مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی مطرح کرد؛

توزیع بیش از ۹ هزار تن کالای اساسی در خراسان‌جنوبی

جرجانی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۹ هزار و ۴۵۰ تن انواع کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در استان جذب و توزیع شده است.

به گزارش خاورستان، عباس جرجانی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در سیزدهمین جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان خراسان جنوبی که با حضور معاونین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد اظهار کرد: بیش از ۹ هزار تن کالای اساسی در خراسان‌جنوبی توزیع می‌شود.
وی افزود: از این میزان ۲ هزار و ۷۴۵ تن برنج، سه هزار و ۵۹۸ تن شکر، ۸۱۰ تن گوشت مرغ منجمد، ۲۲۹ تن گوشت گوساله منجمد و ۲ هزار و ۶۸ تن روغن خوراکی بوده است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: همچنین اکنون ۳۰۰ تن برنج، ۳۶۱ تن شکر و ۱۵۰ تن روغن در حال توزیع و ۹۵۸ تن شکر و ۳۰۰ تن روغن خوراکی در حال جذب است.
جرجانی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغداری استان بیان کرد: با حذف بیش از نصف گله‌های مرغ تخمگذار استان و کاهش توان تولید و از طرفی کشش قیمتی استان‌های همجوار شاهد کاهش عرضه این محصول در استان بودیم.
وی گفت: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و نظارت موثر بازرسان، تعریف شبکه توزیع و برخورد با برخی متخلفان، شرایط عرضه و توزیع نسبتا مناسب است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: در این زمینه به منظور افزایش دسترسی و رفع دغدغه مردم در حوزه توزیع تخم مرغ با توجه به تصمیم کمیسیون تنظیم بازار استان، مراکز توزیع عمده تخم مرغ در مرکز استان با تایید سازمان جهاد کشاورزی و دامپزشکی افزایش یافت همچنین برای سایر شهرستان‌ها در مرکز هر شهرستان یک واحد توزیع عمده تخم مرغ تعیین شد.
جرجانی عنوان کرد: در حال حاضر قیمت تخم مرغ به ازای هر کیلوگرم به واحد صنفی ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و برای مصرف کننده نهایی ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان است.
وی در ارتباط با وضعیت روغن خوراکی اظهار کرد: علیرغم جذب سهمیه‌های مناسب با توجه به کاهش عرضه روغن توسط واحدهای تولیدی در ۲ ماه گذشته، خریدهای هیجانی مردم در روغن نباتی کماکان ادامه دارد.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان این‌که سایر اقلام برنج و حبوبات با ثبات نسبی قیمتی همراه بوده، تصریح کرد: در راستای رصد و کنترل بازار سطح استان، بازرسان سازمان با همکاری بسیج اصناف و همراهی سایر دستگاه‌های نظارتی طرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار کالا و خدمات نوروز ۱۴۰۰ را همزمان با سراسر کشور اجرا می‌کنند.
جرجانی گفت: مقدار مرغ مورد نیاز استان به مراکز اصلی ایجاد شده در شهرستان‌ها تحویل و توزیع بین واحدهای صنفی خرده فروشی با نظارت سازمان صمت انجام می‌شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر قیمت گوشت مرغ عرضه مستقیم در میادین میوه و تره بار شهرداری ۲۰ هزار و ۲۳۰ تومان و مصرف کننده نهایی ۲۱ هزار و ۴۳۰ تومان به فروش می‌رسد، سود مجاز در نظر گرفته شده برای هر واحد صنفی طبق مصوبه کمیته تخصصی ذیل تنظیم بازار استان به ازای هر کیلوگرم ۱۲۰۰ تومان است.
انتهای پیام/۱۲۷