معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی:

تلاش برای بهره مندی همه افراد واجد شرایط خراسان جنوبی از مزایای قانون جوانی جمعیت

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: تمام تلاش بر این است که همه افراد واجد شرایط استان از مزایای قانون جوانی جمعیت بهره مند شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سیدمحمدرضا طالبی با بیان این مطلب در نشست خبری” پرسمان قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” که با حضور تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی همراه بود و بیش از سه ساعت به طول انجامید، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم اتفاقات مهمی در بخش های مختلف افتاده که اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یکی از این موارد است.

وی تصریح کرد: در زمینه قانون جوانی جمعیت در خراسان جنوبی، تاکنون اقدامات مناسبی در عرصه های مختلف انجام شده تا همه افراد واجد شرایط بتوانند از تسهیلات این قانون بهره مند شوند.

به گفته وی؛ برای اجرای قانون جوانی جمعیت، قرارگاهی تشکیل شد تا این قانون به بهترین شکل و با تعامل همه دستگاه های مورد نظر در خراسان جنوبی محقق گردد.

معاون سیاسی استاندار با بیان این که پویایی هر جامعه به جمعیت آن به ویژه جمعیت جوان وابسته است، افزود: اگر در جمعیت کشور کمتر شاهد افراد جوان باشیم این موضوع سبب خواهد شد تا از میزان پویایی و نشاط اجتماعی کاسته شود.

طالبی متذکر شد: با کم شدن آمار جوانان یک جامعه، در حوزه های مختلف امنیتی، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی مشکلاتی به وجود می آید و یکی از مهمترین نگرانی ها حرکت جمعیت کشور به سمت پیری است.

وی ادامه داد: با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس و ابلاغ آن برای اجرا، دستگاه هایی که برای آنها در این قانون، وظیفه ای لحاظ شده، اهتمام ویژه ای برای اجرای این قانون دراستان دارند.

معاون سیاسی استاندار با تأکید بر این که در این خصوص عقب ماندگی هایی داریم که باید جبران شود، اظهار امیدواری کرد؛ با اجرای این قانون در آینده نزدیک درخراسان جنوبی شاهد افزایش نرخ باروری باشیم.

طالبی ادامه داد: در خصوص نرخ باروری ۲٫۵ درصد هم تلاش کرده ایم که همه شهرستان های استان به نوعی از مزایای این قانون بهره مند شوند که این موضوع در مرکز هم پذیرفته شد.

به گفته وی؛ از آن جایی که معاون وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن دو مرجع مرکز آمار و ثبت و احوال را برای پاسخگویی به استعلام های مورد نظر اعلام کرده و آمار این دو تفاوت هایی با هم دارد، مقرر شد هر جا که بر اساس آمار مرکز آمار، افراد متقاضی بتوانند از تسهیلات این قانون استفاده کنند از این مرکز استعلام شود.

وی با اشاره به رویکرد مثبت این تصمیم، خاطرنشان کرد: در هر جایی هم که براساس آمار ثبت احوال افراد مورد نظر بتوانند از مزایای این قانون بهره مند شوند از ثبت احوال استعلام می شود.

معاون سیاسی استاندار تصریح کرد: شناسنامه فرزندانی که در محلی غیر شهر سکونت خانواده، متولد می شوند در شهرستان محل سکونت صادر می شود.

طالبی ادامه داد: با ارائه مستندات موجود در مواردی از این قانون هم که نیاز به اصلاح دارد، از طریق مجمع نمایندگان استان پیگیری های لازم برای اصلاح این موارد انجام شده است.

وی همچنین خواستار پیگیری حل مشکلات افرادی شد که به دلیل نداشتن ضامن مورد نظر بانک ها، تا کنون نتوانسته اند از تسهیلات ازدواج و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استفاده کنند.

معاون استاندار با ذکر این نکته که برگزاری دوره های آموزشی مربوط به ازدواج در حد رفع تکلیف است، گفت: احساس می شود که برگزاری دوره های فعلی کفایت نمی کند و گرنه باید در آمار یک طلاق به ازای هر چهار ازدواج در استان تغییری ایجاد می شد.

طالبی با تأکید بر این که به دنبال امیدآفرینی واقعی در جامعه هستیم ، تصریح کرد: در آینده از دیگر مدیران دستگاه های اجرایی استان نیز دعوت خواهیم کرد تا پاسخگوی سئوالات خبرنگاران در زمینه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت باشند.

وی متذکر شد: رسانه ها ناظرین خیلی قوی در زمینه اجرای قوانین هستند و می توانند عملکرد دستگاه های مرتبط در زمینه قانون جوانی جمعیت را ارزیابی نمایند.

انتهای پیام/۱۲۷