امام جمعه زهان:

تفکر حسینی راز پیروزی و رمز تداوم انقلاب اسلامی

حجت الاسلام فرح بخش گفت: جامعه اسلامی نیاز شدید به تفکر حسینی دارد و اگر بخواهیم به پیروزی نهایی برسیم باید تابع ولی امر فقیه زمان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن رضا فرح بخش، امام جمعه زهان در گفتگو با خاورستان در رابطه با مهم ترین اهداف امام حسین (ع) در واقعه کربلا اظهار داشت : همان طور که در کلام ابی عبدالله حسین شنیدید و در کتاب ها هم نوشته شده مهم ترین هدف امام حسین (ع)  امر به معروف و نهی از منکر است.

به گفته وی؛ شهید مطهری برای امام حسین (ع) سه هدف و علت را ذکر می کنند یکی از آن ها بیعت نکردن با یزید است چون نخواستند بیعت کنند لذا از مدینه خارج و وارد مکه شدند و مدتی در مکه بودند که مردم بصره و کوفه با خبر شدند که امام حسین(ع) با یزید بیعت نکردند و در مکه حاضر شدند بلافاصله مردم شروع به نوشتن نامه کردند و حدود ۱۲ هزار نامه برای امام حسین فرستادند که این هم دلیل دوم مطرح می شود که یکی از علت های نامه هایی بود که مردم به امام نوشتند.

حجت الاسلام فرح بخش ادامه داد: هر چند این دو علت نمی تواند دلیل اصلی برای قیام باشد چون اگر این دو تا هم نبود امام حسین(ع)  بر اساس وظیفه انسانی و الهی و این که امام جامعه بودند لازم بود که امر به معروف و نهی از منکر را سرلوحه کار خودشان قرار دهند.

وی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک مبحث عقلی است یعنی اگر یک آدمی با ناتوانی جسمی دچار حادثه شود و یک فرد سالم نظاره گر باشد و اقدامی نکند همه تدکر می دهند چرا اقدامی نکردید از لحاظ عقلی هم نیاز است امر به معروف و نهی از منکر را بررسی کنیم چون وقتی گفته می شود در قرآن نوشته شده و روایت است شاید بعضی ها قرآن را قبول نداشته باشند  یا خیلی برایشان مهم نباشد اما از نظر عقلی  هم امر به معروف و نهی از منکر واجب است چرا که اگر فردی را از کار بدی باز دارید از یک حادثه خطرناکی بهش هشدار دهید اون فرد از شما تشکر خواهد کرد.

تفاوت های زمان امام حسین(ع)

امام جمعه زهان ادامه داد: امام حسین(ع) در شرایطی زندگی می کردند که شرایطشان با شرایط زندگی امام حسن(ع) کاملا متفاوت بود که در گفتارهایشان به مردم عرضه کردند.

حجت الاسلام فرح بخش اظهار داشت: حال این سئوال مطرح می شود چرا امام حسن (ع) با معاویه صلح کردند ولی امام حسین(ع) با یزید جنگیدند و به شهادت رسیدند این صلح امام حسن(ع) چه خدمتی به جامعه کرده و شهادت و جنگ امام حسین (ع) چه خدمتی کرد این موضوع چندین جواب می تواند داشته باشد.

به گفته وی باید همه ما مسلمانان و شیعه ها جواب آن را بدانیم هیچ تفاوتی بین امام حسین و امام حسن از لحاظ شخصیت و امامت وجود ندارد و آن چه که این دو بزرگوار را به اقدام متفاوتی واداشته است شرایط زمان و شرایط ظالمی که در مقابل آن ها قرار گرفته و مردمی که در هر صورت اطراف این دو بزرگوار را داشتند بوده است.

 دشمن زمان

به گفته این روحانی  شخصیت معاویه با یزید متفاوت است اگر هر چه هر دو ذات و باطنشان ظالمانه بوده است اما معاویه بر خلاف پسر ظاهر امر را رعایت می کرد و همین باعث فریب خوردن خیلی از آدم ها شد که در تاریخ ثبت و ضبط است.

حجت الاسلام فرح بخش ادامه داد: اما یزید بر خلاف پدرش حتی ظاهر را هم رعایت نمی کرد بر همین اساس امام حسین(ع) تصمیم گرفتند قیام کنند اگر چه یاران امام حسین(ع) اندک بودند ولی همان تعداد برای شکست دادن دشمنان چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت موفق بودند.

تاثیر مکتب عاشورا

حجت الاسلام فرح بخش در رابطه با تاثیر مکتب عاشورا بر حفظ نظام انقلاب اسلامی به جمله ای از امام حسین(ع) استناد کرد و گفت: وقتی خبر مرگ معاویه به مدینه رساندند و استاندار مدینه امام را احضار کرد که بیعت بگیرد امام حسین (ع) یک جمله ساده و پر معنا گفتند فرمودند کسی که مثل من حسین (ع) فکر دفاع از دین را داشته باشد با فردی مثل یزید بیعت نخواهد کرد نفرمودند من حسین با یزید بیعت نمی کنم  و این مختص همه زمان ها است.

وی ادامه داد: امروز هم وقتی ولی فقیه  از شرایط جامعه نگران هستند هر فردی فکر حسینی دارد باید بداند که امام زمان از او چه توقعی دارد.

تفکر حسینی 

حجت الاسلام فرح بخش تاکید کرد: جامعه ما نیاز شدید به تفکر حسینی دارد و اگر بخواهیم به پیروزی نهایی برسیم باید تابع ولی امر فقیه زمان باشیم.

به گفته وی  امام خمینی (ره) با الگو گیری از جدشان در مقابل ظالمان زمان قیام کردند و هر هفته و ماه و سالی که از انقلاب می گذرد ما شاهد همه گیر شدن اهداف امام حسین(ع) و اهداف انقلاب در سراسر جهان هستیم.

وی افزود: در قضیه ای که به تازگی در فلسطین اشغالی رخ داده وجنایت های صیهونیست ها انجام دادند و شکست خوردند و مقام معظم رهبری فرمودند مقاومت رو به پیروزی و قدرت است و صیهونیست ها رو به زوال هستند این پیام حضرت ابی عبدالله است که هر فردی هر جا با ظالمی مبارزه کند پیروز خواهد بود.