برگزاری مراسم تودیع استاندار با وجود تأکید بر لغو تمامی تجمعات؛

تناقض رفتاری مسئولان با دو مراسم/ کرونا به تجمع ده‌ها نفره در فضای بسته ورود نمی‌کند؟

باوجود تأکید ستاد مقابله با بیماری کرونا مبنی بر لغو تمامی تجمعات، اما امروز قرار است مراسم تودیع و معارفه استاندار خراسان جنوبی با حضور مسئولان استان و برخی مسئولان کشوری در فضای بسته برگزار شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شیوع بیماری کرونا در کشور و خراسان جنوبی به خصوص شهر بیرجند، روند افزایشی دارد و این موضوع باعث شد تا ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، محدودیت‌هایی را اعمال کند.
مراسم ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار در سال‌جاری نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شد.
حجت‌الاسلام احمد ملایی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی هفته گذشته در جلسه برنامه‌ریزی هفته وحدت و یوم‌الله ۱۳ آبان در خصوص مراسم بزرگداشت روز ۱۳ آبان گفته بود: پیرو جلسات کشوری و استانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قرار است با توجه به شرایط روز در صورتی که تا آن زمان مصوبه‌ای از ستاد مقابله با کرونا مبنی بر عدم‌برگزاری ابلاغ نگردد، در تمام نقاط استان با ملاک عمل قرارگرفتن شيوه‌نامه‌های بهداشتی مصوب آن ستاد، از جمله پرهيز مطلق از برگزاری راهپيمایی‌های سنواتی و اجتماعات متراكم، به مراسم سلامت‌محور نمادين متشكل از اقشار مختلف امت حزب‌الله توأم با رعايت اصول بهداشتی اعم از فاصله اجتماعی، استفاده همگان از ماسک و حداقل زمان اجرای برنامه، صرفاً در فضای باز اكتفا شود. این ویژه مراسم در مرکز استان نیز ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آبان مصادف با ولادت باسعادت رسول گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) در فضای باز مزار مطهر شهدای باقریه برگزار خواهد شد.
پنج روز بعد خبر جدیدی در این خصوص منتشر شد. حجت‌الاسلام ملایی اظهار کرد: بعد از اعلام و ابلاغ ستاد مقابله با کرونای استان با استناد به رشد فزایند شیوع ویروس کرونا در استان مبنی بر ضرورت لغو هرگونه مراسم و اجتماع ولو با قید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی؛ با توجه به اصل بودن سلامتی مردم و این‌که سلامتی مردم همواره در رأس برنامه‌ریزی‌های این شورا وجود داشته، بسیاری از برنامه‌ها به سمت مجازی، رسانه‌ای و فاقد جمعیت تغییر جهت داده از جمله در خصوص مراسم محوری یوم‌الله ۱۳ آبان هیچ‌گونه اجتماع و مراسم محوری به این مناسبت در سطح استان برگزار نخواهد شد و جایگزین آن ویژه برنامه تلویزیونی از شبکه استانی خاوران پخش خواهد شد.
در نامه‌ای که علی ناصری فرماندار بیرجند ارسال کرده، اعلام شده: “با توجه به وضعیت نگران‌کننده شیوع بیماری کرونا، در حال حاضر برگزاری هرگونه تجمع امکان‌پذیر نیست.”
باوجود تأکید ستاد مقابله با بیماری کرونا مبنی بر لغو تمامی تجمعات، اما امروز “شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹” طبق نامه استانداری خراسان جنوبی قرار است مراسم تودیع و معارفه استاندار خراسان جنوبی با حضور مسئولان استان و برخی مسئولان کشوری در فضای بسته سالن شهید رجایی استانداری خراسان جنوبی برگزار شود.
در آمار پنج‌شنبه ۱۵ آبان‌ماه‌جاری اعلام شد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۷۵ آزمایش جدید کرونا انجام شده️ که از این تعداد نمونه ۲۸۲ بیمار مـثبت جدید شناسایی شده شامــل ۵۴ بیمار در بیمارستان بسـتری و ۲۲۸ مــورد نمــونه گیری ســرپایی بوده است. متأسفانه طی ۲۴ساعــت گذشـــته ۱۲ مـورد فوتی جـــدید داشتیم.
همچنین در آمار روز جمعه ۱۶ آبان‌ماه‌جاری نیز اعلام شد: طی ۲۴ساعت گذشته، ۳۱۳ آزمایش جدید کرونا انجام شده که از این تعداد نمونه ۲۳۶ بیمار مـثبت جدید شناسایی شده شامــل ۸۱ بیمار در بیمارستان بسـتری و ۱۵۵ مــورد نمــونه‌گیری ســرپایی بوده است. متأسفانه طی ۲۴ساعت گذشـته ۱۲ مــــورد فوتی جـدید داشتیــم و کل آمار فوتی اســتان ۳۵۱ مورد است.
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز صبح پنج‌شنبه گفته بود: برای مهار بیماری، مسئولیت مردم و مسئولان را نیاز داریم.
انتهای پیام/۴