مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی مطرح کرد

تعطیلی احتمالی چاپخانه‌ها در پی افزایش قیمت و کمبود کاغذ و مواد اولیه/ دریافت مالیات و ارزش افزوده از چاپخانه‌های خراسان جنوبی غیرقانونی است

مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با بیان اینکه افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه و کاغذ، چاپخانهها را به شدت با مشکل مواجه کرده است، گفت: دولت باید برای حمایت از چاپخانه‌ها چاره‌ای بیندیشد چرا که احتمال تعطیلی چاپخانه‌ها وجود دارد.

محمود حیدری مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ سال است که در صنعت چاپ فعالیت دارم و در این مدت با مشکلات فراوانی روبه‌رو بودم.
وی افزود: در حال حاضر عمده مشکلات صنعت چاپ، افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه مانند کاغذ و مرکب است که باعث شده کارهای چاپی به شدت کاهش پیدا کند.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با بیان اینکه افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه و کاغذ، چاپخانهها را به شدت با مشکل مواجه کرده است، گفت: دولت باید برای حمایت از چاپخانه‌ها چاره‌ای بیندیشد چرا که احتمال تعطیلی چاپخانه‌ها وجود دارد.
حیدری با اشاره به اینکه چاپ نسبت به سال قبل حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: تعدادی از چاپخانه‌ها بعضی از کارهای خود را حذف کرده‌ و آنهایی که کار های خود را حذف نکرده‌اند، تیراژ کارهای خودشان را پایین آورده‌اند.
وی با بیان اینکه تیراژکتاب‌های ما قبلا ۳ هزار تا بود اما در حال حاضر به ۵۰۰ تیراژ رسیده است، افزود: قیمت کاغذ و چاپ بالا رفته است و متاسفانه تیراژ پایین آمده که بعضا تیراژهایی را انجام می‌دهند که برای افست صرف نمی‌کند و افست برای تیراژهای بسیار بالا مناسب است و وقتی تیراژ پایین می‌آید برای چاپخانه‌داران نمی‌صرفد چرا که قیمت تمام شده برای مشتری بالا می رود و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با بیان اینکه در استان ما از حوزه‌هایی مالیات گرفته می‌شود که استان‌های دیگر از آن معاف هستند، گفت: کاغذ، چاپ کتاب و نشریات از مالیات معاف هستند اما در اینجا با تفسیر به رای بعضی از کارشناسان اداره مالیات از بعضی مواردی که معاف هستند مالیات دریافت می‌کنند که یک بحران برای چاپهای افست ، دیجیتال و سایر موسساتی که از وزارت ارشاد مجوز گزفته‌اند، محسوب می‌شود ولی متاسفانه در بعضی از حوزه‌ها به طرق مختلف از آنها مالیات دریافت می شود و یکی از معضلات جدی حوزه چاپ و فرهنگ خراسان جنوبی است.
حیدری با بیان اینکه در کشور بیشتر استان‌ها از مالیات معاف هستند اما متاسفانه در اینجا به طرق مختلف دریافت می‌کنند و تمام افراد حوزه چاپ از دست آنها گلایهمند و شاکی هستند، تصریح کرد: چندین جلسه در این خصوص گرفته شده و قول‌هایی در این زمینه داده می‌شود اما کارشناسان مالیات کار خود را انجام می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد و دارایی صراحتا اعلام کرده که کاغذ و کتاب از مالیات معاف هستند، افزود: کارشناسان مالیات تفسیر به رای می‌کنند و به یک طریق می‌خواهند این مالیات را دریافت کنند.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رقم مالیات بسیار زیاد نیست اما خلاف است و وقتی قانون می‌گوید نباید دریافت شود چرا دریافت می کنند؟ گفت: این کار اداره مالیات و دارایی باعث نارضایتی مردم شده است و چندین بار مراجعه کردیم و خسته شده‌ایم.
حیدری با اشاره به اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی در مورد مالیات چندین جلسه برگزار کرده اما به نتیجه نرسیده است، یادآور شد: در مورد مالیات باید استانداری، دستگاه‌های نظارتی و بازرسی وارد کار شوند چون واقعا نارضایتی چاپخانه داران را به همراه داشته است.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل تعطیلی چاپخانه‌ها مالیات خواهد بود اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد، افزود: امسال شرکت تعاونی چاپ و نشر را به خاطر مالیات تعطیل کردیم و اگر قرار باشد اداره مالیات با ما کنار نیاید، نمی توانیم به فعالیت خود ادامه دهیم و رقابت کنیم.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با بیان اینکه استان‌های دیگر مالیات پرداخت نمی‌کنند، گفت:با توجه به اینکه ما مالیات پرداخت می‌کنیم قیمت تمام شده کار بالا می‌رود و مشتری کار خود را به خارج از استان می‌برد.
حیدری با بیان اینکه ۹ درصد ارزش افزوده و مالیات پرداخت می‌کنیم و کل کار اختلاف دارد و کار ما با مشهد ۱۰ درصد اختلاف دارد، خاطرنشان کرد: کار ما ارزانتر است اما به علت پرداخت مالیات و ارزش افزوده متاسفانه قیمت تمام شده کار بالا می رود و بعضا کارها از استان خارج می‌شود.
وی با بیان اینکه باید نگاه ویژه‌ای به صنعت چاپ بشود، افزود: در حال حاضر تمام صنایع به صنعت چاپ وصل هستند و کمتر جایی می‌توان یافت که به آن وصل نباشند و نیاز به حمایت ویژه‌ای دارد.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صنعت چاپ یک صنعت هزینه‌بر است، گفت: مواد اولیه و دستگاه‌های آن از خارج وارد می شود و باید یک حمایت ویژه‌ای شود.
حیدری با بیان اینکه رشته های تحصیلات تکمیلی در بحث چاپ کم است، خاطرنشان کرد: نیاز است رشته‌های دانشگاهی در این رابطه دایر و نیروها تخصصی شوند و کیفیت کار بالا برود.
وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی از نظر چاپ وضعیت خوبی داریم، افزود: بسیاری از کارهایی را که انجام می‌دهیم مربوط به استان‌های همجوار است و شرایط خوبی برای اشتغال نیز دارد.
مدیر مسئول روزنامه امروز خراسان جنوبی حداقل حمایت ها از صنعت چاپ انجام شود و بعضا چوب لای چرخ صنعت چاپ نگذارند از جمله بحث مالیات، گفت: نیاز است حداقل حمایت‌ها انجام شود تا این چاپخانه‌ها سرپا بمانند و بتوانند این بحران‌ها را پشت سر بگذارند و به کار خود ادامه بدهند.
انتهای پیام/ ۱۳۲