رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان‌جنوبی به ۱۱۹ نفر رسید/ غربالگری ۵۱ درصد از خانوارهای استان

دهقانی گفت: از 376 نمونه ارسالی، 257 مورد منفی و 119 مورد مثبت بوده که 12 مورد جدید است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امشب در گفت‌وگو با خبر ۲۰ سیمای خراسان جنوبی گفت: از ۳۷۶ نمونه ارسالی، ۲۵۷ مورد منفی و ۱۱۹ مورد مثبت بوده که ۱۲ مورد جدید است.
وی افزود: در شهرستان بیرجند ۴۹ نفر، در شهرستان قائن ۱۳ نفر، در شهرستان زیرکوه ۱۶ نفر، در شهرستان طبس ۲۲ نفر، در شهرستان فردوس ۱۰ نفر، در شهرستان سرایان ۳ نفر، در شهرستان سربیشه یک نفر، در شهرستان درمیان سه نفر و در شهرستان بشرویه دو نفر مبتلا به کرونا هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در مجموع ۶۳ نفر از بیمارستان‌های استان ترخیص شدند و ۴۳ نفر بستری هستند.
وی اظهار کرد: یک نفر به آمار فوتی ها افزوده شد که یک فرد ۹۶ ساله از طبس است و در مجموع ۱۳ نفر در خراسان جنوبی بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این که سرفه، تب و لرز و تنگی نفس از علائم ابتلا به کرونا است، گفت: منشا سرایت کرونا در حال حاضر خانوادگی است و افراد از یکدیگر مبتلا می شوند و جنبه ورودی اولیه کمرنگ شده است.
دهقانی به طرح ملی غربالگری اشاره کرد و گفت: تا ساعت هفت امشب بیش از ۱۲۳ هزار خانوار در خراسان جنوبی اطلاعات آنها در سامانه ثبت شده است که ۵۱ درصد از خانوارهای استان مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان زیرکوه به دلیل این‌که بیمارستان مجهزی ندارد و از اکثر افراد دارای علائم مشکوک نمونه گرفته می‌شود تعداد افراد شناسایی شده بیشتر است و با توجه به رعایت شرایط ایزولاسیون و نقاهت خوشبختانه در این شهرستان فوتی نداشتیم.
دهقانی با اشاره به این‌که کل شهرستان‌های استان مانند کل کشور درگیر کووید ۱۹ هستند، تصریح کرد: مجوز شش کارگاه تولید ماسک در استان صادر شده است و پیش‌بینی می‌شود این تعداد کارگاه حدود ۲۰ هزار ماسک استاندارد را در روز تولید کنند که قسمت عمده‌ای از نیازهای استان را ترفیع خواهند کرد.
وی با اشاره به این‌که ورودی‌های استان کنترل می‌شود، افزود: از مردم خواستیم که اقوام و خویشان آنها به استان مسافرت نداشته باشند که هم برای سلامتی آنها و هم برای جلوگیری از نقل و انتقال ویروس به استان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و افزود: مردم از خانه‌ها بیرون نیایند چراکه یکی دو ساعت خوشی ارزش ندارد که خطر ابتلا به کرونا را افزایش دهد.
انتهای پیام/ ۱۳۲