مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان:

توجه امداد به مددجویان فارغ از هر گونه نگاه حزبی و جناحی است/ بیش از ۱۱ هزار دانش آموز خراسان‌جنوبی تحت حمایت امداد هستند/ وجود ۵ خوابگاه شبانه روزی در استان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در استان 11 هزار و 300 دانش آموز تحت حمایت امداد هستند، گفت: در سطح استان حدود 30 هزار دانش آموز نیازمند کمک هستند که اگر هم‌افزایی بین نهادهای حمایتی باشد می‌توان به تمام دانش آموزان نیازمند کمک کرد.

رضا سلم آبادی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص اجرای برنامه‌های فرهنگی کمیته امداد برای مددجویان تحت حمایت، اظهار کرد: معاونت فرهنگی در کمیته امداد یکی از مهمترین معاونت‌ها بوده و فعالیت‌هایی که در این معاونت توسط مسئولان مربوط و با همکاری مددجویان انجام می‌شود بسیار خوب است.
وی افزود: توجه به مباحث فرهنگی و تقویت باورهای دینی در قالب اجرای برنامه‌های فرهنگی امکان پذیر است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی بیان کرد: بسیاری از مددجویان استان در مناطق محروم و دورافتاده استان زندگی می‌کنند که از استعدادهای بسیار خوبی برخوردار بوده و با برگزاری برنامه های فرهنگی که توسط امداد در شهرستان‌ها و مناطق محروم برگزار می‌شود زمینه شناسایی و معرفی این افراد فراهم شده و استعدادهای نهفته آنان شکوفا می‌شود.
فعالیت ۵ مجتمع فرهنگی در نهبندان
سلم آبادی با بیان اینکه امداد در شهرستان نهبندان پنج مجتمع فرهنگی دارد، عنوان کرد: توجه امداد به دانش آموزان به گونه‌ای است که استعدادها را پرورش داده و در مسیر رشد و شکوفایی صحیح هدایت قرار دهد.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از خدماتی که امداد به مددجویان می‌دهد فراهم کردن شرایط تحصیل دانش آموزان مستعد روستایی و مناطق دور افتاده در مدارس و استفاده از خوابگاه‌های شبانه روزی در استان است.
وجود ۵ خوابگاه شبانه روزی در استان
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی گفت: در استان پنج خوابگاه شبانه روزی برای دانش آموزان تحت حمایت وجود دارد که دو خوابگاه در نهبندان، دو خوابگاه بیرجند و یک خوابگاه در سربیشه فعالیت دارد و از این تعداد سه خوابگاه پسرانه و دو خوابگاه دخترانه است و به طور میانگین در هر خوابگاه ۷۰ تا ۹۰ دانش آموز حضور دارند.
سلم آبادی اظهار کرد: معمولا خوابگاه برای دانش آموزانی است که دارای معدل بالا بوده و شرایط تحصیل برای آنها در منطقه‌ای که زندگی می‌کنند فراهم نیست یا دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته خاصی دارند مورد استفاده است.
وی عنوان کرد: بیش از ۹۷ درصد دانش آموزانی که در خوابگاه‌های امداد تحصیل می‌کنند بعد از تحصیل در مقاطع بالا و فارغ التحصیلی شاغل می‌شوند و این نیز به دلیل تلاش خودشان است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: امداد شرایط تحصیل رایگان برای دانش آموزان تحت حمایت را فراهم کرده و حتی برنامه غذایی که برای دانش آموزانی که در خوابگاه هستند زیر نظر متخصص تغذیه تهیه می‌شود.
سلم آبادی با بیان اینکه یک خوابگاه در شهر قاین در حال ساخت داریم، گفت: این خوابگاه تا کنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که اگر منابع تامین شود تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی امداد در زمینه‌های مختلفی است، گفت: طرح فَلاح یکی از طرح های امداد برای برگزاری مراسمات عزاداری است. آن دسته از خانواده‌هایی که شرایط برگزاری مراسم عزاداری ائمه در مناسبت‌های مختلف را ندارند با شرکت در این طرح می‌توانند مراسم عزاداری را برگزار کرده و امداد نیز از این خانواده‌ها در برگزاری عزاداری‌ها حمایت می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های فرهنگی امداد اجرای طرح ترنم نور با حضور مددجویان در پایگاه‌های معنوی و برگزاری برنامه‌های اعتقادی است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی گفت: اردوی مادر و دختر یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگی امداد است که این اردو شامل مباحث فرهنگی، تفریحی و مذهبی است که معمولا هر ساله در فصل تابستان برگزار می‌شود.
سلم‌آبادی با بیان اینکه این اردو در داخل استان و به مدت سه روز برگزار می‌شود، بیان کرد: برای سال جاری این اردو در ۱۲ دوره ۲۰۰ نفره هدف گذاری شده و امسال توفیق میزبانی سه دوره اردو از مددجویان استان سیستان و بلوچستان در خراسان جنوبی را نیز داشتیم.
تبدیل شدن اردوگاه استانی کمیته امداد استان به اردوگاه منطقه‌ای
وی ادامه داد: حضور مددجویان امداد استان سیستان و بلوچستان در خراسان‌جنوبی باعث شد اردوگاه استانی به منطقه‌ای تبدیل شود و امیدواریم برای سال‌های آینده بتوانیم از استان‌های دیگر سهم بگیریم که تاثیرات مثبتی برای استان داشته باشد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی گفت: مدت زمان برگزاری این اردو از ابتدای تیر تا ۱۲ شهریور ماه است.
سلم آبادی با اشاره به استفاده دانش آموزان برای گذراندن اوقات فراغت از ظرفیت‌های کانون‌های فعال در استان، بیان کرد: در این راستا کانون‌های موقت و دائم در استان فعال است.
وی اظهار کرد: کانون‌های موقت در طبس و بیرجند و کانون‌های دائم درتمام استان فعال است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی بیان کرد: از دیگر فعالیت‌های امداد در نظر گرفتن بسته‌های لوازم التحریر و کمک تحصیلی برای دانش‌آموزان است و خوشبختانه سال گذشته اولین سالی بود که با کمک کمیته امداد، آستان قدس رضوی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی و خیریه‌ها بسته کمک تحصیلی به تمام دانش آموزان مددجو داده شد.
بیش از ۱۱ هزار دانش آموز تحت حمایت امداد هستند
سلم آبادی با بیان اینکه در استان ۱۱ هزار و ۳۰۰ دانش آموز تحت حمایت امداد هستند، عنوان کرد: در سطح استان حدود ۳۰ هزار دانش آموز نیازمند کمک هستند که اگر هم افزایی بین نهادهای حمایتی باشد می‌توان به تمام دانش آموزان نیازمند کمک کرد.
وی با اشاره به مدت زمان فعالیت پرویز فتاح در مسئولیت ریاست کمیته امداد کشور، افزود: آقای فتاح از سال ۱۳۸۴ به عنوان رئیس کمیته امداد کشور انتخاب شد و در این مدت اعتماد مردم به امداد بیش از پیش افزایش یافت.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی اظهار کرد: آقای فتاح برندی برای کمیته امداد بود.
توجه آقای فتاح به مناطق محروم
سلم آبادی با بیان اینکه توجه آقای فتاح به مناطق محروم کشور بسیار زیاد بود، گفت: افزایش مشارکت مردم در این مدت بسیار زیاد بود.
وی بیان کرد: در گذشته صف انتظار در امداد بسیار زیاد بود اما طی سال‌های گذشته صف انتظار در امداد کم شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی با اشاره به ساخت ۵ هزار واحد مسکن محرومان، افزود: در صورت تخصیص اعتبار به موقع و ساخت این تعداد واحد پیش‌بینی می‌شود مشکل مسکن در مناطق شهری و روستایی مددجویان امداد در استان کاهش پیدا کند.
توجه امداد به مددجویان فارغ از هر گونه نگاه حزبی و جناحی
سلم آبادی خاطرنشان کرد: نگاه امداد به محرومان حزبی، جناحی و گروهی نیست و فقط هدف امداد کمک و رفع مشکلات محرومان است.
وی اظهار کرد: امداد طی این سال‌ها با پرداخت وام های خود اشتغالی در راستای توانمند سازی و معیشت خانواده ها اقدامات زیادی انجام داده است.
حضور ۳۵۰۰ مددجو در اردوهای داخل استان طی ۴ ماه
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تا کنون ۶ هزار و ۴۶۵ مددجو به سفرهای زیارتی در قالب طرح شوق زیارت اعزام شدند، گفت: ۳۵۰۰ نفر در اردوهای داخل استان طی ۴ ماه شرکت کردند.
انتهای پیام/۱۲۷