سرپرست مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی خبر داد

تقویت مدیریت سرعت در راه‌های خراسان جنوبی

سرپرست مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی از فعال شدن 18 سامانه ثبت سرعت جدید در محورهای خراسان‌جنوبی خبر داد

به گزارش خاورستان، هادی بهمنی سرپرست مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی از فعال شدن ۱۸ سامانه ثبت سرعت جدید در محورهای خراسان‌جنوبی خبر داد و اظهار کرد: در گذشته تعداد ۳۴ سامانه ثبت سرعت در محورهای استان فعالیت داشت که با پیگیری‌های مرکز مدیریت راه‌های استان این مقدار به تعداد به تعداد ۵۲ سامانه ثبت سرعت ارتقاء یافت که غالب این سامانه‌ها، قابلیت ثبت سرعت متوسط را علاوه بر ثبت سرعت لحظه‌ای، را دارا هستند.
وی افزود: براساس تحلیل انجام گرفته بر ترافیک عبوری در طول بیش از ۲ و ۱۰۰ کیلومتر راه‌های شریانی استان، درصد تخلف از سرعت مجاز در طول راه‌ها بین ۲۴ تا ۲۸ درصد است که ۸ درصد بیش‌تر از میانگین کشوری است از سویی با افزایش تلفات جاده‌ای در سال گذشته که به دلیل بالای تصادفات است، عمدتاً بدلیل عجله، شتاب، خستگی و خواب آلودگی بویژه با توجه به وضعیت راه‌های دو طرفه استان از مهم‌ترین علل و عوامل است که نیازمند تقویت مدیریت سرعت در طول راه‌ها است.
سرپرست مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی عنوان کرد: به منظور کنترل اثرات منفی سرعت بالا در جاده‌ها، یکی از روش های مهم، بکارگیری دوربین‌های ثبت تخلف سرعت به عنوان راهکار نظارتی و بازدارنده است که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.
بهمنی بیان کرد: غالب این سامانه‌ها، قابلیت ثبت سرعت متوسط را علاوه بر ثبت سرعت لحظه‌ای، را دارا هستند همچنین بیش از۱۴ هزار تخلف سرعت دراردیبهشت ماه سال جاری در محورهای خراسان‌جنوبی ثبت شده است.
وی افزود: با توجه به وجود ۵۲ سامانه ثبت تخلف فعال با قابلیت ثبت سرعت متوسط در استان، روزانه به صورت میانگین بیش از ۴۵۰ مورد تخلف توسط این دوربین ها ثبت می‌شود.
سرپرست مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی، با توجه به اینکه سنوات گذشته سرعت لحظه‌ای دوربین‌های فوق فعال بوده است، اظهار کرد: از ابتدای آذرماه سال گذشته نیز کلیه سیستم‌های ثبت سرعت متوسط در استان راه‌اندازی گردیده و فعال است.
بهمنی، با بیان این موضوع اعلام داشت: ایمنی یک مفهوم بسیار وسیع و چند وجهی است و در کنار ارتقاء ایمنی راه نبایستی از ایمنی خودرو، بویژه کاربران راه‌ها و ضرورت پرهیز از رانندگی پر خطر غفلت کرد.
وی در پایان متذکر شد: بنابراین هوشمندی رانندگان در راه‌ها بسیار ضروری است و افزایش تصادفات فوتی از نوع واژگونی نشان دهنده عدم توجه رانندگان به استراحت مناسب در طول راه‌ها است.
انتهای پیام/ ۱۳۲