گزارش/

ترکش‌های گرانی و کرونا به بازار پوشاک بیرجند رسید/ فروشندگان در آستانه ورشکستگی

یکی از اصنافی که به علت شیوع کرونا متضرر شده صنف پوشاک است آن طور که فروشندگان این صنف می‌گویند حال و روز کاسبی‌شان مساعد نیست و با سیلی صور ت خود را سرخ نگه می‌دارند و اگر این وضعیت ادامه یابد همه آنها ورشکست می‌شوند.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، قبل از کرونا همه حساب و کتاب‌هایش بر این بود تا هرچه دارد و ندارد سرجمع کند تا برای نوروز جدیدترین اجناس را خریداری کند و هر دوست و آشنایی را که در تهران و مشهد داشت مجاب کرد تا برایش اجناس جدید ارسال کنند. او هم چک‌های چند ماهه در وجه تولیدکنندگان نوشت. تا اینجای ماجرا همه چیز خوب پیش رفت اما سر و کله کرونا که پیدا شد کار را خراب کرد.
اجناس از مشهد و تهران و دیگر نقاط کشور رسیده بود اما خبری از مشتری نبود چرا که کرونا که آمد کرکره بیشتر مغازه‌ها را پایین کشید و مردم هم امسال نوروز را متفاوت‌تر از هر سال برگزار کردند و غم بزرگی بر دل برخی از کسبه نشست.
نوروز هم به اتمام رسید اما خبری از رونق کسب و کار نبود. اجناس در انبارها موجود بود و هنوز نتوانسته است کالاهای خود را به فروش برساند حتی پول اجاره مغازه‌ را هم کاسبی نکرده بود.
کارش این است که هر روز صبح کرکره مغازه را بالا زده و درب مغازه می‌ایستد به امید اینکه مشتری بیاید و بتواند جنس‌های انبار شده را به فروش برساند تا شاید بتواند تعدادی از چک‌های برگشتی را پاس کند.
روزها به سرعت برق و باد سپری می‌شود و تا حدودی رفت و آمد مردم به روال عادی برگشته است اما تعطیلی واحدها و عدم خرید مردم از فروشگاه‌های پوشاک به ویژه در عید نوروز ضربه سنگینی بر اقتصاد تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک وارد کرده است.
اجناسی که خریداری شده هنوز به فروش نرسیده و از سویی ملزم به پرداخت و تأمین هزینه‌های دیگر از جمله هزینه دستمزد کارگران، بیمه و مالیات هستند و این عوامل سبب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک مجبور به بستن واحدهای تولیدی و یا تعدیل نیروها شوند.
علی یکی از فروشندگان پوشاک در بیرجند است که از حال و هوای این روزهای کسادی بازار می‌گوید. کسادی که اگر ادامه دار باشد به گفته او بیشتر این رسته شغلی برشکست می‌شوند و توانی برای ادامه کار ندارند.
وی از حال و روز همکارش می‌گوید که برای ایام عید البسه زیادی خریداری کرده بود اما کرونا نگذاشت کار و کاسبی بچرخد و امروز از بسیاری از تولیدکنندگان مقروض است و از اتحادیه مربوطه مرخصی چند ماهها گرفته تا بلکه بتواند پولی دست و پا کند و جای چک‌هایش را پر کند.
نامش رضا است او که ۳ فرزند دارد و در یک خانه مستاجری زندگی می‌کند از افزایش کرایه مغازه‌ها هم گلایه دارد.
رضا در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: با آمدن کرونا گویی در همه جا زلزله‌ای چند ریشتری رخ داد و هر روز که از خواب بیدار می‌شویم یک کالا و جنسی افزایش قیمت دارد.
وی با بیان اینکه همسرم خانه دار است و من هم کرایه خانه و هم کرایه مغازه را در حالی باید پرداخت کنم که علاوه بر هزینه‌های خانه و مغازه باید دستمزد و بیمه کارگر مغازه را هم بپردازم اما از چند ماه گذشته با وجود افزایش کرایه‌ها، افزایش دستمزد کارگری و بیمه مجبورم شاگردم را اخراج کنم.
این فروشنده پوشاک معتقد است در حال حاضر بازار در تعطیل به سر می‌برد چرا که وقتی کار و کاسبی نباشد و نتوانی در طول روز درامدی داشته باشی یعنی بازار تعطیل است. مردم در تامین هزینه‌های زندگی و خورد و خوراک روزانه مانده‌اند و دیگر کسی برای پوشاک پولی هزینه نمی‌کند.
یکی دیگر از فروشندگان پوشاک هم معتقد است مردم این روزها با توجه به تورم و گرانی‌ها ترجیح می‌دهند از همان البسه موجود و قدیمی استفاده کنند.
وی اظهار داشت: صنعت پوشاک در حال ورشکستگی است و اگر این روند ادامه پیدا کند تا قبل از سال نو بیشتر کسبه ورشکست می‌شوند.
وی افزود: اوضاع فروش اصلا مناسب نیست. بسیاری از اجناسی که برای شب عید خریداری کرده‌ایم هنوز در انبارهایمان موجود است برای همین نتوانستیم اجناس جدید تابستانی را خریداری کنیم و نمی‌دانم اجناس جدید چه میزان افزایش قیمت دارد.
این فروشنده پوشاک که از دولت و عدم دریافت بسته‌های حمایتی گلایه دارد بیان کرد: اینکه با آغاز کرونا دولت حمایت‌هایی را برای مشاغل آسیب دیده از کرونا دنبال کرد اقدامی بسیار مناسب است اما میزان این کمک‌ها ناچیز است و با آن مبلغی که در نظر گرفتند نمی‌توان حتی جای یک چک را پر کرد.
رئیس اتحادیه پوشاک بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم حال و روز بازار پوشاک را مساعد ندانست و گفت: در حال حاضر بیشتر همکاران ما در این صنف با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.
اسماعیلی با بیان اینکه مغازه برخی از همکاران با آغاز کرونا تاکنون هنوز بسته بوده و اجازه فعالیت ندارند و این در حالی است که هر کدام از این واحدهای صنفی زن و بچه و کارگرانی دارند که باید هزینه‌های زندگی آنها را تأمین کنند.
وی افزود: ۴۰ درصد از واحدهای صنفی مزون و لباس عروس در بیرجند تعطیل هستند که باید برای بازگشایی مجدد اینها فکری برداشت.
رئیس اتحادیه پوشاک بیرجند با بیان اینکه با آغاز کرونا تاکنون ۳۸ واحد صنفی در بخش پوشاک یا مرخصی رفته یا در حال حاضر تعطیل هستند افزود: با تعطیلی هرکدام از این واحدهای صنفی چند خانواده بیکار می‌شود و سفره آنها کوچک‌تر می‌شود.
اسماعیلی از تعطیلی ۵ ماه مزون‌ها در حالی خبر داد که این رسته شغلی در راستای مشاغل آسیب دیده از کرونا هم قرار نگرفته و مشکلات‌شان پا برجاست.
وی اظهار داشت: واحدی که ۵ ماه است که تعطیل است چه کسی می‌خواهد هزینه آب و برق آنها را پرداخت کند. بازار کساد است و از سویی دولت تسهیلاتی که برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در این صنف در نظر گرفته ناچیز است و چیزی دست فعالان این حرفه شغلی را نمی‌گیرد و اگر اوضاع و احوال بازار پوشاک به این روند ادامه یابد همه آنها ورشکست می‌شوند.
انتهای پیام/۴