مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی عنوان کرد:

تلاش برای بهره برداری از ۱۶ یادمان شهدای گمنام در هفته دفاع مقدس/تخصیص ناقص اعتبارات سفر نوبخت به یادمان شهدای گمنام خراسان جنوبی

فلاحی بابیان اینکه در 16 نقطه یادمان شهدا در حال تکمیل و احداث است که هفته دفاع مقدس به بهره برداری می رسد، افزود: برای تکمیل یادمان های شهدای گمنام استان، دو سال قبل و در سفر دکتر نوبخت به استان درخواست اعتبار کردیم که در این خصوص 15 میلیارد تومان مصوب شد و بایدتا پایان سال 1399 تخصیص پیدا می کرداما تاکنون تنها 4 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

غلامرضا فلاحی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با تاکید بر ساخت یادمان های شهدای گمنام در مناطق مختلف، اظهارکرد: در واقع ساخت یادمان شهدای گمنام، ماندگاری فرهنگ شهید و شهادت را به دنبال دارد و باید فضایی ایجاد شود تا جوانان و نوجوانانی که دفاع مقدس را درک نکرده اند، در محضر شهدا از این معنویت خاص بهره مند شوند.
وی گفت: در خراسان جنوبی ۱۴۵ شهید گمنام در ۵۹ نقطه استان آرمیده اند که تاکنون در ۳۵ نقطه از مدفن شهدا، مقبره و یادمان ساخته شده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی افزود: در ۱۶ نقطه دیگر هم یادمان شهدا در حال تکمیل و احداث است و تنها در ۶ نقطه از آرامگاه های شهدای گمنام، هنوز هیچ اقدامی برای ساخت یادمان نشده است.
فلاحی بیان کرد: در روستای بورنگ، چاهک موسویه، دانشکده کشاورزی بیرجند و همچنین پارک آیت الله بهجت مهرشهر، دانشگاه بزرگمهر قاین، شهر آبیز شهرستان زیرکوه، هنوز برای ساخت یادمان شهدا اقدامی نشده است که البته در این مناطق، شهدا در سال گذشته دفن شده اند و هنوز مدت زیادی نمی گذرد.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۱ یادمان شهدای گمنام در استان تکمیل و احداث ۱۶ یادمان هم شروع شد که اگر اعتبارات آن تخصیص یابد، کار بزرگی انجام خواهد شد.
تلاش برای بهره برداری از ۱۶ یادمان شهدای گمنام در هفته دفاع مقدس
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه دغدغه ما تخصیص اعتبارات و تکمیل یادمان های نیمه تمام است، گفت: برای ۱۶ یادمانی که در حال ساخت است، برنامه ریزی شده تا در هفته دفاع مقدس امسال به بهره برداری برسد. اما تحقق این موضوع و برنامه، به میزان تخصیص اعتبارات بستگی دارد، چرا که یکی از چالش های پیش رو هم جابجایی دولت ها و امکان تاخیر در این زمینه است. اما اگر تا هفته دفاع مقدس تمام نشود هم قطعا تا پایان سال تکمیل خواهد شد.
فلاحی اظهارکرد: برای تکمیل یادمان های شهدای گمنام استان، دو سال قبل و در سفر آقای نوبخت به استان درخواست اعتبار کردیم که در این خصوص ۱۵ میلیارد تومان مصوب شد و باید طی دو سال و تا پایان سال ۱۳۹۹ تخصیص پیدا می کرد.
وی افزود: اما تاکنون از ۱۵ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده، تنها ۴ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده که برای طرح های انجام شده هزینه شده است.
تزریق بیش از ۳ میلیارد تومان؛ بزودی
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی ادامه داد: امیدواریم بزودی ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دیگر هم برای طرح های نیمه تمام تزریق شود که در این خصوص موافقت نامه ها امضا شده و استاندار دستورات کلی آن را صادر کرده است. البته با توجه به افزایش قیمت مصالح ۶-۷ میلیارد تومان دیگر هم برای ساخت طرح های نیمه تمام و ۶ طرحی که هنوز شروع نشده است، نیاز است.
فلاحی در خصوص گلایه مندی مردم از نیمه کاره تما شده برخی از طرح ها از جمله یادمان شهدای گمنام پاسداران، شعبانیه، دستگرد و چهکند و … هم گفت: یادمان شهدای گمنام خیابان پاسداران بیرجند در حال انجام و طی مراحل پایانی است. در شهرک چهکند هم فونداسیون کار اجرا شده و قرار است آهن آلات و سازه نصب شود. در دستگر هم فونداسیون اجرا شده و برای شروع کار اعتباری تخصیص داده شده است. در روستای حاجی آباد هنوز کاری انجام نشده است.
وی ادامه داد: برای یادمان شهدا در بلوار شعبانیه هم قرار شد که شهرداری اجرای یادمان شهدا را جزو پروژه های اولویت دار خود قرار دهد و کامل کند، اکنون هم فقط مراحل نازک کاری طرح باقی مانده است که در اعتباراتی که قرار است تخصیص داده شود، برای آن سهمی در نظر گرفته ایم. البته بنیاد حفظ آثار قبلا هم ۳۰۰ میلیون تومان در این خصوص تخصیص داده است. البته شهرداری هم بیشتر از این مبلغ هزینه کرده و هنوز هم باید هزینه کنند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی بیان کرد: برای ساخت یادمان شهدای گمنام، شوراها و شهرداری ها خودشان را موظف می دانند که کار را انجام دهند، اگر هم اعتباری از سوی بنیاد تخصیص پیدا می کند، آنها هم اعتباراتی را تخصیص می دهند تا کار به نتیجه برسد.
نباید منتظر اعتبارات دولتی بود
فلاحی تصریح کرد: در هرجایی که شهدای گمنام دفن می شوند، یکی از تعهدات این است که از اعتبارات همان روستا، شهر یا دانشگاه؛ برای یادمان شهدا هزینه و طرح ساخته شود و نباید منتظر اعتبارات ملی و دولتی باشند. در همین خصوص هم سازمان نیروهای مسلح، دانشگاه ها و … از اعتبارات خودشان یادمان شهدا ساخته اند. حالا اگر سفری اتفاق بیفتد و درخواستی برای تخصیص اعتبارات ارائه شود، ممکن است توجهی بشود. اما زمانی که ببینیم چند سال از دفن شهدا می گذرد و ساخت یادمان در توان آن شهر و منطقه و روستا نیست، بنیاد پیگیر کار می شود.
وی اظهارکرد: هر یادمان شهدای گمنام هیئت امنا دارد که برای سه سال حکم دریافت می کنند و بر اساس شرح وظایف، برای نگه داری بنا، برگزاری برنامه های فرهنگی- مذهبی و … برنامه ریزی می کنند. در رأس هیئت امناها هم، شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در شهرستان ها قرار دارد که مشکلات مطرح شده از سوی هیئت امنا را بررسی و حمایت های لازم را انجام می دهند.
فلاحی یادآور شد: ساخت المان ها و یادمان های شهدای گمنام، بر اساس طرح ها و نمونه هایی که در سطح کشور ساخته می شود، به هیئت امناها داده می شود تا بر اساس بوم و فرهنگ منطقه خود یک طرح را انتخاب یا با انجام تغییراتی مناسب سازی کنند. البته خودشان هم می توانند با تشکیل یک تیم، خودشان المان را طراحی کنند.
انتهای پیام/۷ /۳