گزارش/

تعادل بازار میوه؛ وعده‌ای که چند ماهه شد/ بازی دلار در بازار میوه بیرجند تمامی ندارد

مدتی پیش مسئولان مربوطه خبر از ارزان شدن میوه و سبزیجات مانند پیاز و گوجه را دادند اما این روزها قیمت هر میوه‌ای را که می‌پرسیم گویی در سبقت قیمت‌ها پای دلار در میان است و با وجود پایین آمدن دلار اما کسبه هنوز از گرانی‌ها حرف می‌زنند.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، میوه‌ها در رنگ‌های مختلف کنار هم ردیف شده‌اند و نظر هر رهگذری را بر خود جلب می‌کنند اما هر عابری وقتی می‌خواهد به سمتش برود با جمله لطفا دست نزدید قیمت گران است مواجه می‌شود این حکایت حال و روز قیمت میوه در این روزهای بازار بیرجند است.
عادی شدن قیمت‌گذاری دو رقمی نرخ انواع میوه در بازار و جولان گرانی‌ها نگرانی و گلایه‌های زیادی از مردم برانگیخته است و سبب شده تا مردم در این روزهای کرونایی سراغ برخی از اقلام میوه نروند و آنها را از سبد خانوار خود خارج کنند.
قیمت میوه در بازار به رغم قول مسئولان تنظیم بازار و کاهش قیمت‌ها همچنان صعودی است و دسترسی مردم متوسط برای این‌گونه محصولات سخت‌تر شده است.
نوسانات بازار میوه و سبزیجات یکی از بحران‌های اقتصادی است که خانواده‌های ایرانی با آن روبه‌رو هستند. میوه و سبزیجات از جمله محصولاتی هستند که امکان حذف آنها از سبد خرید هفتگی و یا روزانه ایرانیان امکان‌پذیر نیست. با این حال هر روزه قیمت میوه‌ها و سبزیجات مختلف در نوسان بوده و بیشتر افزایش می‌یابد.
در حالی قیمت‌ها در بازار میوه و تره بار نوسان دارد که مدتی پیش مسئولان وعده ارزانی پیاز و گوجه را داده بودند اما این روزها این اقلام نه تنها کاهش نیافته بلکه با بازی دلار مواجه شده است.
گویی بازی دلار به جان بازار میوه و تره بار افتاده و با قیمت‌ها بازی می‌کند هرچند در چند روز اخیر دلار به نسبت گذشته روند نزولی دارد اما کسبه هنوز گرانی‌های بازار میوه را به دلار ربط می‌دهند و شاید کمترین قیمت میوه در این روزهای بازار بیرجند قیمت شغلم با هفت هزار تومان باشد.
اما این روزها بازار میوه دست خوش نوسانات زیادی است نوساناتی که مردم را سرگردان کرده و نمی‌دانند با گرانی دلار قیمت میوه‌ها افزایش می‌یابد و یا باکاهش دلار قیمت‌ها روند نزولی را در پیش می‌گیرد.
گویی بازی به راه انداخته تا مردم را به دور خود بچرخاند هرچند بیشتر میوه‌ها تولید داخل کشور است و ربطی به رگانی و ارزانی دلار ندارد اما یکی از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: نمی‌دانم در این روزها که اوج تاخت و تاز کرونا است باید از قیمت کدام یک از اقلام اساسی گلایه کنیم؟ از مرغ، گوشت قرمز، حبوبات، میوه و …؟ هرچه بگویم کم گفته‌ام اما چیزی که مطرح است اینکه چند وقتی است تورم و قیمت‌های لاکچری به سراغ بازار میوه آمده که باعث شده فکر خرید را سر بیرون کنیم.
وی ادامه داد: این روزها قیمت گلابی ۲۳ هزار تومان، سیب ۱۴ هزار تومان، پیاز در دو رقم ۸ و ۹ هزار تومانی، سیب زمینی ۶ هزار تومان و خیارسبز ۹ هزار تومان است.
دیگر شهروند بیرجندی هم معتقد است موز ایرانی ۲۰ و خارجی ۳۰ هزار تومان، انار ۱۰، سیب ۱۴ و ۱۶، لیمو ۱۵ و ۱۶ و پرتقال در دو قم ۱۶ و ۱۷ هزار تومان عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: از هفته پیش تاکنون قیمت میوه‌ها روند افزایشی دارد و اینکه در رسانه‌ها گفته می‌شود قیمت پیاز و گوجه پایین می‌آید عملیاتی نیست چون هر روز شاهد روند افزایشی قیمت‌ها هستیم و نظارتی نیز در بازار نیست.
رئیس اتحادیه میوه و تره بار در بیرجند در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اعلام اینکه نوسانات قیمتی برگرفته از برکات ترامپ و بایدن است گفت: قیمت پیاز چند روزی است ثابت مانده و در حال حاضر کشور با کمبود پیاز مواجه است اما درباره گوجه کمبود خاصی نیست و یکی از دلایل گرانی گوجه صادرات است.
حیدری با بیان اینکه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تورم بازار میوه به ویژه در بخش گوجه تا کی از تب وتاب می‌افتد افزود: دلار یکی از دلایل افزایش و تورم در بازار میوه است.
وی با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی و نابودی گوجه فرنگی در مرز گفت: اگر همان میزان گوجه در داخل کشور بین استان‌ها توزیع می‌شد حال و روز قیمتی گوجه به ۲۰ هزار تومان نمی‌رسید.
انتهای پیام/۴