در مراسم افتتاح دبستان 12 کلاسه شکوهی مطرح شد

تلاش برای تأمین ۵۰ درصد نیازهای خراسان جنوبی در بحث کمبود فضای آموزشی/ مدارس خشت و گلی استان حذف می‌شود

استاندار خراسان جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت دوازدهم 50 درصد نیازهای استان در بحث کمبود فضای آموزشی تامین شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، همزمان با چهارمین روز از هفته دولت دبستان ۱۲ کلاسه مرحوم دکتر شکوهی با حضور استاندار خراسان جنوبی و فرماندار بیرجند افتتاح شد.
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در این مراسم اظهار کرد:طی هفته دولت امسال یک هزار و ۱۹ پروژه عمرانی با اعتبار ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سطح استان افتتاح و کلنگ زنی می‌شود.
وی افزود: بیش از ۵ هزار میلیارد ریال اعتبار متعلق به پروژه‌های افتتاحی هفته دولت است و سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای پروژه هایی است که آغاز عملیات اجرایی آن در این هفته انجام خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: طی چند ماه گذشته شاهد افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های متعددی در استان بودیم که فقط با حضور وزیر نیرو بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پروژه های آبرسانی و برق‌رسانی افتتاح و کلنگ‌زنی شد.
معتمدیان با بیان اینکه در حوزه راه آهن شاهد کلنگ زنی پروژه ۷۰ کیلومتری فردوس بودیم و بیش از ۹۳ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده، گفت: به زودی قطعه اول پروژه راه آهن بیرجند – قاین که ۳۲ کیلومتر است با اعتبار ۹۱ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.
وی تصریح کرد: یکی از اولویت‌ها برای توسعه استان توجه به مباحث آموزش و پرورش است و با توجه به اینکه در سطح استان شاهد مدارس کانکسی هستیم باید مدارس کانکسی در استان حذف شود.
استاندار خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در مدارس مباحث ایمنی وسایل گرمایشی است که با پیگیری‌هایی که انجام شده امیدواریم با سرعت بیشتری این موضوع به اتمام برسد و مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شوند.
معتمدیان به کمبود فضای آموزشی در استان و به ویژه در شهرستان بیرجند اشاره کرد و افزود: در شهرستان بیرجند بیش از ۳۶۰ کلاس درس مورد نیاز است که حدود ۳۰۰ کلاس درس مربوط به شهر بیرجند به ویژه مناطق شمال شهر است.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت دوازدهم ۵۰ درصد نیازهای استان در بحث کمبود فضای آموزشی تامین شود.
بیش از ۸۰ درصد مدارس استان مجهز به سیستم گرمایش مرکزی است
محمدرضا بیکی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی نیز در این در مراسم اظهار کرد: ابتدای دولت یازدهم ۴۰ درصد مدارس استان دارای سیستم گرمایش مرکزی بود اما در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مدارس استان مجهز به سیستم گرمایش مرکزی است.
وی افزود: سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز در استان حدود ۶ متر مربع بود که اکنون به ۶٫۹ متر مربع افزایش یافته و در این مدت بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی احداث شده است.
مهرماه زمان برگزاری جشن حذف مدارس خشت و گلی استان
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی بیان کرد: مدارس تخریبی از ۱۹ درصد کلاس درس به ۱۳ درصد کاهش یافته است و حذف مدارس خشت و گلی در دستور کار است که در مهرماه امسال همزمان با سراسر کشور جشن حذف مدارس خشت و گلی استان برگزار خواهد شد.
بیکی گفت: بخاری نفتی از مدارس استان حذف می‌شود و تا سال تحصیلی آینده تمامی مدارس دارای علمک گاز به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: تا سال آینده ۵۸ مدرسه کانکسی استان حذف خواهدشد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی گفت: در بحث جذب خیران سالانه حدود ۲۵ درصد افزایش اعتبار داریم.
بیکی اظهار کرد: طی هفته دولت امسال ۲۱ پروژه آموزشی با زیربنای ۵ هزار و ۱۹۴ متر مربع در استان به بهره برداری می رسد و در این هفته ۵۴ کلاس درس ، سالن چند منظوره و نمازخانه افتتاح خواهد شد.
وی بیان کرد: مجموع اعتبارات هزینه شده برای این پروژه‌ها بیش از ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که از این میزان ۶ میلیارد و ۵۶۵ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، ۴۶۶ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و ۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون تومان نیز از محل مشارکت‌های مردمی و خیران تامین شده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی عنوان کرد: حدود ۱۴۰ هزار متر مربع محوطه مدارس در سال گذشته آسفالت شده و تا مهرماه جاری به اتمام می‌رسد.
انتهای پیام/۱۲۷