رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی:

توجه ویژه دولت سیزدهم به عدالت محوری/ برای تحقق برنامه ها آمایش سرزمینی را ملاک قرار دهیم

نخعی با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به موضوع عدالت محوری در استان‌ها، گفت: برای تحقق برنامه های توسعه کشور باید مسایل را منطقی‌تر نگاه کنیم و از طرفی هم حتماً آمایش سرزمینی را ملاک قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مصطفی نخعی با تأکید بر این مطلب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: موضوع عدالت محوری مطالبه رهبر معظم انقلاب است و دولت سیزدهم هم نشان داده نسبت به موضوع عدالت توجه بسیار خوبی دارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما هم در مجلس یازدهم با در نظر گرفتن ردیف‌ های محرومیت‌زدایی اثبات کردیم که در خصوص عدالت بسیار مقید هستیم.

به گفته وی؛ اختصاص اعتبار محرومیت‌زدایی در بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، حرکت خوبی برای محرومیت‌زدایی و حرکت در مسیر عدالت در کشور است.

نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم تحقق سیاست های برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: برای تحقق برنامه ها باید مسایل را منطقی‌تر نگاه کنیم و از طرفی هم حتماً آمایش سرزمینی را ملاک قرار دهیم.

نخعی با اشاره به سهم استان ها از مالیات، عنوان کرد: برای استان‌های کم درآمد و با بضاعت اقتصادی پایین‌تر نسبت به استان‌ های دیگر لازم است مشوق‌های مالیاتی درنظر گرفته شود تا زمینه برای ورود سرمایه گذار و و تولیدکننده فراهم شود.

وی با بیان اینکه ایجاد درآمد بیشتر از محل فروش املاک مازاد را می‌توان در برنامه توسعه هفتم پیشنهاد داد، تصریح کرد: در خیلی از روستاها و مناطق املاکی وجود دارد که جاذبه‌ای برای ورود بخش خصوصی ندارند که با این سازوکار می‌توان روش‌ هایی را برای ایجاد جاذبه تعیین کرد و درآمد دولت هم از این طرق افزایش پیدا کند.

نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقال پرونده حساب‌های بانکی معادن واحد های تولیدی که در خراسان جنوبی فعالیت می‌کنند، گفت: یکی از گلایه‌های بانک‌های استان منفی بودن منابع و مصارف آنها است چون یکی از دلایل عمده آن همین است که شرکت‌هایی که در خراسان جنوبی فعالیت دارند، منابع بانکی شان در این استان نیست که باید تأکید شود که این منابع به استان منتقل شود.

نخعی در ادامه به مجتمع کارگاهی صنوف آلاینده نهبندان اشاره کرد و افزود: مردم انتظار دارند هر چه سریعتر عملیات اجرایی امورات زیربنایی آن آغاز شود.

وی با اشاره به بحث بازآفرینی شهری، گفت: تقریباً یک سوم جمعیت شهرهای مورد هدف بازآفرینی شهری در محلات کم برخوردار سکونت دارند بنابر این نیاز است که توجه جدی به این مسئله داشته باشیم.

نخعی خواستار تشکیل ستاد استانی برای تقسیم کار مشخص در خصوص بازآفرینی شهری شد و در ادامه گفت: پروژه های خوبی در محلات شهر نهبندان آغاز شده که با این اقدامات روند مثبتی شکل می‌گیرد.

وی یادآور شد: از وزارت بهداشت برای راه اندازی مجتمع عالی سلامت در نهبندان مجوز گرفته‌ایم و این مجتمع از سال گذشته فعال شده اما ساختمانی هم ندارد که می‌توان از محل اموال مازاد به این مجتمع کمک کرد.

انتهای پیام/۱۰