳/ ۴