معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

توسعه شترداری در خراسان‌جنوبی مستلزم احداث کارخانه فرآوری شیر شتر است

اشرفی گفت: احداث کارخانه فرآوری شیر شتر به ظرفیت حداقل 30 هزار تن در سال و تولید شیر خشک شتر جهت صادرات به سایر کشورها از ضروریات توسعه شتر استان است.

محمود اشرفی گل معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: خراسان جنوبی به لحاظ جمعیت شترداری در کشور مقام دوم را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: خراسان جنوبی با دارا بودن حدود ۳۰هزار نفر شتر حدود ۱۶ درصد جمعیت شتر کشور را به خود اختصاص داده است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: این امر زمینه اشتغال و بهره برداری بیش از دو هزار خانوار را در استان فراهم کرده است.
اشرفی عنوان کرد: بیش از ۷۰ درصد شتر استان در سه شهرستان نهبندان، طبس و خوسف وجود دارد.
وی اظهار کرد: توليد شیر شتر در استان بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ تن در سال است اما میزان جمع آوری حدود ۱۵۰۰ تن و مقدار شیر قابل عرضه به بازار حدود ۳۰۰ تن در سال برآورد می‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در صورت ایجاد زیر ساخت‌های لازم و ایجاد زنجیره ارزش تولیدات شتر در استان و همچنین واردات شترهای مولد پرتولید (با میانگین ۱۲ کیلوگرم در روز) امکان تولید و جمع آوری شیر شتر تا ۲۵هزار تن در سال نیز فراهم خواهد شد.
اشرفی بیان کرد: تا کنون ۲۴۴ نفر از این نوع شتر وارد استان شده است و تعداد واردات در آینده به هشت هزار نفر خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در امر پرورش و تولید فرآورده‌های شیر و گوشت شتر بسیار خوب است و هدف از سرمایه‌گذاری در زمینه شتر در استان علاوه بر تولید گوشت شتر ، تولید شیر خام ، فرآوری ، بسته بندی و عرضه محصولات لبنی شتر به بازارهای مصرف داخلی و خارجی است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این راستا احداث کارخانه فرآوری شیر شتر به ظرفیت حداقل ۳۰ هزار تن در سال و تولید شیر خشک شتر جهت صادرات به سایر کشورها از ضروریات توسعه شتر استان است.
انتهای پیام/۱۲۷