تشکیل صندوق بیمه اجتماعی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ طرح رئیس جمهور سابق برای بیمه رایگان دهک های پایین محقق نشده

نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت:تشکیل صندوق بیمه اجتماعی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در دیدار مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان جنوبی گفت؛ یکی از توصیه های امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر این است که به اقشار پایین جامعه رسیدگی شود. بر همین اساس چون این بیمه افراد سطح پایین جامعه را تحت پوشش قرار می دهد، طرح خوبی است. این نوع بیمه باید تبلیغ شود تا مردم بتوانند از مزایای آن استفاده کنند.
وی افزود:روستائیان نقش بسزایی در تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور دارند و بایستی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان در مناطق روستایی استان تقویت شود.
خسروی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در مجلس در طی دوره های گذشته برای تصویب این طرح و تصویب قوانین در جهت حمایت از روستاییان و توسعه بیمه اجتماعی، افزود: تلاش می‌کنیم برای گسترش پوشش بیمه اجتماعی جامعه هدف که از اقشار مولد و در عین حال آسیب‌پذیر هستند در مجلس از هیچ کوششی دریغ نکنیم و در راستای توانمندسازی و حفظ سلامت روحی و روانی خانواده های بی بضاعت از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم بهره مندی بیش از ۱۰۰ هزار خانوار استان از هیچ نوع پوشش بیمه ای هم گفت: طبقه پایین جامعه افرادی هستند زحمات انقلاب روی دوش آنهاست و بیشتر شهدای تقدیم شده از این خاواده ها بوده است، اما اینکه اکنون از هیچ پوشش بیمه ای برخوردار نباشند، شایسته نیست.
وی با بیان اینکه تشکیل صندوق بیمه اجتماعی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است، اظهار کرد:گفت: نباید منتظر ماند تا مردم برای شناخت صندوق به آن مراجعه کنند، بلکه باید مزایای بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر به طور گسترده از طریق دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مرتبط معرفی شود.
علیرضا اسدی مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: این صندوق بیمه با اقدامات و پیگیری های مجلس در سال ۱۳۸۴ مصوب شد و بر اساس آن تمام جامعه کشاورز، روستایی و عشایری که تحت پوشش هیچ بیمه ای نباشندف بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، می توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند.
وی افزود: این صندوق بیمه با ماهیت کاملا مستقل، زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان جنوبی اظهارکرد: جامعه عشایر و روستایی تنها جامعه ای بودند که مستحق و محروم از این خدمت بودند، اما خوشبختانه با تاسیس این صندوق و بر اساس مصوبات مجلس، پوشش این بیمه در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هم افزوده شد که تمام شهرهای استان می توانند از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کنند.
اسدی با بیان اینکه سایر اقشار از جمله رانندگان بین شهری، فعالان حوزه صنایع دستی و گردشگری و … هم می توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند واز این ظرفیت استفاده کنند، ادامه داد: بازنشستگی، از کار افتادگی، مستمری بگیری بر اثر فوت سرپرست، انتقال سابقه و … از وظایف این صندوق بیمه ای است و تنها پوشش بیمه درمان ندارد که در این خصوص این اقشار تحت پوشش بیمه سلامت هستند.
وی افزود: این بیمه چون از اعتبارات ملی بهره مند است، هر تعدادی که بخواهند می توانند تحت پوشش آن قرار بگیرند و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان جنوبی گفت: همچنین در پوشش بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر، دو برابر حق بیمه افراد را خود دولت پرداخت می کند و همچنین انتخاب حق بیمه بر اساس سطح درآمدی هم امکان پذیر است. حداقل حقوق پرداختی هم دو سوم سطح درآمدی است که بر اساس سنوات، میزان حقوق افزایش پیدا می کند.
اسدی با اشاره به اینکه برای اینکه جایگاه صندوق در روستاها تقویت شود، ثبت نام توسط دهیاران هم انجام می شود، اظهار کرد: در تمام سطح استان و دهستان ها، کارگزار بیمه داریم که درمجموع ۳۹ کارگزار متشکل از دهیاری ها و تعاونی های کشاورزی است.
وی افزود: در حوطه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف هم ۱۱ کارگزاری وجود دارد که ۴ کارگزاری در بیرجند، ۴ کارگزاری در درمیان و ۳ کارگزاری در خوسف است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در این حوزه انتخابیه ۵۱ هزار نفر مشمول هیچ بیمه ای نیستند، اما از سال ۱۳۸۴ تاکنون، حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر بیمه شده اند. سال گذشته هم بیش از یک هزار نفر بازنشسته و ۷۲ نفر هم از کار افتاده شدند که ماهیانه حقوق می گیرند.
اسدی اظهارکرد: متاسفانه در استان حدود ۱۰۰ هزار خانوار، تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند که این موضوع نگران کننده است. در حالی که دولت و مجلس حمایت هایی را در این خصوص دارند و باید با توجه به جایگاه بیمه، این افراد تشویق به پوشش بیمه ای شوند.
وی بیان کرد: برای تحت پوشش قرار گرفتن افرد نیازمند هم تفاهم نامه هایی با کمیته امداد و بهزیستی منعقد شده که یک هزار و ۱۵۰ خانوار توسط بهزیستی معرفی شده و ۲ هزار و ۲۲۶ خانوار هم از سمت کمیته امداد که البته خود کمیته امداد حق بیمه این افراد را پرداخت می کند و تقریبا این دو نهاد صددرصد سهمیه خود را جذب کرده اند.
اسدی افزود: آقای روحانی رئیس جمهور سابق در ۱۵ مهرماه و روز روستا، طرحی را کلید زد که بر اساس آن، سه دهک پایین جامعه به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و تا ۵ سال اول کمک هایی برای آنها در نظر گرفته شود. اما متاسفانه این موضوع تاکنون محقق نشده است. در این خصوص سهمیه خراسان جنوبی تحت پوشش قرار دادن ۳۵ هزار نفر است که امیدواریم در دولت سیزدهم محقق شود.
وی تصریح کرد: متاسفانه بخضی از افراد بیمه شده، بعد از چند سال پرداخت حق بیمه، اکنون توان مالی برای پرداخت ندارند و واریزی خود را قطع کرده اند. اما مصوبه ای وجود دارد که در سالهایی که به تشخیص هیئت دولت خشکسالی شدید شناخته شود، دولت باید کل حق بیمه افراد را پرداخت کند که نیاز است تا این موضوع پیگیری شود.
انتهای پیام/۷ /۳