استاندار خراسان جنوبی:

تعامل مردم شرط اصلی عبور از شرایط کرونایی است

معتمدیان گفت: مهمترین عامل در موفقیت برنامه ها در این مرحله مدیریت بیماری کرونا، رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی است.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان اظهار کرد: مهمترین عامل در موفقیت برنامه ها در این مرحله مدیریت بیماری کرونا، رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی است.
وی با تأکید بر این که برای تصویب صدها پروتکل موجود برای اصناف و مشاغل مختلف ساعت ها وقت هزینه شده ادامه داد: اگر همکاری مردم نباشد در مدیریت بیماری توفیقی نخواهیم داشت لذا اولین توصیه ما به مردم این است که پروتکل ها را رعایت کنند تا بتوانیم آسیب ها را کاهش دهیم و به خوبی از این مرحله خطرناک عبور کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آمار و مستندات دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: از ۲۳ فروردین ماه که بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا، موضوع بازگشایی مشاغل و اصناف مطرح شد، به مدت دو ماه شرایط کشور و استان عادی بود و حتی موارد ابتلای بیماری به صورت کاهشی گزارش می‌شد، لذا بازگشایی‌ها چندان تأثیری در افزایش آمار مبتلایان نداشت.
معتمدیان گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، مهمترین عوامل مؤثر در افزایش آمار بیماران و قرمز شدن اغلب مناطق کشور، برگزاری تجمعات، دورهمی ها، شب نشینی ها و مراسم ختم و عروسی بوده است.
وی متذکر شد: به گواه آمار بیش از ۶۰ درصد موارد ابتلا به بیماری نشأت گرفته از حضور در مهمانی‌ها و تجمعات می‌باشد که آمار بسیار بالایی است.
استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر تغییر رفتار ویروس کرونا خاطرنشان کرد: تجربه شیوع بیماری و قرمز شدن مناطق گرمسیر کشور نشان داد تصور این که کرونا در گرما ضعیف می‌شود، دیگر جایگاهی ندارد و حتی آخرین بررسی ها هم نشان داده این ویروس حالت تهاجمی به خود گرفته لذا مهم این است که ما سبک زندگی خود را در شرایط کرونایی تغییر دهیم.
معتمدیان متذکر شد: در شرایط موجود، از مهمترین اقدامات این است که کانون‌های پرخطر مثل مراکز درمانی شناسایی شده و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در آنها بیشتر مدنظر قرار گیرد تا کادر درمانی، بیماران و مراجعین از آسیب مصون بمانند.
وی با اشاره به آمار بیماران و فوتی های ناشی از کرونا به مصوبات ستاد ملی کرونا گریزی زد و گفت: نتایج بررسی‌های صورت گرفته بر موارد ابتلا و فوتی نشان می دهد ۸۸ درصد فوتی های ناشی از کرونا، بیماری زمینه‌ای و غیرواگیر از جمله سرطان، کبد چرب و …داشته اند و تنها ۱۲ درصد موارد به بیماری واگیردار مبتلا بوده اند لذا باید بیماری های غیرواگیر هم مورد توجه قرار گیرند.
استاندار خراسان جنوبی با تشریح شرایط موجود، ذکر دو نکته را لازم دانست؛ یکی این که عادی شدن شرایط برای مردم و کاهش حساسیت‌ها ، سطح آسیب را افزایش می‌دهد، در کنار این که مردم باید این واقعیت را بپذیرند که برای کرونا واکسن یا دارویی کشف نشده ، نباید مطالب و اطلاعات ارائه شده در مطبوعات و رسانه ها سبب کرونا هراسی شود چرا که نگرانی های بیش از حد نیز آثار و تبعات منفی به همراه دارد.
معتمدیان یادآوری کرد: برای گذر از این بازه بحرانی نیازمند اعتماد متقابل مردم و کارگزاران در رعایت پروتکل‌ها هستیم.
وی با بیان این که در شرایط موجود هیچ کدام از شهرستان‌های استان سفید نیستند گفت: با افزایش آمار بیماران، متأسفانه در حال حاضر ۲ شهرستان با وضعیت زرد، ۲ شهرستان با وضعیت نارنجی و ۷ شهرستان با وضعیت قرمز داریم.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: یکی از مصوبات جلسه ستاد کرونا این است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و کمیته امنیتی، شرایط استان کاملاً رصد شده موارد لازم برای وزارت بهداشت و کشور ارسال گردد تا در اسرع وقت محدودیت‌هایی در سطح شهرستان‌های قرمز استان اعمال شود.
معتمدیان با اشاره به نظر متخصصان در بازدارندگی ماسک از ابتلای افراد به بیماری، از دستور رئیس جمهور به وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تولید ماسک ارزان قیمت قابل شست و شو گفت و تصریح کرد: وظیفه ما این است که با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی، مؤسسات مردم نهاد و خیرین به وفور ماسک تولید نماییم و قیمت‌ها را به گونه‌ای کاهش دهیم تا مردم در تأمین ماسک مشکلی نداشته باشند.
وی در ادامه از آزمون های دکترا، کارشناسی ارشد و کنکور سراسری در روزهای پیش رو گفت و متذکر شد: با برگزاری نشست‌های تخصصی در کمیته‌های مرتبط، تدابیری اتخاذ خواهد شد تا با رعایت دقیق و کامل پروتکل‌های بهداشتی، برای افرادی که در این آزمون ها شرکت می‌کنند، مشکلی پیش نیاید.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به شرایط خاص جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی از دانشگاه علوم پزشکی خواست نظارت‌های خود بر مراکز تحت حمایت این مجموعه را افزایش دهد تا از بروز هر گونه مشکلی ممانعت شود.
به گفته وی؛ باتوجه به مصوبه ستاد ملی، نظارت ها در همه سطوح باید افزایش قابل توجهی پیدا کند تا آسیب ها در همه حوزه ها به حداقل برسد.
انتهای پیام/۱۲۷