معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی:

تمهیدات بهداشتی لازم برای دام‌های وارداتی در نظر گرفته شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: دامپزشکی استان وظیفه خطیری در زمینه هاب منطقه‌ای شتر بر عهده دارد چراکه تمامی تمهیدات بهداشتی لازم برای دام‌های وارداتی باید در نظر گرفته شود تا دام سالم به استان وارد شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی ظهر امروز در همایش روز ملی دامپزشکی در خراسان‌جنوبی با بان اینکه سازمان دامپزشکی وظایف بسیار گسترده‌ای دارد، اظهار کرد: وجود مرز مشترک بین ایران و افغانستان برای خراسان‌جنوبی مزیت های در بحث تجارت دارد اما نباید از تهدیدات زیستی آن غافل بود و این مسئله نیز نیازمند توجه دامپزشکی است.
وی افزود: اگر تهدیدات زیستی کنترل نشود قطعا خساراتی را به دنبال خواهد داشت که قابل جبران نخواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از خسارات بحث بیوتروریسم است که از طریق ویروس منتقل می‌شود، عنوان کرد: ۸۰ درصد بیماریهای بین انسان و دام ازطریق ویروس منتقل می‌شود.
عابدی گفت: اگر اقدامات لازم برای کنترل بیوتروریسم در دستور کار نباشد قطعا شاهد مشکلات بسیاری می‌شویم اما دامپزشکی خراسان‌جنوبی با اقداماتی از جمله پست‌های قرنطینه و آموزش توانسته از مشکلات جلوگیری کند.
وی اظهار کرد: دامپزشکی استان وظیفه خطیری در زمینه هاب منطقه‌ای شتر بر عهده دارد چراکه تمامی تمهیدات بهداشتی لازم برای دام‌های وارداتی باید در نظر گرفته شود تا دام سالم به استان وارد شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: اگر تلاش سازمان دامپزشکی نبود قطعا شاهد سلامت گوشت وارداتی و مولد در استان نخواهیم بود.
عابدی افزود: کشور گریبان‌گیر جنگ اقتصادی است و این مشکل فعالیت‌های دامپزشکان و همکارانشان را در سازمان دامپزشکی دچار مشکلاتی می‌کند که با نهایت تلاش برای رفع مشکلات تلاش کرده و جزو سربازان گمنام جنگ اقتصادی در زمینه حذف هزینه‌های غیر ضروری فعالت دارند.
وی خاطرنشان کرد: جامعه دامداران و دامپروران استان باید بدانند که هر گونه اقدام همکاران دامپزشکی استان در سال جاری می‌تواند در افزایش تولید و چرخاندن چرخ اقتصاد استان کار بزرگی باشد.
کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این مراسم گفت: نیمی از عوامل بیماری‌زا بین انسان و دام مشترک است.
وی با بیان اینکه قاچاق دام آلوده می‌تواند در حوزه سلامت بسیار آسیب‌زا باشد، افزود: با همکاری دستگاه‌های متولی این مسئله در خراسان‌جنوبی کنترل شده است.
۸ مورد مرگ ناشی از تب کریمه کنگو طی سال گذشته در کشور
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در سال گذشته ۸ مورد مرگ ناشی از تب کریمه کنگو و ۸۴ مورد ابتلاء به این بیماری در کشور گزارش شد و خوشبختانه طی سال گذشته علی رغم اینکه به کانون‌های بیماری‌زا نزدیک بودیم هیچ موردی از تب کریمه کنگو در خراسان‌جنوبی گزارش نشد.
مهدی‌زاده گفت: تمام این موارد نشان دهنده آن است که چقدر فعالیت‌های حوزه دامپزشکی در تأمین سلامتی مردم تأثیرگذار است و باید به مردم و دامداران در حوزه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اطلاعات کافی بدهیم تا خود مراقبتی داشته باشند و شاهد هیچ گونه بیماری در استان نباشیم.
انتهای پیام/۱۲۷