مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی خبرداد

تشدید پدیده نشست زمین در ۳۱ محدوده مطالعاتی ممنوعه

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: بالغ بر 31 محدوده مطالعاتی ممنوعه ما دچار تشدید پدیده نشست شده اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین امامی مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی ظهرامروز در جلسه بررسی زمین های سرایان و فردوس اظهارکرد: در حال حاضر با توجه به برداشت غیرمجاز آب های زیرزمینی در استان پدیده نشست زمین در حال افزایش است.
وی افزود: بالغ بر ۳۱ محدوده مطالعاتی ممنوعه ما تشدید پدیده نشست دارند و اخیرا دو نشست که در منطقه بحرانی سرایان و فردوس داریم که در سال ۸۷ اولین نشانه های آن ظاهر شده بود تشدید شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در منطقه سه قلعه سرایان و سه رم آیسک بعد از سال ها شاهد نشست زمین بوده ایم و متاسفانه علت اصلی آن برداشت بی رویه و افت سفره های آب زیرزمینی است که موجب تراکم لایه های آبرفتی می شود و شاهد عوارض جدی این دشت هستیم که این تهدیدی برای تاسیسات زیربنایی است.
امامی کاهش برداشت جدی از مخازن را یکی از علت های اصلی برای مقابله با نشست زمین های فردوس و سرایان عنوان کرد و گفت: باید کسرمخزن را سالیانه صفر کنیم و در یک برنامه عملیاتی هم بتوانیم کسر مخزن انباشته خود را جبران کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برای تطبیق آب مصرفی خود با آب تجدید شونده برنامه عملیاتی را در این راستا آغاز کرده ایم و در سال گذشته میزان مصرف ما در دشت ها به میزان پروانه ها کاهش پیدا کرده است.
مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: در گام بعدی کاهش پروانه های چاه آب کشاورزی برای انطباق با آب تجدید شونده در محدوده مطالعاتی است که پیش بینی می کنیم به طور متوسط ۳۰ درصد کاهش پروانه ها را در محدوده های مطالعاتی ممنوعه استان داشته باشیم.
امامی ادامه داد: برای کاهش نشست زمین ها باید همه دستگاه های ذیربط بویژه سازمان جهادکشاورزی با بهبود راندمان آبیاری و تغییر نوع کشت و آبیاری تحت فشار با همکاری داشته باشند تا بتوانیم سطح زیرکشت را ثابت نگه داریم و درآمد تولید کنندگان کشاورزی لطمه ای نبیند.
وی با بیان اینکه پدیده افت زمین ها می تواند در اکثر استان ما رخ دهد، گفت: ما کسر مخزن زیادی در اکثر محدوده های مطالعاتی خود داریم و سطح آب زیرزمینی در حال افت است و به جدیدت باید کسر مخزن خود را به صفر برسانیم و برداشت خود را تقلیل دهیم.
مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: این پدیده نشست های زمین علاوه بر راه‌ها، خطوط انتقال آب، برق و گاز ما را تهدید می کند امیدواریم سازمان زمین شناسی نقاط خطر پذیربودن بالا را شناسایی کنند و متولیان امر با توجه به نتیجه این مطالعات چاره اندیشی های لازم را داشته باشند.
انتهای پیام/ ۵