فعال فرهنگی:

تفکرات توخالی رضاخان ارزش های دینی را کمرنگ کرد/ هویت بخشی به زنان دستاورد انقلاب اسلامی

وقاری گفت: تفکرات رضا خان خالی از مبانی اسلامی بود و ارزش های دینی را در جامعه کم رنگ است اما انقلاب اسلامی به زنان هویت بخشید.

مهشید وقاری فعال فرهنگی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: یکی از اهدافی که رضاخان در سیاست کشف حجاب دنبال می‌کرد مبارزه با دین مبین اسلام است رضاخان در اوایل خود را خیلی دین دار جلوه می داد و در ادامه مردم رفتارهایی که از وی دیدند متوجه شدند این رفتارها یک ریاکاری بیش نیست.

وی خاطرنشان کرد: رضاخان فردی بود که اعتقادی به موازین وارزش های نداشت و ریشه دار بودن تفکر و ارزش های دینی حاکم بر جامعه اصیل ایرانی را مانع اصلی بر سر راه دیکتاتوری خود می دید.

این فعال فرهنگی ادامه داد: رضاخان بعد از تنها سفر خارجی خود به ترکیه در سال ۱۳۱۳ بیش از اندازه تحت تاثیر اقدامات غرب گرایانه آتاتوک قرار گرفته و چون شخصیتی مزلزل وبی ثباتی دارد تحت تاثیر تجمل گرایانه و زیبایی ظاهری زنان قرار گرفته و تصمیم می گیرد بعد از بازگشت ایران یک سری سیاست هایی را دنبال کند در نتیجه بتواند حجاب را از زنان جامعه اسلامی و ایرانی بگیرد.

تفکرات توخالی رضاخان ارزش های دینی را کمرنگ کرد

وقاری یادآورشد: در صورتی که ما می دانیم که لازمه یک جامعه اسلامی این است که در سطح اجتماع عدالت اجتماعی را برقرار کند اما تفکرات رضا خان خالی از این گونه مبانی بود و هدف وی این بود که ایران اصیل و با هویت ما را تبدیل به جامعه بی هویت و غیرمولد کند و با همین مبانی و ارزش ها مبارزه می کند.

وی بیان کرد: رضاخان در ابتدای امر شعارهای زیبا، قشنگ و عوام فریبانه از جمله اینکه آزادی زن ها خلاف تمدن و قوانین طبیعت است؛ حجاب مانع از فعالیت و پیشرفت زن در بستر کارش در جامعه می شود اما وقتی این شعارها بررسی می شود می توان فهمید این شعارها پوچ و بی منطق است.

هویت بخشی به زنان دستاورد انقلاب اسلامی

این فعال فرهنگی ادامه داد: مهم ترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران این است که در دوران انقلاب اسلامی و بعد از آن، هویت بخشی به زنان جامعه است برخلاف دوران منحد رژیم شاهنشاهی که از زن ایرانی به عنوان زن غربی مظهر هیجانات جنسی قرار داده بود تلاش شد تا حد امکان از استعداد فکری و شخصیت عظیم زن برای تعالی جامعه استفاده شود.

وقاری اظهارکرد: انقلاب شکوهمند اسلامی به زنها کرامت بخشید و نقش زنها را خانواده مهم و اساسی تلقی کرد.

وی افزود: در کتاب سرود ۴۰ ساله که براساس آمارهای بین المللی منتشر شده و بسیار مستند است نمونه هایی از پیشرفت زنان جامعه انقلاب اسلامی و بعد از آن در حوزه های مختلف را می توانیم بررسی کنیم.

بالارفتن نرخ باسوادی ارمغان انقلاب اسلامی است

این فعال فرهنگی اضافه کرد: به عنوان مثال در این کتاب درخصوص پیشرفت های زنان به کاهش بی سوادی زنان بالاتر از ۱۵ سال نسبت به کشورهای دنیا اشاره شده است به طوری که در قبل از انقلاب اسلامی تنها ۶ درصد جامعه را زنان تشکیل می دادند اما طبق آمار در جامعه امروز این به ۵۰ درصد رسیده است.

وقاری خاطرنشان کرد: در حوزه ورزشی قبل از انقلاب تنها ۵ مدال آن هم در حوزه آسیایی بوده است اما اکنون نزدیک ۲۰۰ مدال در جامعه ورزشی توسط زنان کسب شده است.

وی به نقش آفرینی زنان در پست‌های مدیریتی اشاره کرد و یادآورشد: جایگاه زن در نظام به قدری بالا است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند از زن به عنوان ریحانه یاد می کنند.

انتهای پیام/ ۵