استاندار خراسان جنوبی:

توسعه مبادلات مرزی در دستورکار ویژه دولت سیزدهم است

استاندار خراسان جنوبی گفت: توسعه مبادلات مرزی در دستور کار جدی دولت سیزدهم است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،‌ جواد قناعت امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران و در جریان سفر به شهرستان سربیشه، اظهار داشت: امروز فرصتی شد که علاوه بر دیدار با مردم سربیشه در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی چند طرح عمرانی، خدماتی و اقتصادی شرکت کنیم.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه گفت: از مجموع هزار و ۲۵۲ پروژه‌ که دهه فجر در سطح استان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود، ۱۴۷ پروژه متعلق به شهرستان مرزی سربیشه با اعتبار ۵۷۴ میلیارد تومان است.

وی عنوان کرد: از مجموع ۱۴۷ پروژه دهه فجر شهرستان سربیشه، ۱۳۴ پروژه افتتاح و ۱۳ پروژه هم کلنگ‌زنی می‌شود.

قناعت با بیان اینکه با همراهی امام جمعه و فرماندار سربیشه، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در آیین افتتاح پروژه ذخیره‌سازی هیدروکربن و ترانشیپ سوخت در سایت مرزی ماهیرود شرکت کردیم، خاطرنشان کرد: مجموع اعتبار هزینه شده در این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی احداث مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی شهر مرزی دُرح نیز آغاز شد که با اجرای این طرح مشکلات آبرسانی شهر دُرح و مناطق اطراف رفع خواهد شد.

قناعت افزود: افتتاح و کلنگ‌ زنی همزمان ۵۸ پروژه گازرسانی با اعتبار ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در شهرستان سربیشه داشتیم.

وی با اشاره به بازدید از دستگاه ایکس‌ ری کانتینری در مرزی ماهیرود، ادامه داد: اجرای این طرح باعث افزایش سرعت بازرسی کامیون‌ها خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: دستگاه ایکس‌ری کانتینری در مرز ماهیرود با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان احداث شده که با دستور رئیس جمهور در آینده نزدیک به صورت متمرکز در ۶ استان افتتاح خواهد شد.

قناعت با تأکید بر ضرورت به توجه به مرز و استفاده حداکثری از پتانسیل‌های مرزی، گفت: توجه ویژه دولت سیزدهم به ظرفیت مرزی است و فضا و بستر را برای جذب سرمایه گذاران در این منطقه فراهم می‌کند.

وی با ذکر این نکته که با توجه به تردد زیاد کامیون‌ها به نوار مرز، احداث جاده از ضروریات است، افزود: دوبانده‌سازی محور سربیشه – ماهیرود به طول ۱۲۵ کیلومتر در دستورکار است که تاکنون ۳۳ کیلومتر این محور آسفالت و احداث شده که از این مقدار ۲۳ کیلومتر به همت دولت سیزدهم ساخته شده است.

قناعت خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات دور نخست سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۵۰ میلیارد تومان به صورت کامل برای تکمیل باند دوم محور سربیشه – ماهیرود تخصیص یافته و این اعتبار هزینه شده است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر هم سه کارگاه در این محور فعال است و تا هفته دولت سال آینده شاهد افتتاح ۱۰ کیلومتر باند دوم دیگر در این محور خواهیم بود.

استاندار با اشاره به بازدید از منطقه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه، عنوان کرد: هر دفعه شاهد پیشرفت، تحول و طرح‌ها، حرکت‌ها و کارهای نو و جدیدی در منطقه هستیم که نشان‌دهنده است که توسعه مراودات مرزی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: آنچه توقع و انتظار ما است این است که بتوانیم از ظرفیت‌‌های مرزی استفاده حداکثری داشته باشیم و درخواست از کشور همسایه این است که با همراهی بیشتر از ظرفیت مرز ماهیرود بیشتر استفاده شود و ما این آمادگی را در جمهوری اسلامی ایران و خراسان جنوبی داریم.

به گفته وی؛ ما طرح‌‌های جدیدی را در مرز اجرا و در دستورکار داریم و شرط ما این است که برادران کشور دوست و همسایه هم پای کار بیایند تا هر دو کشور از ظرفیت مرزی بهره‌مندی بیشتری داشته باشند.

همزمان با ششمین روز از دهه فجر و با حضور استاندار خراسان جنوبی پروژه ذخیره‌سازی هیدروکربن و ترانشیپ سوخت در سایت مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

در ادامه با حضور استاندار خراسان‌ جنوبی در نقطه صفر مرزی، آیین افتتاح و کلنگ‌زنی همزمان ۵۸ پروژه گازرسانی در شهرستان سربیشه برگزار شد.

اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه‌ها، ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است و این طرح‌ها شامل افتتاح گازرسانی به ۶ روستا، هفت واحد صنعتی و تولیدی، طرح جهش مسکن، گازرسانی به مسکن محرومین در هفت روستا و ۲۳ پاسگاه و برجک دیده‌بانی است.

همچنین عملیات اجرایی گازرسانی به ۶ واحد صنعتی و تولیدی، عملیات اجرایی طرح جهش مسکن به ۲۱۰ خانوار و عملیات اجرایی گازرسانی به مسکن محرومین در پنج روستا نیز آغاز شد.

در ادامه استاندار خراسان جنوبی با حضور در شهر دُرح کلنگ احداث مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی این شهر مرزی را به زمین زد.

این پروژه شامل تجهیز چاه، نصب دو هزار و ۶۰۰ متر خط انتقال، ساخت اتاقک تابلو برق و کلرزن، حصارکشی منبع و چاه است.

اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای این پروژه ۲۰ میلیارد تومان است و این پروژه در پایداری آب شرب و بهداشتی شهر دُرح نقش بسزایی دارد.

 

انتهای پیام/۱۰