در پی تحرکات طالبان در افغانستان؛

تمام مرز ایران با افغانستان زیر چتر پوشش نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی/ تبادلات تجاری با افغانستان از گمرک ماهیرود از سرگرفته شد

علی رغم تحرکات طالبان در خاک افغانستان و مرزهای شرقی، اما مسئولان از امنیت مرزهای ایران و از سرگرفته شدن تبادلات تجاری در ماهیرود می گویند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، طی روزهای اخیر، پیشروی نیروهای طالبان در افغانستان گسترش پیدا کرده به طوری که بعضی از منابع خبری مدعی شده اند که بیش از ۸۰ درصد خاک افغانستان، به تصرف طالبان درآمده است.
با توجه به اینکه خراسان‌جنوبی ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و ولایت فراه و گمرک ابونصر فراهی در افغانستان هم مرز با شهرستان سربیشه در خراسان‌جنوبی است، شرایط ایجاد شده در افغانستان بر این استان هم موثر خواهد بود.
اخیرا اخباری مبنی بر تصرف گمرک ابونصر فراهی (گمرک هم مرز با ماهیرود در خراسان‌جنوبی و سومین معبر رسمی ایران با افغانستان) به دست نیروهای طالبان منتشر شد و در پی آن مبادلات تجاری در این گمرک متوقف شد. در حالی که قبل از ایجاد این شرایط در مرز ماهیرود، مرز دوغارون در خراسان‌رضوی نیز به این دلیل تعطیل شده بود، نگرانی هایی برای تجار پیش آمد.
برخورد با تهدیدکنندگان امنیت استان
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی در دومین شورای مبادلات مرزی استان در سال جاری تاکید کرد: با هر کسی که بخواهد امنیت استان را تهدید کند و یا نا امن جلوه بدهد، برخورد می شود.
وی ضمن تشکر از تلاش های حوزه های متولی در حفظ امنیت و اقتصاد مرز و انجام بدون وقفه فعالیت های مرزی، افزود: فعالیت های مرزی به جهت تأثیری که بر توسعه استان دارند، برای ما خیلی مهم است و به جهت همین اهمیت است که پیگیری ها و مطالبات ما در سطح استانی و ملی باید جدی باشد تا از منافع مرز به خوبی بهره مند شویم.
استاندارخراسان جنوبی با تأکید بر روشن بودن مواضع نظام و کشور در حوزه مرز، گفت: امنیت و اقتصاد، دو موضوع بسیار مهم در زمینه مرز است و امنیت مرزهای استان، تأثیر جدی بر امنیت کشور دارد.
ملانوری خاطرنشان کرد: در راستای این دو منفعت بزرگ، قاطعانه می ایستیم تا خدشه ای به امنیت و اقتصاد استان و کشور وارد نشود.
وی تأکید کرد: آمارها نشان می دهند مبادلات مرزی ما طی سال های اخیر، افزایشی بوده و حتی با وجود شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت ها هم، مبادلات مرزی همچنان ادامه داشته و دارد.
هیچ نگرانی در مرز وجود ندارد
امیر محمودی فرمانده ارشد آجا در خراسان جنوبی نیز گفت: با وجود تحرکاتی که در مرز افغانستان و در نزدیکی مرز های شرقی ایران وجود دارد، اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و نیرو‌های مسلح تا زمانی که نیاز باشد در منطقه حاضر هستند.
وی افزود: علاوه بر مأموریتی که ۳ سال است توسط ارتش جمهوری اسلامی در مرز انجام می‌شود، مقدار دیگری از مرز به مأموریت ارتش اضافه شده است و در حال حاضر تمام مرز ایران با افغانستان زیر چتر پوشش نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
دلیل تعطیلی گمرک ماهیرود
حسن رحیمی‌زاده مدیرکمرگات خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهارکرد: از صبح امروز ( شنبه)، برای چند ساعتی مرز ماهیرود بسته و فعالیت‌های تجاری متوقف بود، اما بسته شدن مرز به این خاطر بود که عصر پنجشنبه گذشته، پس از استقرار طالبان در نزدیکی مرز مشترک، یکسری کامیون‌ها در جاده متوقف شدند و این کامیون‌ها مسیر را بسته بودند و تا اینکه رانندگان برای جابه‌جایی کامیون‌ها فراخوان شدند، مرز چند ساعتی تعطیل شد.
وی افزود: به روال عادی، روزهای جمعه در این پایانه مرزی فعالیت تجاری انجام نمی‌شود و روز گذشته نیز مرز ماهیرود به این دلیل بسته بود.
تبادلات تجاری از سر گرفته شد
سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران نیز اظهار داشت: از صبح امروز، با آرام شدن اوضاع در مرز ماهیرود – ابونصر فراهی، خروج کالا از مرز ماهیرود استان خراسان جنوبی برای تجار افغان از سر گرفته شد.
وی افزود: روند خروج کالا به کندی انجام می‌شود و دلیل آن وجود کامیون‌های رها شده افغان‌ها در نقطه صفر مرزی در سمت افغانستان است.
سخنگوی گمرک توضیح داد: مسائل مربوط به افغانستان در خارج از حیطه اختیارات گمرک جمهوری اسلامی ایران است و در صورتی که تجار تشریفات ترخیص را انجام دهند مختار خواهند بود تا کالای خود را خارج کنند و در حال حاضر نیز تجار افغان به اراده خود کالای متعلق به خود را پس از انجام تشریفات گمرکی با کامیون‌های متعلق به کشورشان از مرز خارج می‌کنند.
لطیفی گفت: اما تا این لحظه در گمرک دوغارون خراسان رضوی هنوز تغییری ایجاد نشده و تبادل کالا همچنان متوقف است.
وی افزود: عمده کالاهای صادراتی به افغانستان توسط تجار افغان از درب کارخانه خریداری می‌شود و کامیون‌های حامل این کالاها هم از نقطه صفر مرزی متعلق به افغانستان هستند، بنابراین مسئولیت محموله‌های تجاری برای رسیدن به مقاصد برعهده تجار و شرکت‌های حمل افغانستانی است.
انتهای پیام/۷