گزارشی از حاشیه‌های جشنواره فجر؛

تناقض بازیگران #هشتگ_باز!/ واکسن بخرید ولی ما پروتکل‌ها را رعایت نمیکنیم!

سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در شرایط سخت کرونایی در حالی دیروز رسما آغاز شده که حاشیه های رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط بسیاری از حاضرین در کاخ اصلی جشنواره واقع در برج میلاد، اعتراض و نگرانی های بسیاری را بوجود آورده است.

به گزارش خاورستان به نقل از دانا، روز ابتدایی برگزاری جشنواره فیلم فجر ۳۹ با یک حاشیه جدی آغاز شد؛ حاشیه ای که چندان ارتباطی به فیلم های پخش شده در روز اول نداشت.
بر اساس تصاویر، دیده ها و شنیده های اصحاب رسانه، در زمان نشست خبری به خصوص فوتوکال فیلم ها و حضور بازیگران بر روی استیج عکاسی، به دلیل بوجود نیاوردن مکان مناسب ویژه شرایط کرونایی برای عکاسان و خبرنگاران؛ بسیاری از آن ها در شرایطی مشغول به عکاسی اند که قطعا هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده است و این شرایط خطرناک با حضور بازیگران و عوامل فیلم ها افزایش می یابد.
علاوه بر بروز این عدم رعایت پروتکل ها در فوتوکال، رعایت نکردن فاصله های اجتماعی تماشاگران هنگام تماشای فیلم ها و همچنین عدم فاصله گذاری میان بازیگران حاضر در روز اول جشنواره در برج میلاد می تواند بسیار خطرناک و حاشیه ساز شود و برای «جان مردم» و تک تک کسانی که در این مکان برای برگزاری جشنواره فیلم فجر دور هم جمع شده اند، خطرساز باشد.
علیرضا وهاب ‌زاده مشاور وزیر بهداشت در واکنش به انتشار گسترده تصاویر نگران‌کننده از عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در برج میلاد نوشت:«تمامی ضوابط مثل تمام مشاغل و فضاها به مسئولان جشنواره ابلاغ شده و آن ها متعهد شده اند که پروتکل‌ها را رعایت کنند. قطعا این تصاویر تخلف از اجرای پروتکل‌هاست و مسئولان برگزاری جشنواره باید پاسخگو باشند.»
یکی از رسانه در گزارشی نوشته است: «سانس ‌بندی نمایش‌های سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر در مراکز استان ها، امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به مدیران سینماها نمی‌دهد؛ بر اساس اعلام طباطبایی نژاد دبیر سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، نمایش فیلم‌های این رویداد در مراکز استان ها در ۳ سانس ۱۴، ۱۶ و ۱۸ برگزار خواهد شد بنابراین سانس‌هایی که در آن‌ها فیلم‌هایی با حدود ۱۰۰ یا ۱۱۰ دقیقه زمان نمایش داده می‌شود، تنها ۱۰ یا ۲۰ دقیقه با سانس بعدی اختلاف دارند. در این صورت فرصت کافی برای ضدعفونی کردن سالن و تهویه مناسب طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت، باقی نمی‌ماند.»
فرزاد حسنی، مجری و بازیگر سینما و تلویزیون نیز در واکنش به رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در برج میلاد نوشت: «هنر نجات‌دهنده است نه مبتلاکننده. هنر تعهد داره، بی قید و لاابالی نیس. هنر، تجارت و منفعت نیست، شرف است.
همکاران عزیزم! در تمام اون ساعاتی که زل زدید به پرده نقره ای، چشم های کریم اکبری مبارکه، پرویز پورحسینی، روح الله رجایی، مهرداد میناوند و هزاران اسم آشنا و غریبه مقابل چشماتون باشه. یادتون باشه حاصل رنج و رعایت و جان چه انسانهایی را به هدر دادید.
باز هم در صفحات اجتماعی‌تون سنگ مردم رو به سینه بزنید، ما هم باور می‌کنیم.»
همه این موارد در شرایطی رخ می دهد که بسیاری از هنرمندان این روزها در فضای مجازی با هشتگ های «واکسن بخرید» و «جان مردم مهم است»، آه و واویلا سر می دهند و در جایی که باید خودشان به عنوان الگو این مسائل را رعایت کنند، به ناگهان همه این موارد را فراموش می کنند.
برخی از این بازیگران که بارها اشتباهات فاحش آنها در موضوعات اجتماعی خبرساز شده است، در هفته های اخیر تلاش کردند که با موج سواری بر روی موضوع خرید واکسن راه را برای ورود واکسن هایی که در بسیاری از کشورهای جهان قربانیان فراوانی گرفته است، باز کنند؛ نمایشی بودن دغدغه این افراد در جایی نمایان می شود که خود آنها حتی حاضر نیستند ساده ترین پروتکل های بهداشتی را نیز رعایت کنند.
در این بین خانه سینما چند ماه پیش در بیانیه هایی به خاطر حفظ جان بازیگران، خواستار تعطیلی تمامی فیلم و سریال های سینما و تلویزیون به دلیل شرایط کرونایی و احتمال مبتلا شدن بازیگران شده بود، اما حالا در برابر این عدم رعایت آشکار پروتکل های بهداشتی از سوی بازیگران و برگزار کنندگان جشنواره فیلم فجر، سکوت کرده اند.
البته ناگفته نماند که در پردیس ملت که برای اصحاب رسانه و منتقدان جهت تماشای فیلم های جشنواره مهیا شده، همه پروتکل های بهداشتی از ورود به پردیس تا هنگام تماشای فیلم ها کاملا رعایت می شود اما در برج میلاد به دلیل حضور بازیگران این پروتکل ها در موارد متعددی به فراموشی سپرده شده است.
انتهای پیام/۴