تلاش جوانان آتش به اختیار و جاماندگان اربعین برای خدمت رسانی به محرومان خراسان جنوبی + تصاویر

جوانان آتش به اختیاری که هر سال اربعین را در کربلا سپری می‌کنند امسال اربعین متفاوتی را تجربه کردند. آنها آستین همت بالا زدند تا با حضور در مناطق محروم در کمک به نیازمندان از مسئولان پیشی بگیرند.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، هر سال در ایام اربعین حسینی (ع) دوستداران آن امام همام خود را برای رسیدن به معشوقشان آماده کرده و پا در راه می‌گذارند و از هر کوی و برزن راهی کربلا می‌شوند تا ارادت خود را به سرور آزداگان جهان نشان دهند.
سفری که هر سال حاج قاسم سلیمانی امنیتش را برعهده داشت و زائران ایرانی و دیگر زائران از سراسر دنیا راهی کربلا می‌شدند اما امسال کرونا باعث شد که اربعین برایمان غم انگیزتر شود چراکه زائران ایرانی از اربعین جاماندند و از راه دور به امام حسین (ع) سلام دادند.
اما دوری از کربلا باعث شد تا جوانان آتش به اختیار برای ادای ارادت به امام حسین (ع) طور دیگری وارد میدان شوند. آنها این بار آتش به اخیار پا در کاب گذاشتند تا عازم مناطق محروم استان خراسان جنوبی شوند و گرد محرومیت را از روی این مناطق بزدایند.
اردوهای جهادی نمونه‌ای از آتش به اختیار جوانانی است که منتظر نمی‌ماند که چه وقت مسئولی می‌خواهد کاری انجام دهد بلکه خودش آتش به اختیار با رعایت شرایط پیش بینی شده و با حضور و پیگیری خود، مسئولین را پای کار می‌کشد و از آنها مطالبه‌گری می‌کند.
اقدامات گروه‌های جهادی، حرکتی خدایی و ارزشی بدون سرمایه گذاری مالی است و این بصیرت و اقدام به موقعشان نشان بارزِ آتش به اختیار در نسل چهارم انقلاب است و امروزه جامعه مملو از سرمایه اعتقادی و ولایی و سرمایه ارزشمند انسانی است.
فعالیت و جوشش همت جهادگران کشور بدون شک ذخیره تمام نشدنی خزانه با برکت انقلاب اسلامی بوده و با غیرت و تلاش مضاعف هیچگاه به پایان نخواهد رسید.
یک هفته قبل از سفر، با اعلام در فضای مجازی اعلام کردند تا هرکه شیفته خدمت به محرومان است بسم الله بگوید و پا در رکاب خدمت بگذارد. هدفشان خدمت به مردم در مناطق محروم بود خدمتی که با وجود کرونا اما با رعایت نکات بهداشتی در امر ساخت و ساز و دیگر اقدامات دستی بگیرند تا خدا هم در جایی دیگر دستشان را بگیرد.
مقصد سفرشان شهرستان نهبندان بود و روایت سفر اردوی سه روزه جهادی اینگونه رقم خورد.
یکی از جهادگران اردوی جهادی سفر را اینگونه روایت کرد: چاهداشی نام روستایی در شهرستان نهبندان درست در جنوبی‌ترین شهرستان استان خراسان جنوبی است.
از نهبندان که ۴۰ کیلومتر به سمت شهداد برویم به روستای چاهداشی می‌رسیم. روستایی با ۹۰۰ خانوار و حدود ۳ هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت اما فاقد بسیاری از امکانات از قبیل اینترنت، مراکز تحصیلی و درمانی مجزا یا حتی یک سوپر مارکت درست و حسابی است.
در کوچه‌هایش خبری از آسفالت و خیابان کشی و نهادهای خدمات رسانی نیست. روستا از دو قسمت جدید و قدیمی تشکیل شده و قسمت قدیمی هنوز همان چاه داشی نامیده می‌شود که در واقع ساکنان اصیل و قدیمی منطقه هستند و حدود ۱۰۰ خانوار جمعیت دارد.
قسمت دوم که سمت راست جاده واقع شده مشهور به شهرک و حدود ۸۰۰ خانوار جمعیت دارد.
ساکنان این قسمت بیشتر از اهالی روستاهای مستضعف و محروم روستاهای مجاور هستند که برای فرار از فقر به این منطقه آمده‌اند.
لابد خودتان می‌دانید این مهاجرت و حاشیه نشینی چه مشکلات زیادی را فراهم می‌کند. حدود ۲۰۰ خانوار روستایی شدیداً به کمک‌های نهادهای حمایتی محتاج هستند و در منطقه‌ای که ۳ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند و در ۴۰ کیلومتری شهرستان نهبندان است در مسیری که جاده استراتژیک نهبندان –شهداد قرار دارد خانه‌هایی را مشاهده می‌کنید که فاقد حمام و سرویس بهداشتی استاندارد و بهداشتی هستند.
هرچند کمیته امداد، آستان قدس، سپاه و بنیاد علوی در منطقه کارهای زیادی کرده اما حجم محرومیت بسیار بالاتر از کمک‌ها است. بیکاری، فقر و طلاق مشکلات بزرگی است که گره‌اش با تلاش گروه‌های جهادی باز نمی‌شود.
از چاه داشی ۲۰ کیلوتر که به سمت شمال غربی برویم به منطقه شاسکوه که اعجاز خداوند در قلب کویر است می‌رسیم.
مجموعه‌ای بزرگ از بهترین و زیباترین معادن گرانیت در ایران که دنیا از عظمت کوهها و سنگ‌هایش متحیر می‌شود.
ذخایری که به علت حجم عظیم و صعب العبور بودن همچنان دست نخورده باقیمانده است اما در قلب این کوه‌های بزرگ چندین روستا به شدت محروم وجود دارد.
مسئول گروه جهادی حضرت فاطمه زهرا(س) در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: امسال اربعینی متفاوت برایمان رقم خورد چرا که با تعدادی از جوانان اتش به اختیار از روز چهارشنبه تا جمعه در روستای چاهداشی نهبندان به مردم خدمت رسانی کردیم.
هاشم صلاحی افزود: در این گروه توزیع بسته‌های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده، بسته‌های نوشت افزار را داشتیم همچنین طبخ غذا برای یک هزار هزار و ۳۰۰ نفر در روز اربعین، شروع به ساخت یک مسکن محرومان، برپایی تکیه سیار و عزاداری برای اربعین امام حسین (ع) از مهمترین اقدامات این گروه جهادی در روستای چاه داشی بود.
انتهای پیام/۴