مدیرعامل بزرگترین موسسه توانبخشی شرق کشور:

توانبخشی علی اکبر، میزبان اولین “اجتماع بزرگ معلولان” می شود 

توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) با 400 معلول ذهنی، جسمی و سالمند چشم انتظار حضور مهربان حامیان است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در آستانه روز گرامیداشت معلولان، میهمان فرشته های زمینی موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) شهرستان بیرجند شدیم. در بدو ورود جوانی خوش قلب از بچه های موسسه به استقبال مان آمد و همراهی کرد تا دیداری از قطعه ای از بهشت شهرمان داشته باشیم. این موسسه خیریه به همت جمعی از خيرین و حامیان شهرستان بیرجند در سال ۱۳۷۶ راه اندازی گردید و اکنون در آستانه ۲۶ مین سال فعالیت دارای بیش از ۴۰۰ توانخواه است‌ که با چهار بخش روزانه، شبانه روزی پسران، دختران و سالمندان (خانه امید) بزرگترین مجموعه نگهداری معلولین و سالمندان شرق کشور به شمار می‌رود.

مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) با بیان اينکه بیش از ۲۵ عنوان برنامه برای گرامیداشت هفته جهانی معلولین در موسسه پیش‌بینی شده است ادامه داد: جشن اجتماع بزرگ معلولان با حضور جامعه هدف، خانواده‌ مددجویان و شرکای اجتماعی عصر شنبه ۱۲ آذرماه ساعت ۱۷:۳۰ در فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار می‌شود.

حامد عرب زاده در نشست خبری با بیان اینکه هفته جهانی افراد دارای معلولیت از ۱۲ تا ۱۸ آذرماه است، ادامه داد: این موسسه در چهار بخش‌ و با ۱۶۰ نفر پرسنل به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند، بیان کرد: کارگاه‌های حرفه آموزی، گلیم و تابلوفرش، سفالگری، خیاطی، حوله بافی، نقاشی روی سفال و رودوزی های سنتی در بخش روزانه می باشد. وی ادامه داد: در بخش روزانه ۵۰ نفر، در بخش برادران ۱۸۰ نفر، بخش خواهران ۱۱۰ نفر و بخش سالمندان ۶۰ نفر مددجو نگهداری میشوند.

تامین ۷۰ درصدی هزینه های توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) توسط خیرین

مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) با بیان اینکه بخش های شبانه روزی دارای دو واحد تربیت پذیر و ایزوله است گفت: حدود ۷۰ درصد هزینه های موسسه توسط خيرین و حامیان استان تامین می‌شود. وی یادآور شد: اعتماد خيرین بزرگترین سرمایه مجموعه است و ۳۰ درصد هزینه‌ها در قالب یارانه معیشتی توسط سازمان بهزیستی پرداخت و مابقی با کمک های ریز و درشت خیرین پوشش داده میشود. حامد عرب زاده در ادامه افزود: اکنون بعد از شرایط ویروس منحوس کرونا آمادگی بازدید از مرکز جهت استفاده از پیشنهادات همشهریان عزیزمان را با کمال میل داریم.

وی عنوان کرد: هزینه‌های موسسه ماهیانه بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان شامل حقوق پرسنل، مواد غذایی و بهداشتی، دارو البسه و قبوض آب، برق، گاز و تلفن است.

راه اندازی سامانه گزارش گیری امید از سال ۱۴۰۰ 

عرب‌زاده افزود: سامانه گزارش‌گیری امید در سال ۱۴۰۰ با هدف شفاف سازی و ارایه خدمات بهتر به جامعه هدف راه‌اندازی شد که ثبت کمک های مردمی، انبار، اطلاعات پرسنل و مددجویان و نیز اتوماسیون اداری در این سامانه لحظه ای ثبت، ضبط، بررسی و گزارش گیری می‌شود. که در نوع خود برای اولین بار در سطح مراکز کشور طراحی و اجرا گردیده است.

مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) با بیان اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی تلاش شده از تمام ظرفیت‌های داخل مجموعه استفاده کنیم، عنوان کرد: کارتن و پلاستیک، ضایعات و پسماندهای غذایی فروخته و درآمد آن در مجموعه هزینه می‌شود‌ به عنوان مثال لباس هایی که به مرکز اهدا می‌شود ابتدا در خیاطی مرکز بومی سازی شده، در رخشویخانه شُسته و استفاده می‌شود تا زمانی که مندرس شود سپس البسه پاره، دکمه و زیپ‌ها جدا شده و پارچه‌ها به تعویض روغنی‌های سطح شهر فروخته و مبلغ آن در مجموعه هزینه می‌شود.

افتتاح سالن ورزشی موسسه در دهه فجر امسال

وی با اشاره به اينکه مجموعه آب درمانی موسسه که در ۱۲ سال گذشته کلنگ زنی شده بود به لطف خدا، با کمک مسیولین و خيرین سال گذشته افتتاح شد ادامه داد: امسال نیز در دهه فجر انشاا… شاهد افتتاح سالن ورزشی چندمنظوره با کمک استاندار محترم و حمایت همیشگی خيرین برای جامعه هدف و مددجویان مرکز خواهیم بود.

مدیرعامل موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) با اشاره به اینکه پارک ویژه معلولین موسسه از حدود ۱۰ سال قبل کلنگ زنی شده با توکل به خدا در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری میرسد، ادامه داد: برای تکمیل پارک نیاز به حداقل ۲۰۰ میلیون تومان و اتمام سالن ورزشی نیاز به یک میلیارد تومان داریم که مثل همیشه پس از نگاه مهربان خداوند، چشمانمان به کمک مردمان نیک اندیش استانمان است.

عرب زاده با اشاره به اینکه مردم می‌توانند با شماره گیری کددستوری #۱۳۷۶*۷۸۰* و از طریق نرم افزار برخط باد صبا به راحتی کمک‌های نقدی خود را انجام دهند، خاطر نشان کرد: همچنین حامیان نیک اندیش می توانند کمک‌های غیرنقدی شامل لوازم بلااستفاده منزل مانند البسه، دارو، پتو و لباس، موادخام غذایی و…به درب موسسه‌ تحویل دهند و ضمنا ذبح گوسفند در قالب عقیقه و نذری نیز با نظر خیر در مرکز انجام میشود.

وی اظهار کرد امسال برای اولین بار پویش‌های تلویزیون، ویلچر، پتو، دارو و ذبح مرغ اول ماه انجام شد که در آن به لطف مردم خوبمان بیشتر اقلام فرسوده بعد از ۲۶ سال به روزرسانی شد و در حال حاضر با عنایت به فصل سرما به شدت ضمن کمک مالی نیاز مبرم به پتو و دارو داریم.

مدیرعامل بزرگترین موسسه توانبخشی شرق کشور با بیان اینکه هدف ما در هفته معلولان نقش بستن لبخند بر لبان جامعه هدف و توانخواهان، تقدیر از حامیان، تکریم خیرین و دیده شدن موسسه توانبخشی است عنوان کرد: بیش از ۲۵ برنامه محوری که در نوع خود بی سابقه است در هفته معلولین توسط موسسه خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) انجام می شود.

وی با اشاره به غبارروبی گلزار شهدا، دیدار با خانواده‌ شهدای منتسب به معلولین موسسه، بازدید مدیران کل ادارات و دانشگاه‌ها از مرکز، میز خدمت، اکران اولین فیلم بلند سینمایی معلولین استان به نام “برای همیشه” از سیمای خاوران، حضور در برنامه‌های زنده صداوسیما و اجتماع بزرگ معلولان، خاطر نشان کرد: غربالگری بینایی و شنوایی رایگان، ویزیت و کنترل علائم حیاتی جامعه هدف، چکاب رایگان خودروها، عضویت رایگان در کتابخانه‌ها و… از جمله این برنامه‌ها است.

انتهای پیام/۱۲۷