پیگیری سوژه مردمی؛

تعویض کنتورهای خراب هزینه ندارد/ روش‌های مختلف اطلاع دادن خرابی کنتور

تعویض کنتورهای خراب آب، برق و گاز در سراسر خراسان‌جنوبی بدون هزینه انجام می‌شود اما اگر به صورت عمد یا سهل انگاری مشترک، کنتوری خراب شود مشمول پرداخت هزینه از طرف مشترک می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آب، برق و گاز از جمله مهمترین نیازهای هر خانه است و خوشبختانه خراسان جنوبی استانی است که شهرها و بسیاری از روستاهایش از نعت آب، گاز و برق برخوردار هستند.
معویب شدن کنتورها و تعویض آن طی مدت زمان زیادی که از آن استفاده می‌شود یکی از مشکلاتی است که برخی از شهروندان با آن مواجه هستند. اما برخی از شهروندان از نحوه تعویض کنتور معیوب و آیا این‌که تعویض کنتور معیوب هزینه دارد یا نه بی اطلاع هستند.
در این راستا با شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، شرکت برق و گاز خراسان جنوبی مصاحبه کرده و مشکلات مردمی را منعکس کردیم.
علی رفیعی مدیر روابط عمومی شرکت برق خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: اگر کنتور برق مشترکی خراب شده باشد با شماره گیری شماره ۱۲۱ اتفاقات برق می‌تواند اطلاع دهد و همکاران جهت بررسی مراجعه کرده و در صورت نیاز به تعویض اقدام می‌شود.
وی افزود: همچنین مشترکین می‌توانند به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و درخواست خود مبنی بر خرابی کنتور برق را ثبت کنند.
مدیر روابط عمومی شرکت برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: میز خدمت الکترونیک نیز در مراحل پایانی راه‌اندازی است که به محض اتمام کار آن مشترکین می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت برق از قسمت میز خدمت الکترونیک فرم طراحی شده را پر کنند که نسبت به تعویض کنتور اقدام شود همچنین مشترکان به صورت حضوری نیز می‌توانند به شرکت برق در شهرستان‌ها مراجعه کرده و خرابی کنتور برق را اطلاع دهند که نسبت به تعویض اقدام شود.
تعویض ۲۵۰۰ کنتور برق معیوب در استان
وی افزود: در سال جاری تا کنون ۲۵۰۰ کنتور برق معیوب در استان تعویض شده است.
مدیر روابط عمومی شرکت برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: تعویض کنتور معیوب برای مشترک هزینه ندارد و تمامی هزینه بر عهده شرکت برق است.
رفیعی عنوان کرد: اما اگر توسط مشترک به لوازم اندازه‌گیری شرکت برق خسارتی وارد شود مشمول دریافت هزینه از سوی مشترک می‌شود.
فاطمه قربانی مدیر روابط عمومی شرکت گاز خراسان جنوبی در این خصوص، گفت: چنانچه مشترکی با مشکل خرابی کنتور گاز مواجه شود می‌تواند با مراجعه به امور مشترکین شرکت گاز و پر کردن فرم آزمایش کنتور، خرابی کنتور را اطلاع دهد.
وی با بیان این‌که تعویض کنتور خراب هزینه ندارد، افزود: مامورین کنتورخوان نیز هنگامی که برای برداشتن شماره کنتور گاز به درب منازل مراجعه می‌کنند چنانچه کنتوری خراب باشد اطلاعات کنتور را ثبت کرده و پس از طی روال مشخص جهت تعویض کنتور خراب اقدام می‌شود.
عطا قربانی مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: زمانی‌که مامور کنتور خوان جهت برداشتن شماره کنتور آب روستایی به درب منازل مراجعه می‌کند در صورت مشاهده خرابی کنتور اطلاعات کنتور خراب را در لیست یادداشت کرده و جهت تعویض در لیست کنتورهای تعویضی قرار می‌گیرد.
وی افزود: تعویض کنتور خراب هزینه ندارد.
مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی بیان کرد: مشترکان می‌توانند خرابی کنتورآب را به امور مشترکین آب و فاضلاب روستای هر شهرستان اطلاع داده و پیگیر تعویض کنتور خراب شوند.
تعویض ۲۴۰۰ کنتور آب شهری
سید علی هاشم آبادی معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص، اظهار کرد: مشترک جهت اعلام خرابی کنتور می‌تواند به دو روش حضوری و غیرحضوری از طریق خدمات غیرحضوری سایت شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی به آدرس www.abfa-khj.ir اقدام کند.
وی در مورد هزینه داشتن تعویض کنتور آب شهری، افزود: با توجه به آیین نامه عملیاتی شرکت‌های آب و فاضلاب که حفظ و حراست از کنتورها را بر عهده مشترک گذاشته است در صورتی که خرابی کنتور ناشی از سهل انگاری یا به صورت عمدی توسط مشترک نباشد هزینه‌ای ندارد اما در صورتی که مشخص شود علت خرابی کنتور ناشی از سهل انگاری مشترک است تمام هزینه‌های تعویض کنتور از مشترک اخذ خواهد شد.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون ۲۴۰۰ دستگاه کنتور خراب تعویض شده است.
انتهای پیام/۱۲۷