استاندار خراسان جنوبی:

تلاش برای پیشرفت پروژه‌های خراسان‌جنوبی با تزریق اعتبار/ مجوز برای آغاز سرمایه گذاری در استان صادر می‌شود

استاندار خراسان جنوبی گفت: در خراسان‌جنوبی برای سرمایه‌گذاران مجوزهایی صادر خواهد شد که بتوانند با در اختیار گرفتن این مجوزها فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در استان را آغاز کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی شب گذشته در اولین همایش خراسان‌جنوبی در مسیر توسعه، اظهار کرد: خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های اقتصادی زیادی دارد که می‌تواند به عنوان موتور محرک استان مطرح باشد.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به توسعه همه جانبه نیازمند احداث و تکمیل زیر ساخت‌ها هستیم، افزود: علی‌رغم ظرفیت‌های زیادی که استان دارد در بخش سرمایه گذاری خصوصا بخش خصوصی با مشکل مواجه هستیم و شاید یکی از مهمترین موانع اصلی سرمایه گذاری در استان مشکلات زیر ساختی استان است که در این راستا یکی از اولویت‌های جدی در استان در بحث احداث زیر ساخت‌ها و تکمیل آن است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از چالش‌های اصلی استان بحث کم آبی وخشکسالی در ۲۰ سال گذشته بوده که مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است.
معتمدیان عنوان کرد: نیاز بود برنامه‌ای داشته باشیم که بتوانیم از منابع موجود استان به درستی استفاده کنیم شاید همین برنامه باعث شده در بخش‌هایی توسعه پیدا کنیم.
وی اظهار کرد: در بخش کشاورزی در سنوات گذشته نداشتن الگوی کشت و مصرف آب به عنوان آسیب جدی مطرح بوده و بر این اساس از سال گذشته بر اساس رایزنی‌هایی که با مسئولان انجام شده بحث تدوین سند سازگاری با کم آبی در دستور کار استان، وزارت نیرو و کمیته مربوطه در وزارت نیرو قرار گرفت و با جلسات متعددی که گرفته شد هفته گذشته موفق شدیم به عنوان اولین استان در کشور سند سازگاری با شرایط کم آبی را به تصویب برسانیم که خراسان‌جنوبی به عنوان استان پایلوت برای اجرای این سند نقش کلیدی در توسعه استان دارد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: در بخش کشاورزی به دنبال حذف محصولات آب‌بر و توسعه محصولات کم آب‌بر هستیم. در بحث احداث و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری با توجه به اعتبارات خوبی که امسال از محل ملی به مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان در این خصوص در نظر گرفته برنامه‌های خوبی در نظر داریم.
معتمدیان بیان کرد: در بخش‌های مختلف تعیین و تکلیف برای استان مشخص شده است و شاید جزو معدود استان‌هایی هستیم که در بخش شبکه‌های انتقال آب در حوزه شهری و روستایی هدررفت آب حدود ۶ درصد بیشتر از میانگین کشوری است که برای رفع این مشکل و اصلاح شبکه نیاز به برنامه‌ریزی از طرف مهندسی آب کشور داریم.
وی با اشاره به کسری مخازن آب در استان، گفت: در خراسان جنوبی نیاز به ۱۳۰ میلیون متر مکعب آب داریم و انتقال آب از دریای عمان طرحی است که در شرق کشور سال‌ها است مورد مطالعه قرار گرفته و در شورای عالی آب تصویب و ابلاغ شده و مراحل اجرایی کار خود را آغاز خواهد کرد.
استاندار خراسان‌جنوبی عنوان کرد: بیش از ۹۱ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و کمتر از ۸ درصد اشتغال ایجاد کرده در حالیکه در بخش صنعت حدود دو درصد از آب استفاده می‌شود و بیش از ۳۸ درصد اشتغال ایجاد کرده و مابقی آب در بخش آب شرب استفاده می‌شود.
معتمدیان در خصوص راه آهن در استان، گفت: بحث اتصال راه آهن از دیگر موضوعات مهم استان است و سال‌های زیادی شده از سمت خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز شده اما در خراسان‌جنوبی هیچ اقدامی صورت نگرفته بود و با تمرکزی که روی موضوع صورت گرفت و پیگیری‌هایی که از طرف مسئولان استان انجام شد دو پروژه هدف گذاری شده است.
وی ادامه د اد: پروژه اول اتصال شهرستان بیرجند به ایستگاه یونسی به گناباد بود که طی دو هفته گذشته هیئت دولت این اجازه را داد که شرکت زیر ساخت که از شرکت‌های دولتی تابعه وزارت راه و شهرسازی است اجازه داشته باشد قرارداد مشارکتی با بخش خصوصی با کنسرسیومی که متشکل از ۵ شرکت مطرح کشور است قرارداد منعقد کند.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: این پروژه که ۲۷۱ کیلومتر است با تامین منابع مالی که از طریق بانک‌ها انجام خواهد شد که حدود ۷۰ درصد سهم بانک‌ها، ۲۰ درصد سهم کنسرسیوم و ۱۰ درصد سهم آورده دولت خواهد بود و براساس برنامه زمان بندی با توجه به تامین اعتبار طی برنامه چهارساله بیرجند به یونسی متصل خواهد شد.
معتمدیان بیان کرد: قطعه دیگر از بیرجند به سمت قاینات است که از اعتبارات دولتی بوده و مراحل مطالعه، مناقصه و بازگشایی پاکات انجام شده که روز گذشته مرحله بازگشایی پاکات بود و شرکت ویسا برنده مناقصه شد.ان‌شاءالله مراحل انعقاد قرارداد و اجرایی قطعه ۳۲ کیلومتری بیرجند به قاین نیز طی هفته‌های آتی آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به بحث تکمیل جاده‌ها و بزرگراه‌ها، گفت: تلاش می‌شود بتوانیم با تزریق اعتبارات سرعت اجرایی پروژه‌ها را افزایش دهیم.
استاندار خراسان جنوبی افزود: در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و تامین برق مورد نیاز برای زیرساخت‌های استان طی سفر وزیر نیرو توافقات خوبی صورت گرفته و قرا است با حضور مدیر شرکت توانیر کشور در استان همکاری‌های خوبی در این زمینه صورت گیرد.
معتمدیان گفت: در بحث پیشران‌های اقتصادی برنامه‌های مدونی در استان وجود دارد و در بحث توجه به مرز و اتصال جاده ماهیرود به فراه پیگری هایی صورت گرفته که اگر انجام شود باعث تحول بخش ترانزیتی در کشور خواهد شد.
وی اظهار کرد: به دنبال معرفی بازارهای جدیدی برای استان هستیم و بازار افغانستان نیز یکی از بازارهای بکری است که برای فروش محصولات خراسان جنوبی وجود دارد. در آبان ماه با مشارکت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نیز شاهد افتتاح اولین نمایشگاه خراسان‌جنوبی در مزار شریف خواهیم بود.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در بحث فروش محصولات راهبردی استان از جمله زرشک، زعفران و عناب رایزنی شده و امیدواریم با همکاری بخش خصوصی شاهد اقدامات خوبی در این زمینه باشیم که منجر به افزایش درآمد شود.
معتمدیان خاطرنشان کرد: در بحث صنایع دستی، گردشگری، بوم گردی، انرژی های نوین، گیاهان دارویی و سایر موارد استان دارای ظرفیت‌های زیادی است که می‌توان برای رونق اقتصادی استان از آن استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: در بحث کشت گلخانه‌ای با توجه به اعتباراتی که از سوی جهاد کشاوزی برای این امر در نظر گرفته شده به دنبال توسعه کشت گلخانه‌ای هستیم و در بحث مرمت قنوات و توجه به آبخیزداری و آبخوان‌داری با توجه به افرایش اعتبارات در این زمینه تلاش می‌شود اقدامات خوبی با استفاده از پیمانکاران بومی انجام شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در خصوص پرورش شیلات نیز خراسان‌جنوبی توانایی پرورش شیلات را داشته و در خصوص پرورش ماهی تیلاپیا، خاویاری و کپور اقداماتی صورت گرفته است.
معتمدیان عنوان کرد: سرمایه‌گذاری بخش دولتی در استان آغاز شده و در بحث اعتماد بخشی به بخش خصوصی به دنبال ایجاد بستر مناسب برای بخش خصوصی هستیم ضمن اینکه در سال گذشته سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.
وی در خصوص واحدهای تولیدی در استان، بیان کرد: بررسی مشکلات واحدهای تولدی استان به صورت میدانی انجام می‌شود و با برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع در محل به دنبال رفع مشکلات واحدهای تولیدی هستیم.
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: قول داده‌ایم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که تولیدکنندگان به راحتی بتوانند مشکلات خود را پیگیری کنند.
معتمدیان گفت: برای سرمایه‌گذاران مجوزهایی صادر خواهد شد که بتوانند با در اختیار گرفتن این مجوزها فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در استان را آغاز کنند.
انتهای پیام/۱۲۷