رئیس ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی مطرح کرد

تشکیل کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات در استانداری خراسان‌جنوبی/ رسانه های همراه و منتقد دولت را به یک چشم می‌بینیم

خوش‌خبر گفت: کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات و رئیس ستاد انتخابات خراسان‌جنوبی تمامی رسانه‌های همراه و منتقد دولت را به یک چشم می‌بینید چراکه خبرنگاران نقش کلیدی در ایجاد شور انتخاباتی در جامعه دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیش از ظهر امروز سومین دورهمی خبرنگاران خراسان‌جنوبی با محوریت بیان مشکلات خبرنگاران در ایام انتخابات با حضور ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی و رئیس ستاد انتخابات استان، سمانه سالاری مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان‌جنوبی و تعدادی از خبرنگاران در سالن اجتماعات فرمانداری بیرجند برگزار شد.
در این جلسه خبرنگاران به بیان مشکلاتی که طی روزهای ثبت‌نام داوطلبین داشته پرداختند و خواستار تسهیل شرایط حضور خبرنگاران در روز انتخابات در شعب اخذ رای سطح استان و سایر برنامه های دریافت خبرهای مربوط به انتخابات از امروز تا دوم اسفندماه شدند.
یکی از مشکلات مطرح شده عدم ارتباط، عکس و مصاحبه گرفتن راحت عکاسان و خبرنگاران با ثبت‌نام کننده‌ها طی روزهای گذشته جهت حضور در فرمانداری‌ها بود.
ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی و رئیس ستاد انتخابات استان در این جلسه در پاسخ به سوالات مطرح شده، اظهارکرد: مسئولیت حوزه‌های انتخابیه استان اعم از اصلی و فرعی با فرماندار است و اگر ممانعتی برای حضور خبرنگاران و عکاسان و عدم نشان دادن تصویر افراد بوده به دلیل حقی است که از دیگر افراد ضایع نشود چراکه عکاسان و خبرنگاران قادر به عکاسی و مصاحبه گرفتن از تمامی ثبت‌نام شده‌ها نیستند.
وی با بیان اینکه باید قانون را رعایت کرد و به آن احترام گذاشت، افزود: در استانداری خراسان‌جنوبی کمیته اطلاع رسانی تشکیل شده که ریاست آن بر عهده مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی است و کلیه اطلاعات مربوط به انتخابات از طریق کانال اطلاع رسانی استانداری منعکس و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی بیان کرد: کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات و رئیس ستاد انتخابات خراسان‌جنوبی تمامی رسانه‌های همراه و منتقد دولت را به یک چشم می‌بینید چراکه خبرنگاران نقش کلیدی در ایجاد شور انتخاباتی در جامعه دارند.
خوش‌خبر با بیان اینکه پوشش رسانه‌ای برنامه‌های انتخابات مانند سایر وجوه انتخابات بر محور قانون است، عنوان کرد: تأکید بر قانون به واسطه پرهیز از اعمال سلیقه است نه به واسطه سخت‌گیری بر فعالیت خبرنگاران چراکه رعایت قانون پرهیز از اعمال سلیقه، ایجاد مصونیت و نظم‌بخشی به امور است.
وی با بیان اینکه از امروز بررسی صلاحیت ثبت‌نام شده‌ها آغاز خواهد شد، گفت: قطعا تمامی بررسی‌ها طبق قانون انجام خواهد شد و اگر کسی رد صلاحیت شود با اعلام ماده قانونی دلیل رد شدن فرد به وی اعلام خواهد شد و اگر فردی تایید شود برای مراحل بعدی ارجاع داده شده و در نهایت خبر قطعی و کلی تعداد پذیرفته و رد شدگان نیز از اعلام خواهد شد.
یکی دیگر از درخواست‌های مطرح شده توسط خبرنگاران اجازه حضور در روز انتخابات در شعب اخذ رای، عکاسی و مصاحبه با مردم بود که رئیس ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی در این خصوص گفت: قانون‌گذار در خصوص حضور خبرنگار در شعب اخذ رای چیزی نگفته اما حضور نماینده کاندیدا در محل اخذ رای بلامانع است. ضمن اینکه خبرنگاران و عکاسان می‌توانند در خارج از محل اخذ رای و مکانی که مردم در انتظار برای رای دادن هستند حضور داشته و مصاحبه بگیرند و کاملا این مسئله بلامانع است.
پیگیری صدور کارت ویژه خبرنگاران
خوش‌خبر خاطرنشان کرد: جهت تردد راحت‌تر خبرنگاران به محل‌های رای‌گیری نیز رایزنی‌هایی جهت صدور کارت انجام شده که امیدواریم به نتیجه برسد و خبرنگاران و عکاسانی که قرار است در روز انتخابات حضور مردم را به تصویر کشده و مطالب مردم را بیان کنند با مشکلی مواجه نشوند.
وی همچنین با تأکید بر گردش آزاد اطلاعات، تصریح کرد: علی‌رغم تأکید بر این موضوع ،به واسطه ممنوعیت‌های قانونی نمی‌توانیم برخی مسائل چون چرایی رد صلاحیت یک نفر را بیان کنیم و ان‌شاءالله خبرنگاران نیز اینگونه درخواست‌هایی را از ما نداشته باشند.
رئیس ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی با بیان این‌که به خبرنگاران پیشنهاد می‌کنم که قانون انتخابات به ویژه بخش مرتبط با تبلیغات را مطالعه کنند، گفت: اطلاع خبرنگاران ازاین مسائل و اغنای افکار عمومی در این خصوص بسیار مهم است و خبرنگاران نیز در این زمینه نقش بسیار مهمی دارند.
خوش‌خبر با اشاره به رد و بدل شدن اطلاعات در فضای مجازی، بیان کرد: در راستای موضوعات امنیتی انتخابات فضای مجازی را نیز رصد می‌کنیم و به این مسئله که فعالیت سالم در فضای مجازی نیز در افزایش شور انتخاباتی مؤثر است اعتقاد داریم.

اهمیت اخلاق در انتخابات
وی تاکید کرد: اخلاق در انتخابات بسیاز مهم است و باید برای برگزاری انتخاباتی با اخلاق در استان تلاش کنیم و از هر گونه بداخلاقی و تخریب پرهیز شود.
رئیس ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی با تاکید بر این‌که خبرنگاران آخرین خبرهای انتخاباتی را از کمیته اطلاع رسانی دریافت کنند، گفت: پیشنهاد حضور یک خبرنگار از بین خبرنگاران استان در کمیته اطلاع رسانی به خانه مطبوعات داده شده و یک خبرنگار به عنوان عضو افتخاری کمیته اطلاع‌رسانی معرفی شده است.
خوش‌خبر با بیان اینکه هر فردی به میزان ظرفیت و توانمندی‌های خود در اغنای افکار عمومی نقش دارد، افزود: برای حفظ ظرفیت‌های استان باید همه تلاش کنیم و ضمن احصای ظرفیت‌های جدید زمان را از دست ندهیم.
وی ضمن تاکید بر استفاده درست از ظرفیت‌های استان، بیان کرد: خبرنگاران باید به گونه‌ای در استان قلم بزند که مشکلات ریشه‌یابی و برطرف شود.
رئیس ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی گفت: نقش رسانه و خبرنگار در جامعه بسیار مهم است و فعال رسانه‌ای نباید منتظر دعوت برای پیگیری مسئله‌ای باشد بلکه باید هر مشکلی در استان احساس کرد پیگیری کرده و خواستار رفع مشکل باشد.
خوش خبر در خصوص گلایه از همکاری برخی روابط عمومی‌های ادارات دستگاه‌های اجرایی با خبرنگاران، گفت: برخی از روابط عومی‌های دستگاه‌های اجرایی استان افرادی قَدر و توانا هستند و به خوبی ارتباط صحیحی با خبرنگاران دارند اما برخی دیگر از روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی استان افرادی هستند که از سواد رسانه‌ای کافی برخوردار نیستند و نسبت به حوزه کاری خود اطلاع دقیقی ندارند که در این خصوص چاره اندیشی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: برخلاف تصوری که در خصوص نقش روابط عمومی در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد و احساس می‌شود مسئولیت روابط عمومی پیش پا افتاده‌ترین مسئولیت در هر دستگاهی است باید گفت نقش روابط عومی از مدیر دستگاه اجرایی مهمتر است و باید برای رسیدن به این تفکر که جایگاه روابط عمومی از اهمیت خاصی برخودار است تلاش شود.
در پایان این جلسه مقرر شد جلسه بعدی خبرنگاران با رئیس ستاد انتخابات استان ۱۰ روز آینده یعنی ۲۷ آذر ماه برگزار شود.
انتهای پیام/۱۲۷