فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند مطرح کرد؛

تشکیل هیأت اندیشه‌ورز و تبدیل محدودیت کرونا به ظرفیت خدمت‌رسانی به مردم؛ از عوامل موفقیت پایگاه شهید باهنر

یکی از پایگاه‌های موفق در شهر بیرجند، پایگاه شهید باهنر مسجد امام حسن‌مجتبی علیه‌السلام است که با فرماندهی یک جوان موفق خدمات مختلفی از قبیل خدمت‌رسانی به نیازمندان و کمک به بهبود زندگی مردم با هدف شناسایی و حل مشکل افراد نیازمند و تشکیل هیات اندیشه‌ورز با حضور جوانانی با مدارک دکتری و کارشناسی که در زمینه‌های مختلفی تجارب علمی و عملی دارند، انجام داده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پایگاه‌های مقاومت بسیج یک رکن اصلی در ساماندهی و جذب بسیجیان به شمار می‌روند و نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری ارتباط دوسویه بسیج و مردم دارند و در طول انقلاب خدمات بسیار ارزشمندی توسط این پایگاه‌ها به مردم در مناطق مختلف کشور صورت گرفته است.
بی‌شک نقش فرماندهان پایگاه‌ها در موفقیت و افزایش خدمات‌رسانی بسیج به مردم برکسی پوشیده نیست و در این زمینه فرماندهان بسیجی جوان با قبول این مسئولیت‌ها، شکوفایی و احیای دوباره پایگاه‌ها را رقم زده‌اند و امروز از آن‌ها به عنوان یک پایگاه و فرد موفق یاد می‌شود.
یکی از این پایگاه‌های موفق در شهر بیرجند، پایگاه شهید باهنر مسجد امام حسن‌مجتبی علیه‌السلام است که با فرماندهی یک جوان موفق خدمات مختلفی از قبیل خدمت‌رسانی به نیازمندان و کمک به بهبود زندگی مردم با هدف شناسایی و حل مشکل افراد نیازمند و تشکیل هیات اندیشه‌ورز با حضور جوانانی با مدارک دکتری و کارشناسی که در زمینه‌های مختلفی تجارب علمی و عملی دارند، انجام داده است.
علی ابراهیمی‌مقدم، فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: پایگاه مقاومت شهید باهنر در سال ۱۳۶۰ هم‌زمان با دوران دفاع مقدس تأسیس و از همان ابتدا مأموریت جذب، سازماندهی و اعزام نیروهای بسیجی به جبهه‌های حق علیه باطل را داشته و تاکنون با هدف دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی قدم برداشته است.
وی خاطرنشان کرد: این پایگاه در مسجد امام حسن‌مجتبی(ع) و در خیابان معلم بیرجند واقع شده است.
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند گفت: هماهنگی و هم‌سویی کامل بین هیأت امنا، امام جماعت مسجد و پایگاه خواهران با فرمانده پایگاه در امورات فرهنگی و مذهبی یکی از دلایل موفقیت این پایگاه است.
ابراهیمی‌مقدم با اشاره به این‌که هیأت امنای مسجد همگی از اعضای بسیج هستند، یادآور شد: هماهنگی و همراهی نمازگزاران، اهالی و کسبه محل نیز در برتری این پایگاه بسیج نقش موثر داشته است.
به گفته وی نقش بی‌بدیل بسیجیان پایگاه که با خلوص و پشتکار در همه امورات پایگاه پای کار هستند نیز بر موفقیت این پایگاه افزوده است.
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند بیان کرد: در این پایگاه از تجهیزات، اماکن مسجد و هیأت در جهت پیشبرد اهداف بسیج بویژه جذب حداکثری استفاده شده است.
ابراهیمی مقدم یادآور شد: کلیه امورات فرهنگی مسجد و هیأت برعهده‌ی پایگاه بسیج بوده و پشتیبانی بسیار خوب هیأت امنا در پیشبرد کارها موثر است.
تشکیل هیأت اندیشه‌ورز با حضور ۸۰ نفر با مدارک کارشناسی و دکتری
وی اضافه کرد: در این پایگاه هیأت اندیشه‌ورز با استفاده از ظرفیت بسیجیان پایگاه که تحصیلات عالی دارند تشکیل شده است که این هیات متشکل از ۳۰ نفر با تحصیلات دکتری و ۵۰ نفر با تحصیلات کارشناسی است.
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند، راه‌اندازی گیم‌نت و کافی‌نت جهت استفاده نوجوانان و جوانان را از دیگر اقدامات این پایگاه بسیج بیان کرد.
راه‌اندازی مرکز نیکوکاری با حمایت ۳۰۰ نفر
ابراهیمی‌مقدم اظهار کرد: مرکز نیکوکاری مسجد امام حسن‌مجتبی(ع) با تحت پوشش قرارگرفتن حدود ۳۰۰ خانواده‌ی نیازمند راه‌اندازی شده است.
وی، تشکیل هیأت عزاداری با عنوان “محفل هفتگی جوانان” را از دیگر اقدامات این پایگاه بیان کرد و افزود: همچنین با همت بسیجیان این پایگاه در مناسبت‌های مختلف کارناوال‌های شادی برپا کرده است.
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند گفت: این پایگاه، گروهان از گردان الی بیت‌المقدس حوزه و گشت‌های محله محور راه‌اندازی کرده است.
ابراهیمی‌مقدم از دیگر اقدامات موثر این پایگاه را راه‌اندازی مهد شکوفه‌های مسجد و کارگاه خیاطی با همکاری پایگاه بسیج خواهران عنوان کرد و یادآور شد: افتتاح صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان پایگاه از دیگر اقدامات است.
وی اظهار کرد: این پایگاه زمینه اشتغال‌زایی برای ۱۵ نفر در امورات مرکز نیکوکاری، دام‌داری، گیم‌نت و آشپزخانه فراهم کرده است.
تبدیل محدودیت کرونا به ظرفیت برای خدمت‌رسانی به مردم
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند تصریح کرد: هم‌زمان با گسترش ویروس کرونا در سطح جامعه و کشور و اعمال برخی محدودیت‌ها، پایگاه مقاومت شهید باهنر این محدودیت را به ظرفیت تبدیل کرده و برنامه‌های ویژه‌ای در این روزها اجرا کرده است.
ابراهیمی‌مقدم افزود: گندزدایی معابر و خیابان‌ها به‌خصوص در محدوده پایگاه موجی از رضایت و اقبال عمومی را در بین مردم ایجاد کرد به طوری‌که اهالی و اصناف به هر نحوی با در اختیار قراردادن امکانات، مواد ضدعفونی کننده و حتی خودرو ما را یاری کردند.
توزیع ۳۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان
وی ادامه داد: همچنین در این روزها با راه‌انداختن پویش، بسته‌های حمایتی برای خانواده‌های نیازمند با کمک مردم تهیه کردیم که توانستیم در طول مدت سه ماه حدود دو بسته به ارزش دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال که در مجموع ۳۰۰ بسته معیشتی شد تهیه و بین نیازمندان توزیع کنیم.
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند خاطرنشان کرد: همچنین در طول ماه مبارک رمضان توانستیم با کمک مردم تعداد ۱۳ هزار پرس غذای گرم طبخ و بین خانواده‌های تحت پوشش توزیع کنیم.
ابراهیمی‌مقدم یادآور شد: از ابتدای اجرای برنامه‌های مقابله با بیماری کرونا، گندزدایی معابر را در مناسبت‌ها، اعیاد و جشن‌های خیابانی با سبکی نو و با رعایت فاصله اجتماعی برگزار کردیم که این موضوع نیز با استقبال خوب مردمی مواجه شد و از ثمرات این برنامه‌ها استقبال جوانان برای فعالیت در بسیج و برنامه‌های مذهبی شد.
وی گفت: در سال‌جاری مراسم عزاداری محرم با حضور چشم‌گیر مردم و اهالی محل به‌ویژه جوانان برگزار شد به‌طوری که معمولا در هر مراسم بالای یک هزار نفر جمعیت حضور داشتند که از ثمرات آن انتخاب هیأت این پایگاه به عنوان پنج هیأت برتر استان است.
اجرای گشت‌های محله‌محور رضویون
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند یکی دیگر از برنامه‌های تأثیرگذار این پایگاه را گشت‌های محله‌محور رضویون دانست و افزود: الحمدالله این طرح با اقبال عمومی مواجه شده است.
ابراهیمی‌مقدم ادامه داد: گشت‌های محله‌محور رضویون به‌دلیل برخی مشکلات در هفته‌ای دو نوبت برگزار می‌شود اما با موجی از رضایت شهروندان مواجه شده است؛ به‌طوری که در یک شب در یک محدوده کوچک حدود ۳۰ خودرو با در یا شیشه باز مشاهده و تذکر داده شد.
وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته با توجه به علاقه‌ای که برادران بسیجی پایگاه در کمک به نیازمندان داشتند، به‌صورت خودجوش اقدام به جمع‌آوری کمک و توزیع بین خانواده‌ها در مناطق مختلف شهر صورت می‌گرفت.
پشتیبانی همه‌جانبه از ۳۰۰ خانواده در مرکز نیکوکاری
فرمانده پایگاه شهید باهنر بیرجند اضافه کرد: در سال ۱۳۹۷ بر آن شدیم تا این کار را ساماندهی کنیم و با کمک هیأت امنا مرکز نیکوکاری را به ثبت رساندیم و در ادامه به شناسایی خانواده‌های نیازمند محل اقدام کرده و تشکیل پرونده دادیم که تاکنون ۳۰۰ خانواده تحت پوشش داریم که در موضوعات مختلف از جمله درمان، تحصیل، جهیزیه، مسکن و معیشت پشتیبانی شده‌اند.
ابراهیمی‌مقدم به اجرای طرح شهید بهنام محمدی اشاره کرد و گفت: این طرح دو سال است در حال برگزاری است و تعداد سه نفر از سرگروه‌های این پایگاه مشغول فعالیت هستند که توانسته‌اند با همکاری خوب مدیر و معلمان مدرسه شهید شریفی‌پناه برنامه‌های تأثیرگذار در مدرسه اجرا کنند به‌طوری که پایان سال تحصیلی گذشته تعداد سه حلقه تربیتی تشکیل شد که به مسجد هدایت شدند و حضور فعال در برنامه‌ها دارند.
وی افزود: با توجه به این‌که دانش‌آموزان این مدرسه از محله‌های دیگر بودند، دو حلقه در دو مسجد دیگر نیز سازماندهی و مشغول به فعالیت شدند.
انتهای پیام/