مدیر کل اوقاف و امرو خیریه خراسان‌جنوبی:

ترویج امر به معروف و نهی از منکر یکی از تکالیف قرآن دوستان است

مدیر کل اوقاف و امرو خیریه خراسان‌جنوبی گفت: فریضه الهی امربه معروف و نهی از منکر که بر زمین مانده یکی از تکالیف قرآن دوستان است که باید به آن عمل کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی شب گذشته در آئین افتتاحیه بزرگترین رویداد قرآنی خراسان‌جنوبی به میزبانی شهرستان فردوس، با اشاره به اهمیت و ارزش قرآن کریم، گفت: خداوند وقتی بشر را خلق کرد بر مردم منت نهاد و برای هدایت مردم پیامبرش(ص) را به همراه کتاب آسمانی قرآن کریم فرو فرستاد.
وی با بیان این‌که در قرآن کریم هر آنچه که برای هدایت بشر لازم است نهفته شده، بیان کرد: باید ارزش و اهمیت این کتاب آسمانی را درک کرده و تا بتوانیم آنچه را که لازمه بشریت است درک و به آن عمل کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی خادمی قرآن را افتخاری برای مسئولان دانست و تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه استان در سه حوزه موقوفات، بقاع متبرکه و برنامه‌های قرآنی فعالیت دارد که برگزاری مسابقات قرآن کریم از مرحله شهرستانی تا بین‌المللی از برنامه‌های مهم این سازمان است که هر ساله برگزار می‌شود.
بخشی‌پور با بیان اینکه سرتاسر این کتاب آسمانی نور ، هدایت، فخر و حق است، تصریح کرد: قرآن کریم سالم‌ترین راه برای نجات انسان و آموزه‌های آن نیز زمینه‌ساز پیشرفت واقعی بشریت است.
وی با تأکید بر اینکه آرامش واقعی و امنیت حقیقی در جامعه‌ای حاکم می‌شود که در آن تلاوت و عمل به قرآن کریم در آن وجود داشته باشد ، تبیین کرد: عامل به قرآن بودن و قاری قرآن بودن و حافظ قرآن بودن و مفسر قرآن بودن از مهم‌ترین مؤلفه‌های یک عامل به قرآن است که بایدبه صورت ویژه مد نظر این قشر قرار گیرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه «فقط به خواندن، فقط به لفاظی، فقط به الحان گوناگون نبایستی اکتفاء کرد؛ لحن زیبا و صدای زیبا برای قرآن لازم است اما برای اینکه دل‌ها خشوع پیدا کنند، نرم بشوند و به معانی قرآن برسند به تدبیر احتیاج دارند»، بیان کرد: نباید جامعه قرآنی به قرائت تنها قناعت کند لذا تدبر در قرآن در کنار قرائت قرآن بسیار مهم و لازم است که با فهم آیات نسبت به تلاوت آن‌ها اقدام کنیم.
بخشی‌پور مطرح کرد: قرآنی بودن نه اینکه فقط تلاوت کرده و تدریس کنیم، خانواده قرآنی به این معنا نیست که همه اعضای آن مدرس قرآن، داور قرآن، حافظ و قاری باشند بلکه به این معناست که ببینیم آن خانواده چقدر از قرآن بهره برده و اطرافیان تا چه اندازه رفتار و اعمال ما را قرآنی می‌دانند.
وی با بیان اینکه قرآن کریم کتابی است که تمام آن حکمت، معرفت نور و امر به‌معروف و نهی‌از منکر است خطاب به قاریان و حافظان قرآن کریم، متذکر شد: کسی که عامل به قرآن است باید از برخی موارد ناپسند فاصله گرفته و واجبات و تکالیف الهی را اجرا کنند.
مدیر کل اوقاف و امرو خیریه خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه یکی از راهکارهای برون‌رفت از مشکلات این است که جامعه به معنای واقعی قرآنی باشد زیرا وقتی رویکرد جامعه‌ای قرآنی شد مشکلات پشت سر گذارده می‌شوند، اضافه کرد: فریضه الهی امربه معروف و نهی از منکر که بر زمین مانده یکی از تکالیف قرآن دوستان است که باید به آن عمل کنند.
حسن میرزایی فرماندار فردوس نیز در این آئین که به میزبانی فردوس برگزار می‌شود، گفت: برگزاری مرحله استانی مسابقات قرآن کریم در این شهرستان افتخاری برای مردم و مسئولان است.
وی با اشاره به قدمت دیرینه این شهرستان، افزود: شهرستان فردوس یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین شهرهای خراسان‌جنوبی و خراسان بزرگ است که همپای این سابقه تاریخی، سابقه دینی و مذهبی دارد.
فرماندار فردوس با بیان این‌که شهرستان فردوس به‌عنوان دارالمؤمنین یاد می‌شود، اضافه کرد: مردم فردوس با دین اسلام، آموزه‌های دینی و قرآنی و محافل مذهبی انس و الفتی دیرینه‌ای دارند به ‌گونه ای که این مردم در مساجد و هیئات و بقاع متبرکه از بچگی رشد و بزرگ می‌شوند و گوشت و پوست آن‌ها با قرآن و آموزه‌های دینی انس می‌گیرد.
میرزایی برگزاری مسابقات قرآن اوقاف را یکی از با ارزش‌ترین فعالیت‌های اوقاف دانست و بیان کرد: ما هر چه داریم از قرآن و اسلام داریم و پراکنده شدن آوای الهی و کلام وحی از حنجره جوانان و نوجوانان در فضای این شهر را مغتنم می‌شماریم.
وی به برگزاری محافل و مجالس قرآنی اشاره و تبیین کرد: امید است برگزاری این محافل فرصتی برای توجه بیشتر به کتاب الهی باشد و بتوانیم دستورات قران را در زندگی شخصی و اجتماعی خود پیاده کنیم.
فرماندار فردوس با بیان اینکه قرآن کریم حاوی بهترین دستورات زندگی برا انسان است، خاطرنشان کرد: امید است با ارج نهادن به قرآن که در قالب مسابقات و تلاوت است بهره‌مندی به شکلی شود که در عمل نیز این توفیق برای همه ما حاصل شود و به قوانین الهی و قرآنی عمل کنیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲