رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی مطرح کرد؛

توجه قوه قضائیه به اشتغال و رونق تولید/ کارخانه قند قهستان سال آینده فعال می‌شود

حجت‌الاسلام حمیدی با اشاره به پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی در خراسان جنوبی، گفت: توجه به اشتغال، تولید و رونق تولید مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در حاشیه ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دادگستری خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز جلسه ستاد پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار و مشکلات چند واحد تولیدی در این جلسه مطرح و تصمیمات خوبی برای ادامه فعالیت اقتصادی این واحدهای تولیدی اتخاذ شد.
وی افزود: اولین واحد تولیدی که مورد بررسی قرار گرفت، کارخانه قند قهستان بود. حدود یکسال قبل طی بازدیدی از این کارخانه انجام شد، کارخانه تقریبا تعطیل بود، مطالبات فراوانی به کارگران و مشکلات فراوانی با دستگاه های دولتی و اجرایی داشت.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: پیگیری مشکلات این کارخانه از همان زمان در سطح شهرستان درمیان و استان در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری هایی که به عمل آمد خوشبختانه امروز خبرهای خوبی در مورد راه اندازی این کارخانه شنیده شد.
حجت‌الاسلام حمیدی عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد از ماشین آلات این کارخانه آماده و بهسازی شده و آماده فعالیت است. بدهی هایی که به سازمان‌های دولتی و کارگرانش داشته با حمایت های به عمل آمده پرداخت و مرتفع شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی اظهار کرد: مدیرعامل کارخانه قند قهستان در این جلسه قول داد در اول مهر سال ۱۴۰۰ که فصل برداشت چغندرقند است فعالیت کارخانه به صورت رسمی آغاز خواهد شد.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: این کارخانه در ابتدای فعالیت نیازمند ۴۰ هزار تن چغندر قند است.
حجت‌الاسلام حمیدی افزود: ظرفیت فعالیت کارخانه در فصل برداشت چغندرقند تا ۱۰۰ هزار تن است.
وی بیان کرد: در این جلسه مصوب شد جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و هییت مدیره کارخانه قند قهستان طی نشست هایی با شرکت های سهامی زراعی استان زمینه مساحت سطح زیر کشت چغندر قند را فراهم کنند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار کرد: حدود ۱۷۰ هکتار زمین آماده است که اگر توافقات شکل بگیرد و زیر کشت چغندر قند در استان برود؛ این ۱۷۰ هکتار می‌تواند تقریبا ۱۰۰ هزار تن چغندر قندی که مورد نیاز است را استحصال و در اختیار کارخانه قرار دهد و در فصلی که چغندر قند در استان تولید نمی‌شود قرار شد از شکر خام استفاده کند و ۱۰۰ هزار تن مصرف شکر خام این کارخانه است که در فصل های دیگر از این ظرفیت استفاده کند.
حجت‌الاسلام حمیدی بیان کرد: ان‌شاءالله می‌توان این نوید را به مردم استان داد که در سال ۱۴۰۰ شاهد فعالیت این کارخانه با ظرفیت خوب باشیم و این کارخانه به چرخه تولید باز خواهد گشت.
وی با اشاره به دستور کار بعدی که کشتارگاه صنعتی دام و طیور شهرستان خوسف بود، گفت: این کشتارگاه یکی از ظرفیت های خوب در استان است که کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: این کشتارگاه مشکلی در بحث تامین آب شرب به میزان روزانه ۴۰ متر مکعب داشت که با هماهنگی های به وجود آمده با شرکت آب و فاضلاب استان قرار شد در وهله اول ۲۵ متر مکعب آب در اختیار این واحد تولیدی قرار بگیرد تا بتوانند کارشان را آغاز کنند و به تولید برسند.
حجت‌الاسلام حمیدی گفت: مدیرعامل این کشتارگاه نیز در این جلسه نوید آغاز بکار کشتارگاه در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ را داد.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات این کشتارگاه در رابطه با استرداد مالیات بر ارزش افزوده بود که در این خصوص نیز تصمیمات خوبی اتخاذ و در این راستا مقرر شد کارگروهی متشکل از امور مالیاتی، سازمان بازرسی و سایر نهادهایی که در این خصوص دخیل هستند در استان برای پیگیری مشکل تشکیل شود و کمک کنند که این شرکت بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: دو شرکت دیگر که کارخانه تولیدی در استان بودند نیز مشکلاتی داشتند که کارخانه سفال نیلوی شرق و کارخانه فرآوری پسته و زرشک کارگر بود که مشکلات خود را مطرح کردند و قرار شد تصمیمات خوبی برای رفع مشکل از این واحدهای تولیدی انجام شد.
حجت‌الاسلام حمیدی بیان کرد: قرار شد طی سه ماه آینده مصوبات این جلسه پیگیری شود که گزارش عملکرد در راستای اجرای مصوبات به ما اعلام شود که شاهد رونق و ادامه تولید و اشتغال در استان باشیم.
وی عنوان کرد: در این جلسات دنبال این هستیم که سهم قوه قضاییه در اشتغال، تولید و رونق تولید که مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه است، ایفا شود. خوشبختانه طی جلساتی که برگزار می‌شود شاهد نتایج خوبی بودیم و ان‌شاءالله در سال آینده نیز این راه را با قوت ادامه خواهیم داد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴