مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی مطرح کرد

تربیت فخری‌زاده‌ها با تلاش برای تحقق نقشه جامع علمی کشور/ تاکتیک دانشجویان با شیوع بیماری کرونا تغییر کرد

صلاحی گفت: اگر قرار است دانشگاه ها افرادی همچون شهید فخری زاده ها تربیت کنند؛ باید برای تحقق نقشه جامع علمی کشور هر چه بیشتر تلاش کنند تا با تحقق این سند مهم بالا دستی زمینه پرورش دانشجویان تراز انقلاب فراهم شود.

ابوذر صلاحی مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: ۱۶ آذرماه نماد استکبار ستیزی و به تعبیر مقام معظم رهبری، روز دانشجوی ضد استکبار وضد آمریکاست.
وی افزود: این روز که در تاریخ ایران با مبارزه با استکبار و در رأس آن ایالات متحده آمریکا عجین شده است، یادآور تلاش مجاهدانه دانشجویانی است که با فهم عمیق و درست از مبانی اسلام و انقلاب در راه احیای این مفهوم قرآنی یعنی استکبار ستیزی همت کردند.
مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رهبر فرزانه انقلاب یکی از مهم ترین ویژگی های دانشجوی تراز انقلاب را استکبار ستیزی عنوان می کنند، گفت: تلاش علمی و بن بست شکنی در حوزه‌های علمی و پژوهشی، بصیرت و هوشیاری در شرایط مختلف جامعه، روحیه جهادی، تعهد و مسئولیت پذیری، احساس تکلیف و داشتن روحیه مطالبه گری نیز از دیگر ویژگی های دانشجوی تراز انقلاب است.
صلاحی تصریح کرد: فارغ از مطالبات صنفی و مشکلات زیرساختی در دانشگاه ها، امروز یکی از جدی ترین مطالبات دانشجوی متعهد در دانشگاه، سرعت به حرکت علمی کشور و پرهیز از مسائل حاشیه ای در دانشگاه و نظام آموزش عالی کشور است که متاسفانه جایگاه ارزنده و رو به رشد فضای علمی دانشگاهی کشور را که تا چند سال پیش اوج خوبی گرفته بود، کند کرده است.
وی با تاکید بر اینکه امروزه بسیاری از دانشجویان از فاصله بین حوزه و صنعت با دانشگاه گلایه دارند، گفت: یکی از مطالبات به حق دانشجویان رفع این فاصله هاست، چرا که در ارتباط وثیق و هدفمند حوزه‌های علمیه با دانشگاه و صنعت با دانشگاه بسیاری از مشکلات فکری و عقیدتی و نیز کارآمدی رشته های تخصصی حل خواهد شد.
مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی تصریح کرد: شهادت شهید فخری زاده که از مظاهر اخیر استکبار ستیزی است، خون جدیدی در رگهای جوانان این مرز و بوم خصوصا دانشجویان جاری خواهد کرد و راه این شهید قطعاً پرشورتر و قوی تر از گذشته دنبال خواهد شد.
صلاحی تاکید کرد: خون این شهدا مسؤلیت دانشجویان را برای ادامه راه شهدا سنگین تر می‌کند و به همین دلیل باید با تمام قوا به سمت شکستن مرزهای دانش پیشروی کنند.
وی اظهارکرد: اگر قرار است دانشگاه ها افرادی همچون شهید فخری زاده ها تربیت کنند؛ باید برای تحقق نقشه جامع علمی کشور هر چه بیشتر تلاش کنند تا با تحقق این سند مهم بالا دستی زمینه پرورش دانشجویان تراز انقلاب فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه علی رغم جنایات متعدد استکبار جهانی، اما متاسفانه هنوز هم برخی ها دم از مذاکره و سازش و تعامل با غرب می زنند، گفت: این افراد باید بدانند که همین دولت های مستکبری که به دنبال تعامل با آنها هستند، عاملان و آمران جنایت های بزرگی از جمله شهادت دانشمندان ایران اسلامی اند و تجربه نشان داده که اعتماد به غرب و استکبار، چیزی جز حسرت و پشیمانی به دنبال نخواهد داشت.
مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی گریزی به موضوع کرونا و مشکلاتی که این ویروس برای دانشگاه ها ایجاد کرده است هم زد و بیان کرد: در این خصوص بسیاری از برنامه های بسیج دانشجویی از جمله راهیان نور، اردوهای جهادی، دوره های فراوان تشکیلاتی و… قابلیت اجرایی ندارد. اما دانشجویان فعال با تغییر تاکتیک و اجرای برنامه در فضای مجازی برای جبران فعالیت های دانشجویی تلاش می کنند.
صلاحی از جمله برنامه‌های بسیج دانشجویی استان در روز دانشجوی امسال را برگزاری جلسات پرسش و پاسخ دانشجویان با مسؤلین دانشگاه ها، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با موضوعات دانشجوی تراز انقلاب ونقش دانشجو در تحقق بیانیه گام دوم، برگزاری نشست‌های مجازی، بصیرتی و سیاسی باحضور سخنرانان کشوری و استانی، برگزاری یادواره شهدا بصورت مجازی، جشن مجازی دانشجویی و اجرای برنامه های طنز، شب شعر و خاطره، مسابقات مختلف کتابخوانی و فرهنگی، اکران فیلم و مستند های دانشجویی، تقدیر از برگزیدگان جشنواره و مسابقات مختلف دانشگاه، انجام پویش های مختلف اجتماعی و فرهنگی و … عنوان کرد.
وی همچنین به برنامه‌های ارزشمند دانشجویان بسیجی در ایام کرونا نیز اشاره کرد و گفت: اعزام گروه جهادی فاطمه الزهرا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به گیلان در ایام اوج کرونا، راه اندازی کارگاه تولید مواد ضد عفونی و شیلد (محافظ صورت) و ماسک، کمک به دستگاه های نظارتی در نظارت از مشاغل پرخطر و ضد عفونی مراکز آلوده، تهیه و توزیع محتواهای آموزشی مقابله با ویروس کرونا، تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و سبد کالا در مناطق محروم و نقاط دور افتاده، کمک در توزیع اقلام رزمایش کمک مومنانه، اجرای اردوهای جهادی بهداشت و درمان یک روزه، برگزاری اردوی جهادی علمی آموزشی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برای دانش آموزان مناطق محروم و فاقد دسترسی به شبکه شاد برای اولین بار در کشور، از جمله این برنامه ها بوده است.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴